Filmler

Aşktan da Üstün Aşktan da Üstün / Notorious

Dünya Savaşı sırasında hüküm giymiş bir Nazi savaş suçlusunun kızı olan Alicia'yla Amerikan Hükümeti adına casusluk yapması için temasa geçilir. Aşk, gerilim ve tutku gibi Hitchcock temaları etrafında dönen film, ustanın en iyi filmlerinden birisi olarak kabul ediliyor.
Film diğer Hitchcock filmleri gibi gerilim türünde olsa da; alt metin olarak asıl aşkı ele alıyor. Filmde Grant, müfettiş (ajan da diyebiliriz) rolünde; Bergman da Almanya vatandaşı olan, babası kirli işlere karışmış, babasının yaptığı pis işleri öğrendiğinde Amerika hükümetine çeteye sızan birini canlandırıyor. Çeteyi devirmek için Brezilya'ya gidiyor, burada kendisine aşık olan bir çete üyesiyle evleniyor.
Aslında Grant ve Bergman'ın birbirlerini yanlış anlamaları evliliğe zemin hazırlıyor. Grant, görevi uğruna Bergman'ın evliliğine ses çıkaramıyor. Ne kadar kıskansa da, O'nun için görevi herşeyden üstün; en azından öyle olduğunu sanıyor. Bergman da Grant'in kendisine soğuk davranması yüzünden istemese de çete üyesiyle evleniyor. Filmin kalanı da çeteyi çökertmek için verilen mücadeleyi ve bu ikilinin birbirlerini aslında ne kadar çok sevdiklerini anlatıyor.
Bergman ve Grant'in iyi oyunculukları, Hitchcock ' un gerilimi ve aşkı konu alan bir yapım.

İzlenebilir.

Kurtuluş Günü 2: Yeni Tehdit Kurtuluş Günü 2: Yeni Tehdit / Independence Day: Resurgence

Kurtuluş Günü'nün üzerinden 20 yıl geçmiştir ve tüm dünya devletleri birlikte çok daha gelişmiş bir savunma sistemini kullanmaktadır. Hatta Ay'a da bir üs yapılmıştır. Ancak mağlup olmalarından hemen önce uzaya yardım çağrısı yapan yaratıkların çağrısı alınmıştır ve uzaylılar bu sefer çok daha güçlü bir şekilde yeniden dünyaya saldıracaktır. Dünyanın geleceği, bir grup insanın göstereceği kahramanlıklarka belirlenecektir.

İzlenebilir.

Duvak Duvak / The Painted Veil

Şangay'daki Kolera salgını merkezinde işleyen bir aşk hikâyesi. Karakter olarak kendisine hiç uygun olmayan Kitty'e aşık olan ve hızlı bir şekilde evlenen (o kadar hızlı ki, filmde düğüne ait bir sahne yok) Kitty bir süre sonra eşiyle olan uyumsuzluğu fark eder ama iş işten geçmiştir. Sevgili Kitty'nin kendisini aldattığını öğrenen Walter, biraz da ceza olsun diye Şangay'daki kolera salgınını önlemek üzere gönüllü olur ve Kitty'i de oraya götürmek ister. Walter'in bu teklifi yaptığı sahne oldukça ilginçtir. Çünkü Kitty'e sunduğu iki seçenekten uygun olanı Şangay'a gitmektir. Bir erkeğin ne kadar kinci olabileceğini, sessizliğin bağırıp, çağırmaktan daha zor oluşunu çok net gösteren bir film. Bir şeyleri başarmanın veya bir şeylerle ilgilenmenin kişiyi sorunlarından uzak tutabileceğinin mesajlarını da veren filmde, kolera hastalığının sebep ve sonuçlarıyla ilgili merak uyandıran sahneler de yer alıyor.

Filmden kalan söz de şöyle: "İşin aslı, kadınlar genellikle, erkeklerin kendilerine var olandan çok daha fazla bir sevgi duydukları izlenimine kapılırlar."

Talaash Talaash / Talaash

Hayat sanıldığından daha gizemli olabilir. Yolda gördüğümüz bir tanıdığımıza selam vermeden ya da onunla konuşmadan geçip gitsek, gördüğümüz kişinin o tanıdığımız kişi olduğundan nasıl emin olabiliriz? Bir hayat kadını ve çocuğunun boğularak ölmesinden kendisini sorumlu tutan polis şefi ve bu ikisini bir araya getiren bir trafik kazası. Trafik kazasında ölen aktörün ölüm nedenini araştıran Khan, bu olayla birlikte pek çok sırrı ortaya çıkarıyor ve çocuğunun ölümüyle ilgili suçluluk duygusunu üzerinden atıyor. Sonuyla pek çok izleyiciyi şaşırtabilecek, içerdiği sahnelerle hayat kadınlarının yaşantılarını bir nebze düşünmeye sevk edebilecek, ölenler ve arkalarında bıraktıkları insanların duygularıyla ilgili 131 dakikalık bir anlatı. Filmden kalan söz is şöyle: "Hiç kimse için var olmayan biri nasıl yok olabilir."

İzlenebilir.

Talvar Talvar / Talwar

Hayatımız ve adaletle ilgili pek çok şeyi anlatan, anlatımında bazen zekayı zorlayan, Hint filmi denilince akla gelen şarkılı, danslı filmlerle ilgisi olmayan gerçek olaylara dayanılarak çekilen film. Adalet, her zaman, herkese lazım. Adalet bazen gecikir, bazen yanılır. Bu filmde kararı bu kez izleyici veriyor. Çifte bir cinayet ve önce suçlanan anne-baba sonra ortaya çıkan diğer şüpheliler. Yasal olmayan deliller, delil olması gerekirken olay yerini inceleyen polislerin dikkate almadıkları ipuçları... İki farklı iddia, üç farklı soruşturma ekibi. Filmin son sahneleri 12 Kızgın Adam (12 Angry Men) filmini andırsa da o tadı vermiyor. Yavaş ilerleyen ama illaki içinde bir şeyler bulduğumuz bir senaryo. Filmden kalan söz ise şu: "Adaleti temsil eden gözü bağlı kadını ve elinde tuttuğu teraziyi herkes bilir ama diğer elinde tuttuğu kılıca kimse dikkat etmez."

İzlenebilir.