Yedi Ucuz Şey Üzerinden Dünya Tarihi / A History of the World in Seven Cheap Things A Guide to Capitalism, Nature and the Future of the Planet

Yedi Ucuz Şey Üzerinden Dünya Tarihi
Bitirme Tarihi 25.7.2019
Yazar Raj Patel ve Jason W. Moore
Tür Dünya Tarihi
Yayınevi Kolektif Kitap
Sayfa Sayısı 286
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Yedi ucuz şey, zaman içinde değeri azalan ve belki de bazıların hiç değerli olmadığı; doğa, para, emek, bakım, gıda, enerji ve yaşamdan bahsediyor. 38 sayfalık, diğer kitaplara göre fazla sayılabilecek bir girişe sahip olan kitap dünya tarihine ışık tutuyor. Çevirisi iyi olan kitabın zaman zaman sıkıcı olduğunu itiraf etmeliyim. Bunda yıllar önce okuduğum ve dünya tarihi adına pek çok bilgi edindiğim, Henry Hobhouse'un dünya tarihini değiştiren yedi bitkiden bahsettiği "Değişim Tohumları" isimli kitabın tadını bulamamam olabilir.  Dünya tarihini çeşitli açılardan ele alan kitaplar arasında, henüz okumadığım, "Dünyamızı Değiştiren On İki Hastalık" ve "Altı Bardakta Dünya Tarihi" isimli kitaplar da var. Yedi Ucuz Şey iyi bir kitap, özellikle, doğa, para, emek ve gıda bölümleri ilgimi çekti. Kitabın kaynakçası da girişi gibi uzun; tam 73 sayfa ki kitap zaten 286 sayfa.  Dünya tarihine bir de "ucuzluk" açısından bakmak isterseniz faydalı bir okuma olabilir.

Bir alıntı: "Çalışmak asla eğlence anlamına gelmedi. Çalışmak kelimesinin karşılığı olan, Fransızca travail ve İspanyolca trabajo sözcüklerinin etimolojisine bakın: Latince kökleri, 'işkence etmek, ıstırap veya acı çektirmek' anlamına gelen trepaliare'dir." (s.101).

Yorum Ekle