Proust ve Mürekkepbalığı-Okuyan Beynin Bilimi ve Hikâyesi / Proust and The Squid: The Story and Science of the Reading Brain

Proust ve Mürekkepbalığı-Okuyan Beynin Bilimi ve Hikâyesi
Bitirme Tarihi 13.10.2017
Yazar Maryanne Wolf
Tür Popüler Bilim
Yayınevi Koç Üniversitesi Yayınları
Sayfa Sayısı 268
Alınan Yer İstanbul

Kitap Hakkında

"Okuyan Beynin Bilimi ve Hikâyesi" bir kitap ismi olarak kendi adıma oldukça çekici gelen bir isimdi. Kitabın Birinci Kısım adını taşıyan sayfalarında da bu konu incelenmiş. Diğer kısımlarda ise daha çok disleksiden bahsediliyor yani öğrenme ya da okuma bozukluğundan. Bu kısımlar bilgilendirici olsa da konuya ilgi duyanları daha çok heyecanlandırabilir. Benim pek ilgimi çekmedi ve okuma süremi uzattı. Kitapta yazı dillerinin nasıl ortaya çıktığı ve medeniyetlerin bunları kendilerinden sonra gelenlere nasıl aktardıkları da anlatılıyor. Bu kısımlar ilginç bilgilerle dolu. Mesela, okumayı öğrenmenin beynin yapısında ortaya koyduğu değişiklikler. Mesela, Sokrates'in herkesin okumayı öğrenmemesi gerektiğini neden düşündüğü. Kitap benim beklentilerimi karşılamadı. Belki de adının büyüklüğü nedeniyle beklentilerimin büyük olmasındandır. Disleksi ile ilgili olarak bir de film önerisi paylaşmak istiyorum. Taare Zameen Par - Her Çocuk Özeldir (2007).

Bir alıntı: "Okumayı öğrendiğinde yeniden doğacaksın [...] ve bir daha asla o kadar yalnız olmayacaksın." Rumer Godden (s.102).

Yorum Ekle