Kitaplar

Üç İsa Üç İsa / Üç İsa

Hz. İsa'nın kim olduğu ve kime dönüştürüldüğüyle ilgili olarak Hristiyan tarihi, bu tarihin yazımındaki etkin kişiler, kilise ve inanç eksenlerinde yürüyen, kimi zaman yorucu, az sayfalı kitap. Tarihin yaşayanların değil, yazanların tarihi olduğunun bi başka kanıtı gibi.

Bir alıntı: "Eski Ahit yorumlanınca Erkek'in kimliği'nin (identity) Tanrı'dan aldığı ve/fakat şahsiyetini (Personality) Kadın sayesinde edindiği anlaşılmaktadır."

Tanrı'nın Tarihi Tanrı'nın Tarihi / A History of God

Adından da anlaşılacağı üzere kitap, tanrı kavramına 4000 yıl öncesinden başlayıp yakın zamana kadar olan bakış açılarından bahsediyor. Bugünkü tanrı algısı meğer ne aşamalardan geçmiş. Hangi algı doğrudur bundan emin olamayacağız. Uğruna ölünecek bir bilgi varsa onun da işte bu bilgi olduğunu düşünüyorum. Bu bakış açıları içinde, putperestlikten tek tanrı inancına, semavi dinlerden filozofların tanrı inancına, mistiklerden reform ve aydınlanmacıların tanrıyı algılayışlarına kadar pek çok yaklaşım var. Yazar, her dönemin kendi içindeki inanç sebeplerini olabildiğince tarafsız bir biçimde aktarmış. Eser sıklıkla tekrar içeriyor. Bu hem iyi hem de kötü. İyi çünkü daha önce okunmuş ama anlaşılmamış yerlere yeniden bakma imkanı veriyor. Kötü çünkü tekrarlar kötüdür :) Kitap kendisini bana 150. sayfadan sonra açtı. Bu da 11 bölümlük kitabın 3. bölümünün ortalarına tekabül ediyor. Diğer okurların da ilk 100-150 sayfa için sabırlı olmalarını tavsiye edebilirim. Yazar bir din seçseydi, sanıyorum İslam'ı seçerdi. Kitap okurken kırmızı kalemle satırları çizen biri olarak, bu kitap için 1 kırmızı kalem tükettiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Son olarak, okuduğum kitap Pegasus Yayınları'nın Ocak 2017 baskısı. 

Bir alıntı: "Zulme uğrayan ve hoşgörü isteyen bir meshebin temsilcisi olarak doğan Kilise, çok geçmeden insanlardan, kendi kanunları ve itikatlarına uymalarını talep etmeye başladı. (...) Aşırı derecede talihsiz bir tarihe sahip olan bu din, henüz en parlak dönemini yaşamamıştı. İlk olarak çözümlenmesi gereken problemlerin başında Tanrı öğretisi geliyordu. Bu o derece ciddi bir iç tehlike haline geldi ki Konstantin'in Kilise'ye barış getirmesine fırsat kalmadan, Hristiyanlar kendilerini şiddetli bir iç savaşa sürükleyecek kamplara ayrıldılar."

Zamanın Melodisi Ve Zaman Öldürmek İçin Pek Çok Güzel Bahane Zamanın Melodisi Ve Zaman Öldürmek İçin Pek Çok Güzel Bahane / La Mèlodie du tic tac, et autres bonnes raisons de perdre son temps

Oyalanmak nedir? Oyalanırken neler yapmayız? Daha önce oyalanmış yazarlar kimlerdir? Neler söylemişlerdir? Cassou-Noguès neler söyler? gibi soruların cevaplarını veren, okuması zaman zaman ağır, arada birkaç başlığın zevk verdiği felsefe kitabı. Kısa sürede okuyabileceğim umuduyla almıştım ama bitirmek umduğumdan fazla zaman aldı. Özellikle bazı başlıkları okumak, anlamak bir hayli zor oldu. Yazar her başlığı iyi ki 5-10 sayfa arasında yazmış. En beğendiğim başlık "Sonu Yok" oldu. Okunması gereken birkaç kitaba da ulaştım. Bir kitap okuyucuyu başka kitaplara ulaştırıyorsa başarılıdır sanıyorum.

Bir alıntı: "Bir hastalığın belirtilerini keşfetmek her zaman tehlikelidir, böylece yeni bir tehditten, bedende ve zihinde gerçekleşmesi muhtemel değişimlerden haberdar oluruz, derken kısa süre içinde hastalığın ilk emarelerini yakalamak için kendimizi sorgulamaya başlarız. Çevredeki hastalıklara dair fazla bilgi edinmekten kaçınmak gerekir." (s.80).