Saatleri Ayarlama Enstitüsü / Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Saatleri Ayarlama Enstitüsü
Bitirme Tarihi 13.2.2019
Yazar Ahmet Hamdi Tanpınar
Tür Roman
Yayınevi Dergâh Yayınları
Sayfa Sayısı 368
Alınan Yer Ankara

Kitap Hakkında

Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü uzun zamandır okumayı istiyordum.  Elimdeki kitabı 30 Ekim 2010 tarihinde almışım ki, aldığım tarihten bu yana bile dokuz yıl geçmiş.  Beni harekete geçiren kıvılcım, sosyal medyada gördüğüm "Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü okumayan, Türkiye sosyolojisi hakkında yorum yapmasın" gibi bir görüş olmuştu. Bu sözde ifade edilen fikir kadar iddialı olamayacağım.  Saatleri Ayarlama Enstitüsü bir "ironiler" romanı. Romanın başkarakteri Hayri İrdal'ın yarı sağduyulu,  yarı duruma göre hareket eden tavırları, etrafındaki insanlar, Halit Ayarcı gibi kurnaz insanları tanımayanımız yoktur. Romanda ne yok ki? Devlet kurumlarının verimsizliği, çarpık insan ilişkileri, simya, astronomi, psikoloji, sinema, müzik, dans, ikiyüzlülük, yalan, fakirlik, zenginlik, psişik olaylar...

Aslında Saatleri Ayarlama Enstitüsü toplumun tamamının bir resmi. Bunu söylemek bana düşmez ama iyi bir roman var karşımızda.

Bir alıntı: "Ahmet Zamanî Efendi isminde hiçbir insan tanımamıştım. Hattâ adını ilk defa işitiyordum. 'Ah Yârabbim, ekmek paramı niçin bana doğrudan doğruya vermedin de beni başkalarının uydurduğu bir yalan yaptın!'" (s.263).

Yorum Ekle