Kitaplar

Yakıcı Sır Yakıcı Sır / Brennendes Geheimnis

On iki yaşındaki bir erkek çocuğun (Edgar) annesiyle birlikte geçirdiği bir tatilde, annesini çapkın bir adamdan koruma güdüsünün anlatıldığı öyküde, farkında olmadan annesini koruduğunu okuyoruz. Bununla birlikte, 12 yaşındaki bir çocuğun zihninden geçen konuşmalara, bu çocuğun duygusal olgunlukta geçirdiği önemli bir aşamaya şahit oluyoruz. Bana biraz şişirilmiş bir öykü gibi geldi. Bu tip öyküleri okuduğumda Aziz Nesin'e sorulan şu soru ve verdiği cevap aklıma gelir. Birisi Nesin'e sorar: Üstat neden bu kadar çok şey yazdınız? Nesin'in cevabı: Ödenecek faturalarım vardı.

Bir alıntı: "İçindeki kuşku bazen kararlarına tuhaf bir önsezi getiriyordu." (s.42).

Olağanüstü Bir Gece Olağanüstü Bir Gece / Phantastische Nacht

Kahramanımız için olağanüstü bir gece olabilir ama pek çoğu için sıradan bir günün anlatımı denebilir. Kahramanın hipodromdaki anları günün geri kalanından çok daha heyecanlıydı. Zweig insan zihninde var olan ama seslendirilmeyen pek çok duyguya yine tercüman oluyor. Zweig okumayı seviyorum ama daha önceki okumalarımdan (Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Korku, Satranç) daha hafif kalan bir okuma oldu. Yine de Zweig okumaya devam.

Bir alıntı: "'Bir budalalık yapma, beni anla, beni bağışla!" Bu mektubu önce aldığım haberden duyduğum şaşkınlıkla okudum, sonra sayfaları biraz karıştırıp ikinci bir kez, bu defa biraz utanarak okudum ve bilincine vardıkça içimi bir korku kapladı. Çünkü içimde, sevgilimin anlaşılır biçimde öngördüğü bütün o güçlü ve doğal duygulardan hiçbirinin bir belirtisi dahi uyanmamıştı. Yaptığı açıklama bana acı vermemişti, ona gücenmemiştim, hele kendime veya ona şiddet uygulamayı bir an olsun aklımdan geçirmemiştim; içimdeki bu duygusal soğuma o kadar tuhaftı ki, beni korkutmamıştı bile." (s.8-9).

Hikâye Tasarımı Hikâye Tasarımı / Storyscaping

Hikâyeler pek çok kimsenin ilgisini çeker. Ben de edebiyat ve sinemada hem hikâye tasarımı hem de anlatılmış hikâyelerle ilgileniyorum. Bu kitabın da pazarlama hikâyeleri ile ilgili olduğunu düşünmüştüm. Aslında kitabın adı için iki farklı yanlış anlaşılmaya sebep olacak bir isim seçildiğini düşünüyorum. Kitabın orijinal adı "Storyscaping". Bu ad "Hikâye Tasarımı" olarak Türkçe'ye çevrilmiş ki kitap, edebiyat ve sinemada bilinen hikâye tanımından çok farklı bir alan için yazılmış: pazarlama. Bunu kitabın alt başlığından anlıyoruz: "Yeni reklamlar değil, yeni dünyalar yaratın". Yani bu kitap pazarlama dünyasındaki hikâyelerle ilgili(!). Malesef bu da değil. Evet, kitapta pazarlama alanında başarılı olmuş markaların bazı hikâyeleri var ama bunlar kitabın adında "hikâye" kelimesini kullanmayı gerektirecek kadar etkili değiller. Kitap, pazarlama faaliyetleri için yeni bir model öneriyor. Tabi bu, kitabın iddiası. Bana göre yeni olan bir şey yok. Çünkü yazarlar zaten modellerinin temelini başkasından (Simon Sinek) aldıklarını belirtiyorlar. Kitap, İki kısımdan ve 12 bölümden oluşuyor. İçinde iyi örnekler var ama bunlar da kitabı kurtarmaya yetmiyor. İlk sayfalarında oldukça iyi bir kitap olduğunu düşündürmüştü ama ilerleyen sayfalarda bunu devam ettiremedi. Öyle yazım hataları vardı ki, "bu kadar da olmaz!" dedirtti. MediaCat daha iyi işler çıkarabilir.

Bir alıntı: "Bu durum aslında bir paradoks. Kimse reklam görmek istemiyor, ama herkes reklamları arayıp, bulup, 'bunu gördün mü?' diye sorarak başkalarına anlatıyor." (s.72).