Kitaplar

Feklavye Feklavye / Feklavye

Kitap, okuma, yazma, şiir, roman, imza günü gibi konular hakkında "ince" espriler barındıran karikatür albümü. Her okuyucunun yaşayabileceği duygular, Semih Poroy'un kaleminde çizgiye dönüşmüş. Çok da iyi olmuş. Kapak seçimi de çok anlamlı olmuş.

Hayvansal Güdüler Hayvansal Güdüler / Animal Spirits

2001 Nobel Ekonomi ödülü sahibi George A. Akerlof ile Yale Üniversitesi öğretim üyesi Robert J. Shiller'in kitaplarında, daha önce Daniel Kahneman, Dan Ariely, Rob Dobelli gibi yazarların da söz ettiği bir konudan bahsediliyor: insan davranışları "rasyonel" yani "akılcı" mıdır yoksa değil midir? Tabi, Hayvansal Güdüler kitabı bu konuyu iktisat bilimi çerçevesinde ele almış. Yazarların temel savı şu: "İktisat bilimi bugüne kadar ortaya koyduğu teorilerde insan davranışının bazı unsurlarını görmezden gelmişlerdir. Görmezden gelinen bu konular iktisat literatüründe yer almalıdır." Bu savlarını destekleyen bir kitap Hayvansal Güdüler. Kitap anlamlı iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımın adı "Hayvansal Güdüler". Bu kısım, "Güven ve Çarpanları, Adalet, Yolsuzluk ve Sahtekârlık, Para Yanılsaması ve Hikâyeler (Evet, burada da hikâyeler :) ) başlıklarından oluşuyor. İkinci kısımın adı ise Sekiz Soru ve Yanıtları. Burada da ilk kısımda açıklanan konuların dünya ekonomi tarihini etkileyen bazı önemli olaylardaki rolü ele alınıyor. Bu bölümdeki bilgiler biraz eski sayılabilir, bilgiler 2010 yılından önceye ait. İktisat ve insan davranışıyla ilgilenenler için harika bir kitap. Okuma zevkini bozansa (yine) yayınevinin özensiz dizgisi ve anlatım hataları. Okuduğum eser 2. Baskı olmasına rağmen ciddi dizgi hataları vardı. Bu arada, Nobel ödüllü bir yazarın kitabında wikipedia'da yer alan bir başlığa atıf gördüğüme hiç şaşırmadım (s.233). Aksine, gerektiğinde wikipedia'yı kaynak olarak kullanmayı doğal buluyorum.

Bir alıntı: "Boston'daki bir banliyö treninde, "Sigara İçmek Yasaktır -Genel Yasa, 272. Bölüm, Madde 43A- Cezası 10 güne kadar hapis veya 50 dolara kadar para cezasıdır; ya da her ikisi birden uygulanabilir. (...) Bu yasanın ilk kez 1968'de yürürlüğe girdiğini, o günden bu yana enflasyonla reel değeri düşen maksimum para cezasını değiştirmek için hiçbir hüküm eklenmediğini öğrendik. O tarihten bu yana 50 doların reel değeri %80 azaldı. 1968'de hapse girmekten kaçınmanın gerektirdiği günde 5 dolarlık maliyete yalnızca düşük diyebiliriz, ama bugün komiktir." (s.65).

Savaş Sanatı Savaş Sanatı / Bing Fa

Milattan önce 6. yüzyıldan bir eser, Savaş Sanatı. Sunuş'undaki bilgilere göre de insanlık tarihinin en eski ve üzerinde en fazla araştırma ve tartışma yapılmış strateji eseri. Kitap 13 bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde, Sun Tzu'nun (Sun Zi) savaşla ilgili 13 farklı duruma dair görüşleri yer alıyor. Bu bölümler şunlar; Hesaplama, Savaş, Taktik Saldırı, Duruş (Konuşlanış), Güç (Vaziyet), Zayıflık-Güçlülük, Harekât, Dokuz Değişken: Binbir Olasılık, Orduyu Harekete Geçirme (Yürüyüş), Arazi, Dokuz Arazi, Ateşle Saldırı, Casus Kullanma. Günümüzün savaşları kitabın yazıldığı dönemlerden çok daha farklı yürütülüyor elbette. Buna rağmen, kitapta insan davranışı ve strateji adına kıymetli satırlar var. Bununla birlikte, Sun Tzu'nun savaş sanatı savaş dışında da farklı alanlara uygulanabilir hatta uygulandı da. Jack Trout ve Al Ries'in Pazarlama Savaşı isimli kitaplarının konusu, savaş stratejilerinin pazarlamaya uyarlanmasıydı.

Bir alıntı: "Irmağı geçince sudan uzak durmak gerekir; düşman ırmağı geçmek için geliyorsa onu suyun içinde değil, ırmağın yarısını geçerken karşılayarak saldırmak avantajlıdır; savaşa tutuşmak istiyorsan düşmanı ırmak kıyısında karşılama; güneşe karşı yüksek bir yerde mevzilen; [tekneleriyle] akıntı yönünde gelen düşmanı karşılamaya kalkma. Bunlar ırmakta askerin savaş düzeni kurallarıdır." (s.25).