Kağıda İşlenen Uygarlık Kağıdın Tarihi ve İslam Dünyasına Etkisi / Paper Before Print: The History and Impact of Paper in the Islamic World

Kağıda İşlenen Uygarlık Kağıdın Tarihi ve İslam Dünyasına Etkisi
Bitirme Tarihi 16.8.2019
Yazar Jonathan M. Bloom
Tür Tarih
Yayınevi Kitap Yayınevi
Sayfa Sayısı 336
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Epeydir böylesine zevk alarak, dolu dolu bir tarih kitabı okumamıştım. Başladığımda tarih, yer ve kişi bilgilerinin çokluğu nedeniyle biraz ağır geldi ama sonrasında sayfalar su gibi aktı. Bu akıcılıkta kitabın dilinin de önemi var elbette. İyi bir çeviri yapılmış. Kitap yedi bölümden oluşuyor. "Kâğıdın İcadı", "Kâğıt Yapımının İslam Ülkelerinde Yaygınlaşması", "Kâğıt ve Kitaplar", "Kâğıt ve İşaretleme Sistemleri", "Kâğıt ve Görsel Sanatlar" bu bölümlerden bazıları. Kitabın kaynakçasına ek olarak yazar, "Başvuru Kaynakları" adı altında ileri okumalar için başka eserleri de yazmış ki, araştırmayı sevenler için büyük bir kolaylık sağlamış. Kitabın içinde, neredeyse hiç dipnot yok, bol resim var. "İyi kitap, başka kitaplara götüren kitaptır." denir. Bu kitap da öyle. Zaman zaman yabancı yazarlı kitaplarda rastladığım, İslam dünyası hakkındaki yanlış bilgiler de bu kitapta mevcut değil. Konuyla ilgili paylaşılan tüm bilgiler, kitapta objektif olarak yer almış. Sinirbilimde, beynin ilginç bir özelliğinden bahsedilir: "Kendi hakkında düşünebilen, yorum yapabilen tek organ beyindir. Yani beyni beyinle kavrayabiliyoruz." Bu kitapta da benzer bir şey oldu: Kâğıdın 2200 yıllık macerasını, kâğıdın kendisi üzerinden, elimde tutarak, koklayarak, üzerini çizerek, notlar alarak deneyimledim. Maalesef kitabın yeni baskısı yok ve ancak internette, yüksek fiyatla bulunabiliyor. Verdiğim paraya değdi.

Bir alıntı: "Çağdaş yazarların tersine, ortaçağda İslam ülkelerinde yazarlar hemen hemen asla kendi kişisel görüşlerini yazmaz, genelde belirli bir konuda kendi seçtikleri, kaynaktan kaynağa aktarılmış bir görüş ve gelenek zincirini aktarırlardı." (s.159).

Yorum Ekle