Strateji Sanatı /

Strateji Sanatı
Bitirme Tarihi 5.10.2020
Yazar Sun Bin
Tür Felsefe
Yayınevi Zeplin Yayınları
Sayfa Sayısı 80
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Sun Tzu'nun Savaş Sanatı isimli kitabı meşhurdur. Sun Bin'in Strateji Sanatı isimli kitabı, kitabın arka kapak yazısına göre, Sun Tzu'nun kitabını tamamlayan bir kitaptır ki zaman zaman Sun Tzu'nun ismi de geçiyor. Savaş Sanatı kitabını da okumuş biri olarak her iki kitabı da benzer buldum ama sanki Savaş Sanatı daha iyi bir kitaptı.

Bu kitapta, 32 başlıkta dönemin savaşlarındaki bazı durumlar açıklanmış. Bu açıklamalar bazen Sun Bin'in kendi açıklamaları bazen de ona sorulan soruları cevapladığı anekdotlar şeklinde olmuş. Bu kitabın varlığı 1972 yılında kesinleşmiş ki, kitabın yazıldığı zaman MÖ 300'ler. Kitabın tarihi bir önemi olabilir ama içerik itibariyle günümüz okuyucusunu pek cezbetmeyebilir. Geçmiş savaşlarda uygulanan stratejilere ilgi duyuyorsanız veya geçmişte Medieval Total War gibi bir strateji oyununa aşinaysanız ilginizi çekebilir.

Bir alıntı: "Sun Tzu dedi ki: 'Bilgeliği yeterli olmayan bir kişi orduyu komuta ettiğinde kibirlilik olur. Cesareti yeterli olmayan bir kişi orduyu komuta ettiğinde gösteriş olur. Yol'u bilmeyen veya yeterli sayıda savaşa katılmamış bir kişi orduyu komuta ettiğinde şans işi olur...'" (s.23).

Yorum Ekle