Kitaplar

Havada Kalan Sorular Havada Kalan Sorular / Havada Kalan Sorular

Uçakla yolculuk pek çok kimsenin isteği, bir kısım insanların da korkusudur. Uçakla yolculuk yapmayı seven ve uçuşla ilgili konulara meraklı olan biri olarak, Türkçe yazılmış böyle bir kitabı okumak için sabırsızlandım. Yazarın 26 yıllık pilot ve eğitmenlik tecrübesi kitaba da yansımış. Bununla birlikte, yazarın şahsi tecrübelerine çok fazla yer vermediğini söyleyebilirim. Kitapta uçuşla ilgili konular 13 başlıkta incelenmiş. Merak edilen pek çok soruya, doyurucu cevaplar bulmak mümkün. Bunun yanında, anlatım dilinin zaman zaman yazarlıktan ziyade, konuşmacı havasına büründüğünü söylemek gerek. Dahası, çok fazla tekrar içeriyor. Eğer herhangi bir sorunun cevabına bakacaksanız bu tekrarlar rahatsız etmeyecektir ama benim gibi kitabın kapak sayfasından arka kapağına kadar okuyan biriyseniz pek çok satır sizi rahatsız edebilir. Kitaptaki imla ve anlatım hataları da oldukça fazla. Yayınevi editöryal kısmı layıkıyla yerine getirmemiş. Yine de zevkle okuduğum bir kitap oldu. Neredeyse her sayfaya düşen fotoğraflar da hoş olmuş. Bunun yanında, sayfa biçimlendirmesi klasik kitap okuyucularının dikkatini dağıtabilir. Her sayfanın alt ve üstünde uçak görselleri bulunuyor. Konunun meraklıları için bulunmaz bir eser.

Bir alıntı: "2003-2012 yılları arasındaki yolcu uçakları kaza istatistiklerine göre, üretici firması Amerika veya Avrupa olan yolcu uçaklarında ölümcül bir kazaya uğrama olasılığı 2,9 milyon kalkışta birdir. Dünyanın en emniyetli kaza-kırım karnesine sahip ilk 78 havayolu şirketinde ise bu oran 3,4 milyon kalkışta birdir. Hele en iyi uçuş emniyet karnesine sahip ilk 39 havayolu şirketinde bu oran 10 milyon kalkışta birdir." s.294-295.

Kurosawa Kurbağa Yağı Satıcısı Kurosawa Kurbağa Yağı Satıcısı / Cama No Abura

Kurosawa'nın hiçbir filmini izlemeden bu otobiyografiyi okudum. Kitabı okurken filmlerinin çekim setlerinde gibi hissettim. Yazarın hatırladığı ilk anısından, onu uluslararası sinema camiasıyla tanıştıran, 1951 yılında Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan kazandıran Raşomon filmine kadar geçen anılarını okumak oldukça eğlenceliydi. Dili samimiydi. Kitaba ismini veren kurbağa yağının hikâyesi de ilginç. Kurosawa bu hikâyeyle otobiyografisini yazma fikri arasındaki bağlantıyı çok iyi kurmuş. Sinemayla daha yakından ilgilenenlerin okuması gereken bir kitap.

Bir alıntı: "Beni P.C.L.'ye, aslında yönetmenliğe götüren yola sapmam, tamamen rastlantıydı; gene de bakıyorum, birikimlerim bu yolda yürüyüşümün kaçınılmaz olduğunu kanıtlıyor. Resim, edebiyat, tiyatro, müzik ve diğer güzel sanatlarla o kadar doluydum ki, sinema sanatına rahatlıkla adım atabilirdim." s.95.

Karar Anı Karar Anı / How We Decide

Beynin çalışması, bölümleri ve bu bölümlerin kararlarımıza etkisinden bahseden pek çok kitap var. Bunların bir kısmını da okudum. Lehrer'in kitabında da dieğr kitaplardaki benzer bilgiler mevcut. Lehrer'in kitabını diğerlerinden ayıran yön anlatım tarzı. Her bölüme başlarken gerçek bir kişinin bir karar anında nasıl karar verdiğinin hikâyesi anlatılıyor. Bu hikâyenin ardından anlatılmak istenen konu 3 ya da 4 başlıkta açıklanıyor. Başta, "bu kitap da diğer kitaplara benziyor" derken bu kitabın bir tekrar kitabı olduğunu kastetmiyorum. İçinde orijinal bilgiler de mevcut. Lehrer anlatmak istediğini hem kısa hem de etkili bir biçimde aktarmış. Karar anlarının hayatımızdaki önemi düşünülürse, kitabı okumak her okuyucu için faydalı olacaktır.

Bir alıntı: "Bu kitaptan alacağınız bir fikir varsa, o da şu olsun: Ne zaman bir karar alacak olsanız, aldığınız kararın niteliğine ve bu kararın gerektirdiği düşünce sürecine dikkat edin. (...) Beyninizi doğru şekilde kullandığınızdan emin olmanın en iyi yolu beyninizi işbaşında incelemek, kafanızın içindeki tartışmaya kulak vermektir." (s.268).

Story Senaryo Yazımının Özü, Yapısı, Tarzı ve İlkeleri Story Senaryo Yazımının Özü, Yapısı, Tarzı ve İlkeleri / Story Substance, Structure, Style and The Principles of Screenwriting

Senaryo yazımıyla ilgili okuduğum ilk kitaptı. Hikâye oluşturmak, karakter yaratmak, hikâyenin aşamaları, tetikleyici olay, sahne, sekans, bölüm, zirve, sürpriz, film türleri gibi pek çok konuda 100'ün üzerinde filmden örnekle oluşturulmuş bir eser. Kitapta sözü geçen filmler için bile okunabilir. Sayesinde pek çok iyi film izledim. Çevirisinde ufak tefek sorunlar olsa da zevkle okunabilir. McKee'nin esprili anlatımına da hayran olmamak mümkün görünmüyor. Senaryo ya da hikâye yazacaklar için bir başucu eseri.

Bir alıntı: "Bir yazarın tıkanışını hiç yaşadınız mı? .... Ben bir çare biliyorum, ama bu, psikiyatrınıza giden yol değil, kütüphaneye giden yoldur." (s.63).

Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı / The Four Agrements A Toltec Wisdom Book

Güney Amerika'nın kadim kültüründen geldiği söylenen bir felsefenin kitabı. Kitapta bahsedilen 4 anlaşma şöyle: 1.Kullandığın sözcükleri özenle seç (çünkü sözler büyü gibidir). 2.Hiçbir şeyi kişisel algılama (çünkü sana açıkça hakaret edilse bile bu senin değil, muhatabının ayıbıdır). 3.Varsayımda bulunma (çünkü her zaman yanılabilirsin). 4.Daima yapabildiğinin en iyisini yap (çünkü bunu yaparsan korkacağın bir şey olmaz, elinden geleni yapmışsındır). Kitapta oldukça faydalı bilgiler mevcut. Bazı kısımları İslam açısından sorunlu olsa da  işe yarayan kısımlarına odaklanılırsa hayatla barışık olma anlamında faydalanılabilir.

Bir alıntı: "Sözler sizin yaratma gücünüzdür." (s.41).