Kitaplar

Peygamberden Sonra Peygamberden Sonra / After the Prophet

Bu kitabı okumak öyle zor oldu ki. Okumanın zorluğundan değil, yaşandığı söylenen olayların çok acı olmasından. Entrika dolu bir Brezilya dizisini aratmayacak olaylar, ihanetler, yeminler, kibir, kan, savaş ve o günlerden bugüne gelen bir ayrışma. Bu olayların sadece 30 yıllık bir dönemde olması ise inanılmaz başka bir durum. Kitabın dili bir roman gibi. Bu hem iyi hem de kötü. İyi çünkü okumayı kolaylaştırıyor. Kötü çünkü olaylardaki karakterlerin duygu ve düşüncelerine varıncaya kadar ayrıntı içeriyor. Bu da kitabın inandırıcılığına gölge düşürüyor. Mesela şu cümle böyle bir kitapta sırıtmış: "Hz. Ali onların şampiyonuydu." Kitapta yazılanların büyük kısmının güvenilir olduğuna inanıyorum. Bununla birlikte, başka kaynaklardan teyit edilmeye muhtaç pek çok bilgi var. Dört halife dönemini bilmiyorsanız çok şaşıracağınız, üzüleceğiniz, anlamakta zorlanacağınız satırlar okuyacaksınız. Kitabı okurken bana bir şarkı eşlik ediyordu. Her ne kadar kitapta aktarılan bazı bölümlerle uyumsuz görünse de bu şarkıyı da paylaşmak isterim: Nusrat Fateh Ali Khan, Mustt Mustt (Lost in his work).

"Muaviye bir gün, 'Birisi bana bir saç kılıyla bile bağlansa o bağı koparmam,' dedi. 'Eğer o çekerse bırakırım, o bırakırsa çekerim.' Karşı koyma konusunda bir belirti olarak da, 'Kırbacımın yeterli olduğu yerde kılıcımı, dilimin yeterli olduğu yerde de kırbacımı kullanmam,' diye konuştu." 

Hayatın Gizli Hazları Hayatın Gizli Hazları / The Hidden Pleasures of Life

Pek çok okuyucunun hemfikir olduğu gibi, "İyi kitap başka kitaplara götüren kitaptır."  Hayatın Gizli Hazları bu kitaplardan biri. İçinde kitap önerisi olduğu için değil, merak uyandıracak, araştırılacak pek çok bilgi barındırdığı için. Kitap 28 bölümden oluşuyor ve her bölüm gerçek bir hikâye ile başlıyor. Bölümler biterken sonraki bölüme bağlanan cümleler okuyoruz. Zeldin'in bazı cümleleri Twitter'da yazılacak türden; kısa ve öz. Hayatın Gizli Hazları'nda, yaşamdan hayallere, yoksulluktan zenginliğe, dinden önyargılara, cinsellikten sevmeye kadar pek çok konu ele alınmış ve bitmesi istenmeyen bir kitaba dönüşerek, okuyucuyla sohbet eden bir kitap çıkmış ortaya.

Bir alıntı: "Uzun zaman kralların sporu olmuş savaşlar, şimdi de popülariteye ihtiyaç duyan politikacıların sporu olmuştur." (s.215).

Bir Sanatçı Gibi Araklayın Bir Sanatçı Gibi Araklayın / Steal Like An Artist

Bu tarz kitapları seviyorum. Slayt izler gibi okuyup bitirebiliyorsunuz. Hem cesaretlendirici hem umut verici hem de yol gösterici bir kitap. İçindeki çizimler ve sözler de yerinde olmuş. Yeni bir fikir bulmak elbette mümkün ama kolay değil. Yeni bir fikir buluncaya kadar daha önceden bulunmuş fikirleri kullanmaya ne dersiniz? Yazarın TED konuşmasını da tavsiye ederim.

Bir alıntı: "Şöyle bir teorim var, insanlar size tavsiye verdiklerinde aslında geçmiş yaşanmışlıklarıyla konuşmaktadır."

İnsan ve Sembolleri İnsan ve Sembolleri / Man and his Symbols

Sadece ilk ve en uzun bölüm yazarının Carl Gustav Jung olduğu, bunun yanında kitabın editörlüğünü de kendisinin yaptığı, rüyalar ve rüyalarda gördüklerimizin hayatımıza etkisini anlatan kitap. Kitapta, Carl Gustav Jung'un yanı sıra dört farklı yazarın bölümleri yer alıyor. Bölümlerden biri, orta yaşlı bir erkeğin rüya analizleri yer alıyor. Kitap pek çok resmi barındırıyor ama bu resimler siyah-beyaz olduğundan bazıları anlaşılamaz düzeyde karanlık. Rüyalara bakışınızı değiştirebilecek türden bir kitap.

Bir alıntı: "Bir referans kitabı alıp içinde belirli bir sembolü bulup rüya yorumu yapılırmış gibi hazır, sistematik rüya rehberlerine güvenmek düpedüz aptallıktır. Rüya sembolü onu gören insandan ayrılamaz ve rüyanın genel geçerliliği olan, apaçık ve kesin bir yorumu yoktur."

Mantık Mantık / Logic

Mantık denilince daha çok, sözel yönlü bir kitap beklenebilir. Bu kitap ise neredeyse matematik kitabı. Mantığın, önermelerin işaretlerle ifade edilebildiği bir alan olduğunu biliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Sözel her önerme işaretlerle ifade edilebilir. Adeta bir dil gibi konuşulabilir. Sözel düşünen biri olarak, kitabın bazı kısımları sıkıcı geldi. Konular kısa ve kendi içlerinde kolaydan zora doğru gidiyor. Cep boy bir kitap olması okumayı kolaylaştırıyor.

Bir alıntı: "Çıkarımın sonucu öncüllerden çıkar ve mantık bununla ilgilenir. Mantık, bir çıkarımın öncüllerinin doğru mu yoksa yanlış mı olduğuyla ilgilenmez. (...) Mantıkçılar, çıkarım sonucunun öncüllerden gerçekten çıktığı bir çıkarımı 'geçerli' diye adlandırırlar. Dolayısıyla, mantığın temel amacı geçerliliği anlamaktır."