Kitaplar

Sükûnet Sanatı Sükûnet Sanatı / The Art of Stillness

ted.com konuşmacılarından biri olan Pico Iyer, TED'de yaptığı konuşmanın geniş halini bir TED kitabına dönüştürmüş. Kitapta her şeyin çok hızlandığı bir dünyada sakin kalmanın, sükûnet içinde olmanın öneminden bahsediliyor. Altı bölümden oluşan kitap, Leonard Cohen ve onun sükûnet çabaları ekseninde ilerliyor. Kitap, bir TED konuşması süresi içerisinde bitmese de kısa sayılabilecek bir sürede okunabilir.

Bir alıntı: "İnsanların tüm mutsuzluğu çok basit bir durumdan kaynaklanır: odalarında sakince oturamamaları."  Blaise Pascal (s.41).

Pazarlamada Yeni Ustalık Pazarlamada Yeni Ustalık / Pazarlamada Yeni Ustalık

Pazarlama alanına ilgi duyanlar için faydalı olabilecek bir eser. "Pazarlama canavarı" kavramının mucidi, Zeki Yüksekbilgili'nin pazarlama ile ilgili konularda yazdığı ortalama ikişer sayfalık düşüncelerinin yer aldığı kitap kısa sürede okunabilir.

Bir alıntı: "Son bir tavsiye: Promosyon ürünlerini elinize ulaştığı anda hemen dağıtmaya başlayın. Bu ürünler kutularının içinde kesinlikle hiçbir işe yaramaz!" (s.66).

Aşk Dersleri Aşk Dersleri / The Course of Love

Rabih ve Kirsten'in tanışmalarından evliliklerine, evliliklerindeki sorunlardan kendilerini yeniden bir çift olarak tanımlamalarına kadar geçen sürede yaşadıklarının anlatıldığı Botton romanı. Alain de Botton bilindik felsefi düşüncelerini bu kez Rabih ve Kirsten üzerinden aktarıyor. Hikayesinin ortasında Rabih var. Botton'un neredeyse tüm kitaplarını okumuş biri olarak, bu kitabını çok beğenmedim açıkçası. Hikayesindeki karakterlerde bir tutarsızlık var. Gerçi, Botton bu sözümü duysa herhalde "insan işte, değişir" derdi. Romantik Hareket isimli romanı çok daha iyiydi. Yine de Botton'un bendeki kredisi oldukça fazla. Bu yüzden kitapta altı çizilecek cümleler de oldu. Roman okuyucusu, romandaki karakterlerden biriyle kendisini özdeşleştirirse o roman okunurken daha hızlı akıyor. Bu romanda kendimi özdeşleştireceğim bir karakter olmadı. Belki de Botton'dur o karakter :)

Bir alıntı: "Sevginin asıl kitabına göre, kim ki bize fena halde ihtiyaç duyuyor, arkadaşımız olmayı hak eder." (s.118).

Düşüncenin Acımasız Basitliği Dünyayı Nasıl Değiştirdi? Düşüncenin Acımasız Basitliği Dünyayı Nasıl Değiştirdi? / Brutal Simplicity of Thought: How It Changed the World

Bu tip kitaplara ne isim verilir bilmiyorum ya da bu tip basımlar kitap mıdır? Bir tarafında resim diğer tarafında kısa yazılar olan sayfalar. Bir slayt gösterisi ya da açıklamalı bir fotoğraf albümü gibi. Bir örneğini yıllar önce Boyner Yayınları'ndan çıkan "Aklını Kullan Aksini Düşün" kitabıyla görmüş ve beğenmiştim. Bu kitap da beğenilesi türden. Adı gibi "basit"liği öne çıkarıyor. 112 sayfada 45 yaratıcı fikir örneği paylaşılıyor. Bu fikirler genelde icatlardan oluşuyor. Bu icatlar, ataştan market poşetine, metrodan ipeğe kadar çeşitlilikte. Kitapçıda ayaküstü okunup bitirilebilecek kadar hacme sahip. İçerdiği bilgiler ise bu bilgileri ilk kez okuyanlar için faydalı olacaktır. 

Bir alıntı: "İngiltere'nin en karanlık günlerinde, Alman istilası sırasında İngiltere'nin son hamlesi olarak Winston Churchill'e Yerel Savunma Gönüllüleri (İng. Local Defence Volunteers Force)'nden oluşan bir güç oluşturma önerisi getirildi. Churchill planı sevdi. Onay verdi. Ama ismini sevmedi ve değiştirdi: The Home Guard (Vatan Muhafızları). Ve plan bu isimle hayata geçirildi. Savaştan sonra 1918 yılı genel seçimlerini dört kelimeyle Llyod George kazandı: "Kahramanlara layık bir ülke". Savaştan sonra 1945 yılı genle seçimlerinde Clement Atlee savaş kahramanı Winston Churchill'i altı kelimeyle yenilgiye uğrattı: "Savaşı kazandık. Ve şimdi barışı kazanacağız."" (s.7).

Hayvan Zihni Hayvan Zihni / The Animal Mind

Hayvanlar nasıl düşünür? Problemleri nasıl çözerler? Sahip oldukları yetenekler doğuştan mı gelir yoksa sonradan da öğrenebildikleri konular var mıdır? gibi pek çok soruya cevaplar arayan, bunu yaparken de deneylerden ve hayvanların doğal ortamlarındaki davranışlarından bahseden eser, bol miktardaki fotoğraf, grafik ve çizimlerle okuma zevkini arttırıyor. Kuşlardan sürüngenlere, arılardan şempanzelere kadar pek çok türden bahseden kitapta, hayvanların dünyasında olup bitenleri hayranlıkla okudum. Pek çok yerde internetten ek bilgilere ulaştım. Kitabın yeni baskısı bulunmuyor ama konunun meraklıları bir şekilde edinip okumalı.

Bir alıntı: "Sinek yakalamak kolay bir iş olmadığı gibi, erkek böcek olası bir eşi hoşnut etmeye çalışmanın yanı sıra kendi karnını da doyurmak zorundadır. Bazı erkekler dürüst davranır ve avladıkları sineklerin bir bölümünü kendileri yedikten sonra geri kalanları dişi böceklere düğün armağanı olarak yutturmaya çalışırlar; belki de dişilerin çiftleşme konusunda bu kadar titiz davranmaları bu yüzdendir." (s.80).