Fahişelik ve Kadın Ticareti / Prostitutes and Their Parasites

Fahişelik ve Kadın Ticareti
Bitirme Tarihi 26.6.2019
Yazar Jean-Gabriel Mancini
Tür Sosyoloji
Yayınevi Varlık Yayınları
Sayfa Sayısı 196
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Sanıyorum ilk ve tek baskısını 1973 yılında yapmış kitabı, daha önce okuduğum bir kitabın kaynakçasında görmüştüm. Kitabın orijinal baskısı 1963 yılında yapılmış. Dolayısıyla, o dönemin şartlarından bahsediyor. Kitapta bahsedilenler bugün farklı olabilir. Kitabın orijinalinin Fransızca olması sebebiyle, daha çok, Fransa özelinden bahsettiği söylenebilir. Elbette, konu her zaman güncel aslında. Türkçe çevirisi 1973 yılına ait olmasına rağmen oldukça akıcı bir dili var. Altı bölümden oluşan kitaptaki bölümler şöyle: Fuhşun Tarifi, Fuhşun Tarihi, Fuhşun Coğrafyası, Genel Kadınların Toplanışı ve Fuhşun Yapılışı, Muhabbet Tellâllığı, Toplumun Tepkisi.

Konunun tarihçesi özellikle okunmaya değer. Mesela, ilk genelevlerin kilise tarafından işletilmesi veya tanrıya hizmet için çalışan hayat kadınlarının varlığı gibi. İçinde olduğumuz ama görmezden geldiğimiz bir dünyadan bahsediyor. Bazı satırları acı çekerek okudum. Bu satırlarda, kimsenin başına gelmesini istemeyeceği olaylardan bahsediliyordu. Hayat kadını kavramı hukuki olarak ilk kez 533 yılında, Roma İmparatoru Jüstinyen zamanında "Zevk için değil (sine delectu), para kabul ederek (pecunia accepta), herkesin önünde (palam omnibus) kendini veren kadın" olarak tanımlanmış. Mancini, eleştirisinde özellikle fuhşa aracılık edenleri suçluyor. Onların bu işten en çok menfaat elde eden ama en az cezalandırılan kesim olduğunu belirtiyor. Kitapta konuyla ilgili pek çok tartışmaya da yer verilmiş. Konu özel ve kimileri için tabu sayılabilecek bir özellik gösterdiğinden kitap herkesin ilgisini çekmeyebilir. Diğer bir zorluk da kitabın baskısının olmaması. Elimdeki kitapta not almakta zorlandım. Zira, kağıdı oldukça yıpranmıştı. Benim için aydınlatıcı bir okuma oldu. "İnsan, insana bunu yapmamalı."

Bir alıntı: "Fâhişelere başvuran erkekler genellikle ihtiyaçlarını başka yerde gideremiyen ya da sadece aradıkları zevkleri bulamıyan kimselerdir. Fuhşu bir vatandaş grubunun ihtiyaçlarındaki, az - çok zorlayıcı ve açığa vurulmuş isteklerindeki ya da anormalliklerindeki değişikliğe uyarak, kanunî bir biçim altında örgütlemek, kamu yararına ve kamuoyunun ruh haline aykırıdır. Bunun dışında, rıza ile yapılan cinsel eylem, herkesin kendi vicdanına kalmış bir iştir." (s.126).

Yorum Ekle