Kitaplar

Süpertahmin Süpertahmin / Superforecasting

Kitap, Amerikan İleri İstihbarat Araştırma Projeleri Etkinliği (Intelligence Advanced Research Projects Activity-IARPA) tarafından desteklenen, İyi Yargı Projesi (Good Judgment Project-GJP) kapsamında, gelecekte gerçekleşmesi muhtemel olayları önceden tahmin etme amacıyla oluşturulan turnuvalardaki deneyimleri aktarıyor. 12 bölüm, Sonsöz ve Süpertahminci Adayları İçin On Emir başlıklarından oluşan kitapta, tarihsel olaylar, tahminleme yanlışları, süpertahmincinin özellikleri gibi konular var. Çevirisinin iyi olması okumayı oldukça kolaylaştırmış. Bazı konular ilgimi çekmese bile okumaya ara vermeden devam edebildim. Daha önce farklı kaynaklarda, uzmanların bazı tahminlerindeki isabet oranının, "dart atan bir şempanzenin dart tahtasını vurması" kadar olduğuyla ilgili satırları okumuştum. İşte bu tespitin sahibi aynı zamanda bu kitabın da yazarı. Kitabın özeti şu: Gelecek belirsizliklerle doludur ve bazı yöntemlerle bu belirsizliklerin etkisi azaltılarak süpertahminlerde bulunulabilir. Bu yöntemler neler derseniz, kitaba bakmanız gerekecek.

Bir alıntı: "Önemli olan ham haldeki zekâ değildir. Bu zekâyı nasıl kullandığınızdır." (s.139).

Kervansaray Ateşlerinin Başında Kervansaray Ateşlerinin Başında / An Nachtfeuern der Karawan

Yazar ve kitabından İstanbul'da katıldığım 2. Uluslararası İstanbul Hikâye Anlatıcılığı Festivali'nde haberdar olmuştum. Baskısı tükenmiş bir kitap. İçinde 11 farklı hikâye (masal) var. İlk hikâye olan "Kadı'nın Namazı" harika bir hikâye. Gerçi Sheakspeare'nin Venedik Taciri'ni andırıyor ama yine de iyi. "Halime" isimli hikâye de içerdiği anlamlar bakımından oldukça hoşuma gitti. Kitabı sadece ben değil, annem de beğendi. Çünkü kendisine sesli okuduğum bir kitap oldu bu. Üç kitaplık serinin ilk kitabıymış Kervansaray Ateşlerinin Başında ama diğerlerini bulamadım. Kamphoevener bu hikâyeleri Türklerden dinlemiş. Yanlış değilse Almanya'da da aynı isimde bir radyo programı yapmış. 1001 Gece Masalları tadında hikâyeler okumaya değer.

Bir alıntı: "Çoğu zaman böyle olmaz mı, düşüncemiz bizden gizlenenlerin üzerine koyu bir örtü örtse de, içimizdeki bir şey onların hepsini bilmez mi? Bu da kaderin mucizelerinden biridir." (s.159).

Kitaplık Kitaplık / Bookshelf

İthaki Yayınları'nın "Minima" isimli dizisinin ilk kitabı. Diğerlerinin adları da ilginç: Toz, Cam, Atık, Sessizlik. Bunlar çıkınca okunacaklar arasında yerlerini aldı. Kitaplık kitabında kitaplıklar var. Beş bölüm ve sonuç kısımından oluşan kitaptaki bölümler şöyle: Ortaçağ'dan Günümüze: Zincirli Kitaplıklar, Kitaplığa Konulan Şeyler, Hareket Eden Kitaplıklar, Gösterge ve Sembol Olarak Kitaplıklar ve Kitaplığın Yaşam Döngüsü. Eser gayet iyi çevrilmiş dilimize. Siz de kitapları seviyor ve onlara ait tarihi merak ediyorsanız beğenebileceğiniz bir kitap olabilir Kitaplık.

Bir alıntı: "Hatta neredeyse bir kişinin kitaplığı Jungvari bir kişilik testi veya Rorschach mürekkep testi gibidir. Kişinin raflarına dizdiği kitaplar ve kitap-olmayan-şeyler onun kişiliğinin bir ifadesine dönüşür." (s.48).

Dönme Dolap Dönme Dolap / Dönme Dolap

Kitap bir tiyatro oyunun metni. Aşırı düzeyde kıskanç bir kocanın bu huyunun evinde yarattığı karmaşa anlatılmış. Durum komedisi yani. Komik bir eser. Kitabın bir oyuna ait olduğunu bilince, her sahneyi, "acaba sahnede nasıl olurdu?" diyerek okudum. Kitabın sonunda dekor tasarımı da mevcut. Bir oyun sahnelemek istiyorsanız bu kitaba bakabilirsiniz.

Bir alıntı: "Şey... Kusura bakma, hani ben senin samimiyetine şey ederek, seni şey etmek istedim, aman şeyimizi yudumlarken..." (s.31).

Turizmin Karanlık Yüzü Seks Turizmi Turizmin Karanlık Yüzü Seks Turizmi / Turizmin Karanlık Yüzü Seks Turizmi

Cinsellik ihtiyacı güçlü bir içgüdü. Bu içgüdüyü kontrol etmek isteyen çok kişi, kurum ve ideoloji çıkmış. Bunların başında önce kişinin kendisi sonra dini otoriteler ve yöneticiler gelmiş. Tarihin geçmiş dönemlerinde çok özgür cinsel yaşantılar olduğu gibi, büyük kısıtlamalar da olmuş. İnsanlar, cinsellik ihtiyaçları için bir noktadan başka noktaya gitmişler. Bugün de adı cinsellikle anılan mekanlar, bölgeler ve ülkeler mevcut. Bu kitap da işte bu mekan, bölge ve ülkeleri, buradaki faaliyetleri ve kimlerin bunlara katıldığını inceliyor. Alanının ilk Türkçe eseri olan kitap, turizmin öneminden başlıyor ve seks turizminin ne olduğu, nerelerde ne türlerde bulunduğuna kadar bilgiler içeriyor.  Akademik bir kitap olmasının yanında, okuyucuyu dipnotlarla boğmuyor. Yazar, kitabı seks turizmi içinde hayatları tüketilen tüm çocuk, kadın ve erkeklere adayarak nezaket göstermiş. En azından farkındalık yaratmak adına olumlu bir kitap olarak değerlendiriyorum.

Bir alıntı: "İkinci  Dünya Savaşı sırasında (özellikle 1941-1944), Japon İmparatorluk Ordusu, kadınları Filipinler'de bulunan Japon askerlerine 'konfor kızları' olarak hizmet etmeye zorladı." (s.62).