Kitaplar

Birlikte İyi Hissetmek Birlikte İyi Hissetmek / Feeling Good Together

David Burns'ü yıllar önce okuduğum "İyi Hissetmek" kitabı ile tanımıştım. Çok iyi bir kitaptı "İyi Hissetmek". Bibliyoterapi yani kitaplarla terapi kavramını da o kitapla öğrenmiştim. "Birlikte İyi Hissetmek" kitabını, "İyi Hissetmek" kadar başarılı bulamasam da önerdiği çözümlerle faydalı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eş, sevgili, meslektaş ya da kardeş gibi kimselerle nasıl daha iyi iletişim kurulabileceğinin ipuçlarını veriyor. Kitabın ana fikri şu: Muhatabınızı değiştiremezsiniz, değişmesi gereken sizsiniz.  Bunun için de kendinizdeki sorunlu düşünceleri bulmak ve onları kabul edip, çözmelisiniz. Kitap, çözüm için "Etkin İletişimin Beş Sırrı" adında bir formül öneriyor. Bu sırlardan üçü dinleme, ikisi kendini ifade becerileri olarak sınıflandırılmış. Dinleme becerileri; silahsızlanma tekniği, empati ve sorgulama; kendini ifade becerileri ise ben dili ve gurur okşama olarak isimlendirilmiş.  Kitapta bu sırların kullanımıyla ilgili oldukça fazla örnek var. Biri olmasa bir diğeri okuyucunun hislerini örnekleyecektir. Burns'un "İlişki Günlüğü" adını verdiği bir yöntem de başarılı sonuçlar verebilir. İlk dört adımda sorunu tanımlayıp, beşinci adımda etkin iletişimin beş sırrıyla sorunu çözmeyi hedefliyor bu günlük yöntemi. Yazarın kitabın farklı bölümlerinde dikkatleri çektiği bir tespiti var. Diyor ki, "Bu teknikler ancak ilişkinizi düzeltmek isterseniz işe yarar. İlişkiniz düzeltmek istemiyorsanız bu teknikler sorunlarınız çözmeyecektir." Aslında kendisinden ümit kesilmiş bir ilişkiyi düzeltmenin bir yolu yok diyor. Kitap, uygulamaları yaparken okuyucudan sürekli olarak kendi çözüm önerilerini yazmasını da istiyor. Eğer bunu yapmazsanız (gerçi yapsanız da), 257 ve 258. sayfalardaki örneğin konusu siz oluyorsunuz. :)

Bir alıntı: "Burns'ün saçmalıklarını benim üstümde deneme." :) (s.238).

Gülistan Gülistan / Gülistan

Sadi Şirazi'nin Bostan isimli kitabından sonraki kitabıdur Gülistan. Bostan'a göre daha kısa olan bu kitapta, Padişahların Tabiatına Dair, Dervişlerin Ahlakına Dair, Kanaatin Faziletine Dair, Aşk ve Gençliğe Dair gibi başlıkla altında hikâyeler yer alıyor. Sohbet Edeplerine Dair isimli bölüm, en kısa hikâyelerin yer aldığı bölüm. Toplamda 297 alt başlığa yer verilmiş. Kitabın sonunda, yazarın okuyucudan bir isteği var: "Ey bu kitabı okuyan! Onun yazarına ve yazıcısına Allah'tan rahmet dile. Kendin için hayır iste, kitap sahibi için de mağfiret dile." Tüm hikâyeler olmasa da pek çoğunu zevk alarak okudum. Doğu kültürünün önemli eserlerinden biri.

Bir alıntı: "Biri epey zamandır görmediği dostuna dedi ki, 'Nerdesiniz azizim özledik.' Dostu şöyle cevap verdi: 'Özlemek, usanmaktan iyidir.'" (s.152).

Sosyal Mühendislik - İnsan Kandırma Sanatı Sosyal Mühendislik - İnsan Kandırma Sanatı / Social Engineering-The Art of Human Hacking

Orijinal baskısı 2010 yılında, Türkçe baskısı ise 2013 yılında yapılan bir kitap Sosyal Mühendislik. Adındaki "İnsan Kandırma Sanatı" alt başlığı itici görünse de kitabın orijinalindeki "The Art of Human Hacking" ifadesi Türkçe'ye başka nasıl çevrilirdi bilemiyorum. Sosyal mühendislik yazar tarafından şöyle tanımlanmış: "Bir kişiyi 'hedefin' en fazla çıkarına olabilecek ya da olmayabilecek bir harekette bulunması için manipüle etme edimidir." Sosyal mühendislik, insanlardan (hedef) istenilen bilgileri almak, onları belirli bir davranışa yönlendirmek, kapalı kapılar ardındaki bilgileri almak ve bir bilgisayara sızmaya kadar çeşitlikte amaçlar için çalışıyor. Bir yerde, casusluğa benziyor bu amaçlar. Türkiye'de var mı bilmiyorum ama Türkiye dışında bu işi profesyonel olarak yapan firmalar varmış. Özellikle, şirketlerinin güvenliğini test etmek isteyen yöneticiler bu kimseleri kiralıyorlarmış. Bu konuyu ele alan iki filmi önerebilirim. Escape Plan (2013) ve Sneakers (1992). Kitapta şöyle başlıklar mevcut: Bilgi Toplama, Bilgi İfşa Ettirme, Bir Kimliğe Bürünme, Sosyal Mühendislikte Kullanılan Psikolojik İlkeler, Sosyal Mühendisin Araçları, Vaka İncelemeleri. İkna ve manipülasyon konularına ilgi duyuyorsanız hem bu konuları öğrenmek hem de burada kullanılan yöntemlere karşı kendinizi korumak için okuyabilirsiniz. Eserde hatrı sayılır düzeyde yaşanmış olaydan bahsediliyor. Özellikle, daha Önsöz'deki ilk olay sizi kitaba çekecektir. Yazarın Paul Ekman'la birlikte yazdığı, Sosyal Mühendisin Maskesini Düşürmek isimli kitabı da 2018 yılında Türkçe olarak yayımlandı.

Bir alıntı: "Örneğin, iki kapısı (bir dış, bir iç) olan bir binaya yaklaştığınızda ilk kapıyı hiç tanımadığınız bir kişinin içeri girmesi için açık tutarsanız, o kişinin bir sonraki hareketi sizce ne olur? Ya bir sonraki kapıyı sizin için açık tutar ya da kapının siz girene kadar açık kaldığından emin olur." (s.194).