Kitaplar

Gösteri Peygamberi Gösteri Peygamberi / Survivor

Yirmi - otuz kitapta bir roman okuyan biri olarak ilgiyle okuduğum bir roman oldu. Daha başından içine alan bir konusu var: Kaçırılmış bir uçak, tüm yolcular indirilmiş ve en son pilot da uçağı terk etmiş ve uçak yakıtı bitince düşecek. Kahramanımız kokpitte ve uçak düşmeden, karakutuya tüm hikâyesini anlatıyor. Palahniuk'un yazdığı Dövüş Kulübü gibi filmi yapılabilecek bir hikâye. Kitabın kapağı çizimlerle oluşturulmuş ama bu çizimler arasında gerçek bir fotoğraf da kullanılmış. Bu fotoğraf da bir elektrikli süpürgeye ait. Kitap sayfa numarası ve bölüm olarak sondan başa doğru gidiyor (47. Bölüm, 312. sayfa). Yani bir yerde, kahramanla birlikte biz de geri sayıyoruz. Palahniuk ve Murat Menteş'in anlatım tarzını birbirine benzettim.

Bir alıntı: "İşte bu yüzden menajer elinde anabolizanlarla geldiğinde, ona peki diyorsun. Art arda solaryum seanslarına da peki diyorsun. Elektroliz? Peki. Diş kaplama? Peki. Cilt bakımı? Peki. Cilt tazeleyici kimyasallar? Peki. Menajerime göre ünlü olmanın sırrı peki demekte yatıyor." (s.161).

Paranın Yükselişi - Dünyanın Finansal Tarihi Paranın Yükselişi - Dünyanın Finansal Tarihi / The Ascent of Money - A Financial History of the World

Paranın icadının öncesinden başlayarak, bugünkü finansal piyasaların nasıl oluştuğunun tarihi. Niall Uygarlık isimli kitabında olduğu gibi, bu kitapta da meramını altı bölümde anlatmış. Bu bölümler: Açgözlü Hayaller, İnsanın Köleliği Üzerine, Patlayan Balonlar, Riskin Geri Dönüşü, Ev Gibisi Yok ve İmparatorluktan Çimerika'ya isimlerini taşıyor. Tarih boyunca ortaya çıkan finansal krizler, arkasındaki kişiler ve sonuçları hakkında sağlam bir kitap.

Bir alıntı: "Orta Avrupalı -fonunu fizikçi Werner Heisenberg'in Belirsizlik İlkesi'ne ithafen Quantum Fonu olarak adlandırılan- bir entelektüelden bekleyebileceğimiz gibi Soros kendini bir tetikçiden ziyade filozof olarak görmektedir." (s.253).

Gürültü - Sesin Beşeri Tarihi Gürültü - Sesin Beşeri Tarihi / Noise: A Human History of Sound and Listening

Gürültünün tarihöncesinden başlayarak, günümüze kadar gelen tarihinin kitabı. Bu tarih altı bölüme yarılmış: Tarihöncesi Ses İzleri, Hitabet Çağı, Ruhun ve Şeytanın Sesleri, İktidar ve İsyan, Makinelerin Yükselişi, Amplifikasyon Çağı. Son bölümün son konusu ise "Sessizliğin Peşinde". Kitabın temel savı, "alışık olmadığımız, anlamlandıramadığımız sesler bize gürültü gibi gelir." Eğlenceli bir tarih kitabı.

Bir alıntı: "George Prochnik'in söylediği gibi, 'Ses yalıtımı tıpkı kurşun işlemez çelik yelekler gibi mükemmeldir'. Ama 'yine de sürekli olarak vurulma endişesi duymasaydık daha iyi olmaz mıydı?'" (s.304).