Bunu Herkes Bilir / Bunu Herkes Bilir

Bunu Herkes Bilir
Bitirme Tarihi 3.10.2020
Yazar Emrah Safa Gürkan
Tür Dünya Tarihi
Yayınevi Kronik Kitap
Sayfa Sayısı 292
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Bunu herkes bilir. Yoksa biz bir şeyi bildiğimiz için herkesin de bildiğini mi sanırız? Belki de bir ironi vardır: Herkesçe doğrusunun bilinmesi gereken bilgilerin aslında yanlışlarının bilindiğine yönelik bir eleştiri midir? Sanırım bu sonuncusu.

Çoğunluğun yanlış bildiği, yanlış sorularla cevap aradığı tarihi bazı olaylara verilen cevaplar var kitapta. Bu sorular 13 başlıkta toplanmış ve Osmanlı tarihi ile Dünya ve Avrupa tarihi çeşitli açılardan kıyaslanmış. Osmanlı mı geri kaldı yoksa Avrupa mı ilerledi? Gürkan'ın buna verdiği cevap: Avrupa'nın ilerlediği yönünde.

Eserde, tarih araştırmalarının nasıl yapılması ya da nasıl yapılmaması gerektiğinin örnekleri de var. Bununla birlikte, Türkçe dışındaki dillerde yer alan kelimelerin kökleriyle ilgili açıklamaları beğendim. Özellikle, Türkçeye de geçmiş Arapça ve Farsça kelimelerin köklerini göstermesini faydalı buldum. Evet, yabancı kelime kullanımı fazla ama kitabın anlaşılmasını zorlaştıracak şekilde değil bunlar.

Kendisini internet yayınlarından tanıyordum ve pek sıcak bulmuyordum. Bu sebeple, kitabını edinmemiştim. Sonra bir arkadaşımın önerisiyle okudum. Kitapta da internettekine benzer cümleleri olsa da rahatsız edici olmak bir yana eğlendirici olduğunu bile söyleyebilirim. İyi bir kitap. Dili de harika. Sıra dışı kaynakçası da cabası. Yanlış bilgilerle tahammülünüz yoksa okuyun derim.

Bir alıntı: "Osmanlı toplumunda zengin olmak takdir edilen bir şey değildir ve bu da kapitalist bir sınıfın oluşması için gerekli sermaye birikimini önlemektedir." (s.102).

Yorum Ekle