Kitaplar

Çünkü Bir Anlamı Vardır Çünkü Bir Anlamı Vardır / Çünkü Bir Anlamı Vardır

Güventürk'ün ilk kitabı. Diğer iki kitabına göre biraz geride kalsa da yine de okunmayı hak ediyor. Güventürk'ün herhangi bir kitabını okuyan kişi diğer kitaplarını da merak edecektir. Çünkü bir anlamı vardır. :)

Bir alıntı: "Yeni yıla nasıl girersek, o yılın öyle geçtiğine gerçekten inanmaya başladım: Üüüç... İkiii... Biiirrr... Sıfııırrr!" (s.75).

Cem Güventürk Cem Güventürk / Sanki Sen Aynı Ben

Cem Güventürk'ün yayınlanmış son kitabı olan Sanki Sen Aynı Ben önceki kitapları kadar iyi. Sadece bir karikatür kitabı olarak değil, bir duygular atlası olarak da okunabilir.

Bir alıntı: "İşe geç kalmamın bahanesi: dışımın uyuyakalması. İşe geç kalmamın gerçek sebebi: içimin ölmüş olması." (s.55).

Türkiye'de Yeni Hayat-İnkılap ve Travma 1908񮕘 Türkiye'de Yeni Hayat-İnkılap ve Travma 1908񮕘 / Türkiye'de Yeni Hayat-İnkılap ve Travma 1908-1928

Uzun zamandır beni bu kadar zorlayan, okumakta bu kadar heveslendiren ama bir o kadar da iten bir kitap olmamıştı. Nefis bir kitapla karşılaştığımı biliyordum fakat satırlarında bu kadar çok tekrar içereceğini düşünmemiştim. Yakın dönem Türkiye tarihi hakkında ne kadar az şey bildiğimin bir kanıtı oldu bu kitap. İçindeki bilgiler, anlatım dili, değindiği olaylar müthişti. Yazarın aynı şeyleri farklı sayfalarda, farklı kelimelerle ifade etmesi okumamı oldukça zorlaştırdı. Sıklıkla hep aynı sayfadaymışım duygusunu yaşadım. Bu olumsuzluğuna rağmen kitap enfes. Yedi bölümden oluşan eserin bölümleri şöyle: “Meşrutiyet ve 'Yeni Hayat'”, “Mütareke ve Feminizm”, “Cumhuriyet ve 'Asrî Aile'”, “'Asrî Hayat' ve Çocuk”, “Monden Hayat ve Moda”, “Gençlik, Eğlence ve Cazbant”, “Fuhuş ve Ahlak Buhranı”, “Akut Travma ve İntihar”. Türkiye'nin yeni bir ülke olarak ne gibi oluşum sancıları çektiğini okumak isterseniz bu kitaba bakın derim. İçeriği kadar, kaynakça ve dipnotlarıyla da zengin bir eser.

Bir alıntı: "Feminizm sonucu kadınlar kadınlaşmıyor, erkekleşiyorlardı." (s.103).

Yine Öyle Hissetiğinde Yine Öyle Hissetiğinde / Yine Öyle Hissetiğinde

Cem Güventürk'ü bu karikatür kitabıyla tanıdım. Hem çizimleri hem de değindiği konular müthiş. İyi ki iki kitabı daha varmış.  Onları da edindim. :) Karikatür kitabını okumak çok kısa sürüyor ama bu kitaplara arada bir dönüp bakmak oldukça iyi oluyor. Bu tip kitaplar yemek sonrası yenen birer tatlı gibi. Elbette, ana yemek olarak da tüketilebilen tatlılardan.

Bir alıntı: “Yaşasın!... Sonunda herkesin istediği gibi biri olarak yaşamış oldum!..." (s.29).

Aylak Adam Aylak Adam / Aylak Adam

Geçimini sağlama derdi olmayan, tahsilli bir erkeğin bir yılını konu alan roman, Türk edebiyat tarihinde önemli sayılan yapıtlardan biri. Hikâye kış mevsimiyle başlar ve güz ile sona erer. Romanın esas karakteri tuhaf bir kişilik gösterir. Yaptığı hiçbir şeyden zevk almaz. İlginç takıntıları vardır: müşteri olmayı sevmez örneğin. İlk sayfalarda yazarın tarzına uyum sağlamak zorlasa da iyi bir okuma oldu. Yazarın insanın iç sesini veya kendi kendine konuşmalarını açıklıkla dile getirmesinden hoşlandım. Zaten böyle olmuyor mu? Bize kendimizi gösteren kitabı daha çok beğenmiyor muyuz? Atılgan'ın diğer romanlarını da okumayı düşünüyorum.

Bir alıntı: "Sevilende bizimle ortak duygular vardır sanırız." (s.151).