Öp ve Anlat / Kiss & Tell

Öp ve Anlat
Bitirme Tarihi 14.6.2018
Yazar Alain De Botton
Tür Deneme-Yazın
Yayınevi Sel Yayıncılık
Sayfa Sayısı 256
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

"Biyografiler hep önemli kişiler için mi yazılır?" sorusuna "Elbette hayır. Sıradan insanların da biyografileri yazılabilir." cevabını veren Botton, bu kitapta, Isabel adındaki bir kadının biyografisini yazıyor. Bu yazım, biyografilerin nasıl yazıldıkları, başka nasıl yazılabilecekleri hakkındaki fikirlerle sürüyor. Isabel'in sevdiği yemeklerden ailesine, sevgililerinden belirli olaylar hakkındaki görüşlerine kadar bilgi ediniyoruz.  Kitap 11 bölümden oluşuyor. İlk Yıllar, İlk Randevular, Soy Ağaçları, Mutfak Biyografisi bu bölümlerden bazıları.

Eğer bir Botton okuruysanız diğer kitaplarının izlerini bu kitapta görebilirsiniz. Öp ve Anlat Botton'un okuduğum diğer kitaplarına göre "hafif" kalan bir kitap oldu. Sonu da hızlı bağlanmış. Aşk Dersleri romanında da böyle olmuştu. Statü Endişesi, Romantik Hareket, Çalışmanın Mutluluğu ve Sıkıntısı, Görmek ve Fark Etmek kitapları beğendiğim kitaplarındandı. Botton'un henüz okumadığım diğer kitapları aradaki farkı kapatacaktır. :)

Bir alıntı: "Tanışıklık ilerledikten sonra üzücü bir durum ortaya çıkar: Karşımızdakiyle daha derin konularda daha uzun sohbete girmek yerine, kurduğumuz samimiyet nedeniyle bunun tam tersi bir senaryo içinde buluruz kendimizi. (...) 'Birisiyle konuşma fırsatımız ne kadar çoksa, onunla o kadar az konuşuruz' gibi bir paradoks nasıl açıklanabilir?" (s.254).

Yorum Ekle