Dil Belâsı / Kitâbü Âfati'l Lisân

Dil Belâsı
Bitirme Tarihi 8.10.2020
Yazar İmam Gazâlî
Tür Felsefe
Yayınevi Semerkand Yayınları
Sayfa Sayısı 248
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

İnsanın dili kendine bir düşman olabilir mi? Bu kitabı okuyunca dilimizin bir düşmana dönüşebileceğini, onu dikkatli kullanmak gerektiğini daha bir iyi kavrayabilirsiniz. Mevlânâ ya da Şems'e atfedilen bir hikâye hatırlıyorum. Bu hikâyede, dilin diğer duyu organlarından farklı olarak iki perde ile korunduğunu ve belki de hapsedildiğini söylüyordu. Bu perdeler, dişler ve dudaklar olarak belirtiliyordu. Baktığımızda, göz hariç diğer duyu organlarının bir perdeyle örtülmediğini görürüz: kulak, burun ve derimiz açıktadır. Dil neden iki perde arkasına saklanmıştır?

Gazâlî bu kitapta, dilin 20 kötülüğünden (âfetinden) bahsediyor ve her biri hem kendimize hem de başkalarına olan sorumluluklarımızı hatırlatıyor. Konuşmak, malum sözde dendiği gibi "ağzı olanın" yapmaması gereken bir eylemmiş. Elbette, böyle bir kitabın okuyucusu, kendini buradaki bilgilerle donatıp onları uygularsa, kendisiyle birlikte önce başkalarına yarayacak ve o kimseler belki de rahat edecekler. Bununla birlikte, dilini iyilik için değil de kötülük için kullananlar, kitaptaki bilgileri hayatına geçiren kişilere zulmetmeye devam edecek. Ne diyelim? Dilerim herkes bu kitabı okumasa bile dilinin ne denli önemli bir düşman olduğunu bir şekilde anlar da ona daha çok sahip çıkar.

Kitabın tamamında hadisler ve rivayetlerden hareket edilmiş. Bazı hadisler bana tuhaf göründü. Sanki başka türlü olmalıydı. Okurken eleştirel olmakta fayda var.

Perdeleri aralarken arkasından neyi çıkaracağımıza dikkat etmek gerek. Dilerim, bu kitabı okumakla farkına daha çok vardığım kötülüklerden uzak durmayı başarabilirim.

Bir alıntı: "Hikmet ehlinden birine, arkadaşlarından biri ziyaretine geldi ve bazı arkadaşlarının dedikodusunu yapmaya başladı. Bunun üzerine hikmet ehli o adama, 'Kötü bir ziyarette bulundun ve üç cinayeti de beraberinde getirdin: *Kardeşimi bana soğuttun. *Kalbimin huzurunu kaçırdın. *Sana olan güvenimi kaybettin.' dedi." (s.218).

Yorum Ekle