İknanın Psikolojisi / Influence: Science and Practice

İknanın Psikolojisi
Bitirme Tarihi 21.03.2021
Yazar Robert B. Cialdini
Tür Satış - Pazarlama/Halkla İlişkiler
Yayınevi MediaCat Yayınları
Sayfa Sayısı 366
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Vaktiyle okunmuş. Kitaplığa konulmuş. Bir arkadaşın isteğiyle ona verilmiş fakat geri gelmemiş bir kitaptı "İknanın Psikolojisi". Sevgili arkadaşım yeni bir kitap alarak bana getirmişti ama bu kitap, benim okuduğum nüsha değildi. Haliyle yıllar önce okunmuş kitap, bu kez yeni nüshadan okundu. Merak ettiğim şey, bu kitabı yıllar önce bulduğum gibi "harika" olarak nitelendirecek miydim? Maalesef öyle olmadı; ilk okumamda aldığım hazzı bulamadım. Cialdini'nin kitabı hâlâ harika bir kitap aslında. Sadece aradan geçen zamanda aynı konuda öyle başka kitaplar çıkmış ve okumuştum ki, Cialdini'nin bu kitapta anlattıkları artık "eskiye" dönüşmüş gibi geldi. Kitabın kaynakçasından da bu durum gözlemlenebilir. Kaynakların çoğunluğu 60 ve 70'li yıllarda yapılan yayınlardan oluşuyor. Elbette bu durum kitabın değerini azaltmaz.

Cialdini bu kitapta iknanın yedi silahından bahsediyor. Bunlar: 1.Karşılıkta Bulunma, 2.Bağlılık ve Tutarlılık, 3.Toplumsal Kanıt, 4.Sevgi, 5.Otorite, 6.Azlık, 7.Anlık Etki.

Her bir başlık için fazlasıyla açıklama ve deney sonucu sunulmuş. Bununla birlikte, bu kitabın bir de çizgi roman baskısı olduğunu da belirteyim.

Bir alıntı: "Bir mesaj alındığında, eğer özel bir bilginin parçası olarak algılanırsa daha etkili olur." (s.332).

Yorum Ekle