Kitaplar

Aylak Adam Aylak Adam / Aylak Adam

Geçimini sağlama derdi olmayan, tahsilli bir erkeğin bir yılını konu alan roman, Türk edebiyat tarihinde önemli sayılan yapıtlardan biri. Hikâye kış mevsimiyle başlar ve güz ile sona erer. Romanın esas karakteri tuhaf bir kişilik gösterir. Yaptığı hiçbir şeyden zevk almaz. İlginç takıntıları vardır: müşteri olmayı sevmez örneğin. İlk sayfalarda yazarın tarzına uyum sağlamak zorlasa da iyi bir okuma oldu. Yazarın insanın iç sesini veya kendi kendine konuşmalarını açıklıkla dile getirmesinden hoşlandım. Zaten böyle olmuyor mu? Bize kendimizi gösteren kitabı daha çok beğenmiyor muyuz? Atılgan'ın diğer romanlarını da okumayı düşünüyorum.

Bir alıntı: "Sevilende bizimle ortak duygular vardır sanırız." (s.151).

Sana Tek Bir Şey Söyleyebilecek Olsaydım Sana Tek Bir Şey Söyleyebilecek Olsaydım / If I Could Tell You Just One Thing

Yazar Richard Reed, 1988 yılında Innocent Drinks (Masum İçecekler) adında bir şirket kurmuş. Bu şirketi 2013 yılında Coca-Cola'ya satmış. Bu vesileyle pek çok ünlü sima ile tanışma fırsatı bulmuş. Tanıştığı simalara kitabın adına da ilham olan şu soruyu sormuş: "Bana tek bir şey söyleyecek olsaydınız, bu ne olurdu?" Verilen her cevabı birkaç sayfada özetleyen Reed, ünlü simalarla buluşmalarının nasıl bir ortamda gerçekleştiğini de okuyucuya aktarıyor. Reed'in her öneriden sonra olmasa da bazı önerilerin sonundaki yorumları da okuyucuyu gülümsetebilir. Altmıştan fazla önerinin yer aldığı kitap da ilginç öneriler bulmak da mümkün. İçinde deneyim barındıran bu tip öneriler, hayata başkasının gözlerinden bakmaktan hoşlananlar için ufuk açıcı olabilir.

Bir alıntı: "Başpiskopos Desmund Tutu'nun bahsettiği Ubutu kavramıdır. Ben başkaları sayesinde kendim olabilirim." (s.167).

Bir Astronota Sorun: Uzayda Yaşam Rehberim Bir Astronota Sorun: Uzayda Yaşam Rehberim / Ask an Astronaut: My Guide to Life in Space

Birkaç yıl önce, Türk bir pilotun, uçmakla ilgili sorulara yanıt verdiği "Havada Kalan Sorular" isimli kitabını beğenmiştim. Bu kez de karşımda, uzayla ilgili sorulara yanıt veren bir astronotun kitabı var. Tim Peake, uzaya giden ilk İngiliz astronotu. Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ)'de görev yapan Peake, sosyal medya üzerinden topladığı sorulara, uzay yolculuğunu altı aşamaya ayırarak samimi cevaplar veriyor. Bu aşamalar (ve kitabın alt başlıkları): Roketin Fırlatılması, Eğitim, UUİ'de Yaşam ve Çalışma, Uzay Yürüyüşü, Dünya ve Uzay, Dünya'ya Dönüş. 150 civarında sorunun yer aldığı kitapta, "Uzaya fırlatılmadan önce astronotların otobüs lastiğine işedikleri doğru mu?", "Uzayda bir fincan çay içebiliyor musunuz?" ve "Uzay kokuyor mu?" gibi ilginç sorular var. Çizim ve renkli resimlerle desteklenen eser, doyurucu bir içeriğe sahip.

Bir alıntı: "Uzay istasyonundaki atıklar yeniden ikmal uzay araçlarından birine yüklenir ve bu araç görevinin sonunda istasyondan ayrılıp Dünya'nın yörüngesinde yanar. (...) (bir daha ki sefere kayan bir yıldıza bakıp dilek tutarken bunu hatırlayın!)." (s.115).

  • 1