Filmler

Buz Devri 5: Büyük Çarpışma Buz Devri 5: Büyük Çarpışma / Ice Age: Collision Course

Scrat'in meşe palamudunun peşindeki bitmeyen takibi, bu kez Dünya'nın dışına çıkmasına neden olur. Ancak Scrat, birtakım sakarlıklar sonucunda dünyayı yok edebilecek olaylar zincirini başlatır. Dünyaya çarpacağı kaçınılmaz olan göktaşından kaçabilmek için Manny, Sid, Diego ve arkadaşları, daha önce hiç görmedikleri yerler ve yaratıklarla karşılaşacakları bir yolculuğa çıkarlar.

İzlenebilir.

Bir Ayrılık Bir Ayrılık / Jodaeiye Nader az Simin

Hayatın her anının, insanın her davranışının bir sonucu olduğu, adaletin öneminin, haklılık ya da haksızlığın aslında ne kadra önemli kavramlar oluşunun sonuna kadar hissettirildiği İran sineması örneği. Boşanmaya karar veren bir çiftin, bu kararları neticesinde değişen hayatları anlatılıyor. Filmin ismine bakarak, daha çok, boşanmayla ilgili bir film olduğunu düşünmüştüm. Yanıldım. Film bir adalet filmi. Özellikle bir noktadan sonra kendinizi kimin yerine koyacağınızı şaşırabilirsiniz. Tüm oyuncular harika bir iş çıkarmışlar.

İzlenebilir.

Dünyada Bir Gece Dünyada Bir Gece / Night On Earth

Eş zamanlı beş farklı taksi şoförünün, beş farklı şehirde, yolcularıyla beraber yaşadıklarından küçük birer kesit izliyoruz bu filmde. Jim Jarmusch yine tarzı gereği son derece yalın ve minimalist bir şekilde ele alıyor tüm karakterlerini. Sırasıyla Los Angeles, New York, Paris, Roma ve Helsinki'ye kamerasını uzatan Jarmusch; hayatın ayrıntılarıyla güzel olduğunu vurguluyor birkez daha. Her karakterinin başka bir derdi ve yaşama amacı olan filmde, önemli oyuncularda boy gösteriyor. Favori hikâyem Paris'te geçen hikâye oldu. Görme engelli müşterinin şoföre söylediği son cümle ve arkasından gelen olay.

Bir replik: Taksi şoförü, görme engelli müşterisine sorar: -"Körler genelde siyah gözlük takmazlar mı? -"Öyle mi? Bilemem, ben hiç kör görmedim ki!"

İzlenebilir.

Çırak Çırak / Çırak

Alim, Yakup adında bir terzinin yanında 15 yıldır çalışan 40'lı yaşlarda bekar bir "çırak"tır. Alim her şeyden korkar: erkek berberinden, susuzluktan, kahveden, şekerden, lpg'li araçlardan, depremden... Bu korkuları da genellikle birilerinin sohbetinden ya da televizyon haberlerinde duyduğu cümlelerden tetiklenir. Kendisini sürekli olarak vantilatör, ayna ve televizyon kumandasına teslim eder. Tabi bunlar görünür simgelerdir. Bir film okuması etkinliğinde, film ile ilgili çok daha derin anlamlar olduğu yönünde bir sohbete katılmıştım. Alim ve arkadaşlarınin konuşmaları, korkuları ve diğer özellikleriyle "yeni İstanbul"u, Yakup Bey ve Makbule Hanım'ın özellikleri itibariyle "eski İstanbul"u temsil ettiği konuşulmuştu. Bu kadar derin düşünmemekle birlikte, filmin Altın Portakal ve Sidney Fİlm Festivali'nde ödül aldığını söylemek gerek. Şahsen, film beni çekmedi ama çok beğenenleri de görmemiş değilim. 

Bulunursa izlenebilir. Henüz açık gösterimi yapılmamış.

Adamım Tommy Adamım Tommy / Tommy Boy

Tommy çok da akıllı olmayan, üniversiteyi dokuz yılda bitirmiş, sakar bir gençtir. Babasının otomobil parçaları üreten fabrikası kasabalarında kalan son fabrikadır. Tommy'nin babası bir kadınla evlenir ama evlendiği gün hayatını kaybeder ve tüm varlığı bu hanımefendiye kalır. Tommy, fabrikanın borçlarını ödemek için bir fabrika çalışanıyla birlikte yeni ürettikleri fren yastığını satmak üzere yollara koyulur. Bu arada babasının yeni eşinin sahtekârlığı da ortaya çıkacaktır. Absürd komedi türünden hoşlananlar için eğlencelik bir film olabilir. Pazarlama açısından, Tommy'nin bir oto yedek parça satıcısıyla ürün garantisi ve ambalajın önemiyle ilgili gerçekleştirdiği diyalog ilgi çekici bulunabilir. Filmdeki tüm karakterlerin birbirlerine gösterdikleri hoşgörü de izlenmeye değer.

İzlenebilir.