Kitaplar

İknanın İncelikleri İknanın İncelikleri / İknanın İncelikleri

Mehmet Auf'u Çocuklar Duymasın dizisinde Meltem'in patronu karakteriyle tanıyoruz. İknanın İncelikleri kitabında ise aslında yıllardır eğitmen ve danışman olarak da çalıştığını öğreniyoruz. Kitabın dili samimi, espri ve örnek olayları ise tam yerinde olmuş. Birkaç saatte bitebilecek tatlı bir kitap. Auf'un pek çok araştırmacının kitaplarında bahsettiği konulara olan itirazları da dikkate değer. İkna ile ilgili tam bir başucu kitabı olmasa da adından da anlaşılacağı gibi birkaç "incelik" öğrenmek ve-veya hatırlamak için faydalı olacaktır.

Üç Anlatı Üç Anlatı / Üç Anlatı

Hilmi Yavuz'un üç anlatısının bulunduğu, zaman zaman "Yazar acaba ne demek istedi? Dalga mı geçiyor?" dedirten, bir bulmaca çözüyormuş hissi uyandıran, içinde Latince, Almanca, özellikle Fransızca ve Osmanlıca cümleler barındıran, samimi cümleleri okudukça güldüren, konu başka başka yerlere gittikçe "Buraya nereden geldik? Nereye gidiyoruz?" dedirten, az sayfalı ama çok düşünceli kitap. Özellikle "Taormina" anlatısının başlıklandırılmasında atlanan sayılar henüz ikinci sayfada dikkate takılıyor. 1, 2, 4, 7, 8. Kimileri için "Kuyu" anlatısı popüler olsa da ben "Fehmi K.'nın Acayip Serüvenleri" anlatısını sevdim. Yazarlar ve okuyucularla dolu bir küçük ama ihtivası büyük eser.

Beyin: Senin Hikâyen Beyin: Senin Hikâyen / The Brain: The Story of You

Kim olduğumuz, nasıl algıladığımız, kararlarımızı nasıl verdiğimiz ve zaman içinde neye dönüşeceğimizle ilgili ilginç sayılabilecek öngörülere sahip bir kitap. Eagleman'ın önceki kitabı "Incognito"dan hatrı sayılır düzeyde bilgiler de içeren "Beyin", okuması kolay ve yeni bakış açıları kazandırabilecek bir eser. Yazarın kitapta verdiği örnekleri internette (özellikle Youtube'da) aramak ayrı bir deneyim oldu. Kitabın sonundaki sözlük de kitapta sıklıkla geçen bazı kavramların ne olduklarına hızlı bir ulaşım sağlıyor. Incognito'da sıklıkla sonnot kullanan yazar, Beyin kitabında bu kez daha kısa ve sadece kaynak olarak bakılabilecek bir sonnot bölümüne yer vermiş. Yazarın kitapla aynı ismi taşıyan bir belgeseli olduğu da kitabın "Teşekkür" kısmından anlaşılıyor.

Borçtan Kurtul Allah Aşkına! Borçtan Kurtul Allah Aşkına! / Borçtan Kurtul Allah Aşkına!

Arkadaşımın tavsiyesi üzerine merak ettiğim, okumadan önce nelerden bahsedebileceği hakkında önyargılarımı bir kenara bıraktığım bunlara rağmen beni şaşırtmayan bir kitap oldu. Yarım bırakmamak için çok çaba sarf ettim diyebilirim. Yazarın samimiyetsiz esprileri, aşırı tekrarları, Türkçe'yi kullanışı, çelişkili ifadeleri, kopyala-yapıştır cümleleri... Evet, yazar bahsettiği yöntemlerle borçlarını ödemiş olabilir. Yazdığı kitapla da zengin olmayı hedeflemiş olmalı. Yayınevinin sitesindeki satış fiyatına çok daha iyi kitaplar alınabilir. 

Bedava Bedava / Free

Hiçbir hizmetine ücret ödemediğimiz Google ve Facebook gibi sitelerin kazananlar listesinin ilk sıralarında yer alması tesadüf değil. Atomlardan oluşan fiziksel dünya dijitalleşerek bit, bayt ve megabaytlara dönüşürken bütün kurallar baştan yazılıyor.
Bu kitap üretim ve dağıtım maliyetlerinin düşmesiyle ücretsiz sunulabilen hizmetlerin yarattığı milyarlarca dolarlık yeni ekonomiye dair en aydınlatıcı kaynaklardan biri. Aynı zamanda e-ticaret gelirleriyle göz alan internetin en mahrem sırrı.
M. Serdar Kuzuloğlu / Radikal Gazetesi Teknoloji Editörü

Free, sıradan bir pazarlama yöntemi sunmuyor. Bilgi üretimi ve dağıtımında marjinal maliyetin, ardından da doğal olarak fiyatların sıfıra doğru gitmesi, mevcut iktisat teorisinin limitlerine vardığımız anlamına geliyor. Bilginin hem kendisi hem de temel girdisi olduğu ürün ve hizmetler için bir mülkiyet tanımı yapmanın ve tesis etmenin giderek olanaksız hale geldiği açık kaynaklı yeni bir üretim tarzının ilk belirtileri ve ilk tartışmaları bunlar.
Mehmet İnhan / İdefix Genel Müdürü

Dağıtım maliyetleri sıfıra dümen kırarken, Chris Anderson bir kere daha önümüzdeki yeni iş modelini tanımlıyor.
Eric Schmidt / Google CEO'su 

  • 1