Düşünme Sanatı / New Art of Think

Düşünme Sanatı
Bitirme Tarihi 4.10.2020
Yazar Jean Guitton
Tür Deneme
Yayınevi Elips Kitap
Sayfa Sayısı 90
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Düşünme, felsefenin kaynağı olan bir eylem. Yeni fikirleri ortaya koyma, mevcutlar arasında kıyaslama ve bir ya da birkaçını seçme, onaylama, açıklama ya da reddetme. Bunları yapabilmek içinde beş duyu ve bir akla ihtiyaç var. Tabi, bunların olması yetmiyor bir de yönteme ihtiyaç var. Guitton'un kitabı da işte bu yönteme dair açıklamaları yapıyor.

Kitap beş bölümden oluşuyor. Bunlar: Hayranlık Üzerine, İcat ve Muhakeme Üzerine, Seçmek Üzerine, Ayırmak Üzerine ve Çelişme Üzerine.

Kitabın ilginç bir yönü, yazarın yazdıklarını İrene adında bir hanımefendiye yönelik olarak yazması. Guitton, İrene'nin sadece kitap yazımı boyunca var olacağını da belirtiyor. Altı çizilecek pek çok satır barındıran kitabın bazı yerlerini anlaması zor. Buna en büyük sebep, kitaptaki imla ve kelime hataları. Bazı yerlerde öyle kelimeler seçilmiş ki (ya da yanlışlıkla o kelime yazılmış), ilgili kelime anlamı bozuyor ama oraya da uyuyor. :) Buna rağmen okunmayı hak eden bir kitap.

Bir alıntı: "Zevk dediğimiz şey, bir tercihtir. Yani kendi benliğimizle anlaşmamızdan başka, bizi eşya ile de uzaklaştıran bir yargı. İnsan, hayat yolunda ilerledikçe, daha fazla terk etmelidir. Esasen, İrene, seçmek için duyulan bu mutlu zorunluluğun, sadece karar kılmayı bildikleri için, bazı kimselere zekâ sunmakta olduğunu göreceksiniz." (s.43).

Yorum Ekle