Kitaplar

Lâ Sonsuzluk Hecesi Lâ Sonsuzluk Hecesi / Lâ Sonsuzluk Hecesi

Yaratılışa, Adem ile Havva'ya, Kabil ile Habil'e ve hatta büyük ayartıcıya dair şiirsel bir roman. Zaman zaman tekrarları, anlatımı uzatan cümleleri olsa da okuma deneyimi açısından farklı bir kitap okudum. İlk sayfaları okurken "bu kitap bir tiyatro temsili olarak da canlandırılabilir" düşüncesi geçse de aklımdan, ilerleyen sayfalarda bu düşüncem kayboldu. Bunun yerine, sesli okumayı tercih ettim. Evet, bu kitap sesli okunmalı. Bir arkadaşa, bir sevgiliye ya da kendi kendinize sesli okunmalı. İçindeki bazı bilgilerin doğruluğundan şüphem olsa da araştırmaya gerek duymuyorum. Kitap, ilk insana farklı bir gözle bakmama sebep oldu. Bu kitapta yaşandığı söylenen hadiseler hiç yaşanmasaydı ve hâlâ cennette olsaydı insanoğlu.

Kitabı sesli okurken şu parça eşlik etti: "Silent Shimmer", Sublime Harmonics.

Bir alıntı: "Üstünlüğün eşyayı tanımanda. Onları bir bir isimleriyle saymanda. Konuşmanda. Konuşmak ki düşünmektir, düşünmekse özgür bilinç halidir. Bildik, üstünsün. Âmenna!" (s.39).

Proust ve Mürekkepbalığı-Okuyan Beynin Bilimi ve Hikâyesi Proust ve Mürekkepbalığı-Okuyan Beynin Bilimi ve Hikâyesi / Proust and The Squid: The Story and Science of the Reading Brain

"Okuyan Beynin Bilimi ve Hikâyesi" bir kitap ismi olarak kendi adıma oldukça çekici gelen bir isimdi. Kitabın Birinci Kısım adını taşıyan sayfalarında da bu konu incelenmiş. Diğer kısımlarda ise daha çok disleksiden bahsediliyor yani öğrenme ya da okuma bozukluğundan. Bu kısımlar bilgilendirici olsa da konuya ilgi duyanları daha çok heyecanlandırabilir. Benim pek ilgimi çekmedi ve okuma süremi uzattı. Kitapta yazı dillerinin nasıl ortaya çıktığı ve medeniyetlerin bunları kendilerinden sonra gelenlere nasıl aktardıkları da anlatılıyor. Bu kısımlar ilginç bilgilerle dolu. Mesela, okumayı öğrenmenin beynin yapısında ortaya koyduğu değişiklikler. Mesela, Sokrates'in herkesin okumayı öğrenmemesi gerektiğini neden düşündüğü. Kitap benim beklentilerimi karşılamadı. Belki de adının büyüklüğü nedeniyle beklentilerimin büyük olmasındandır. Disleksi ile ilgili olarak bir de film önerisi paylaşmak istiyorum. Taare Zameen Par - Her Çocuk Özeldir (2007).

Bir alıntı: "Okumayı öğrendiğinde yeniden doğacaksın [...] ve bir daha asla o kadar yalnız olmayacaksın." Rumer Godden (s.102).

  • 1