Filmler

Suikast Suikast / Mechanic: Resurrection

İlk filmdeki maceralarından sonra Arthur Bishop (Jason Statham), suikastçilik işini bırakmaya karar vermiştir. Ancak sevgilisi Gina (Jessica Alba) çok güçlü ve tehlikeli bir adam tarafından kaçırılınca, onun hayatını kurtarabilmek için yeniden eski işine dönmek zorunda kalacaktır. Görevi, dünyanın 3 farklı yerindeki birbirinden zor suikastleri gerçekleştirmek ve onlara kaza süsü vermektir.

İzlenmesin.

Karımı Kaçırdılar Karımı Kaçırdılar / Ruthless People

Zengin ve şımarık Barbara, son derece nazik ve iyi niyetli bir ikili olan Ken ve Sandy Kessler tarafından kaçırılır. Amaçları yüklü bir fidye alıp kadını serbest bırakmaktır ama yıllardır Barbara’nın dırdırından bıkmış kocasının daha iyi bir fikri vardır: karısını ölüme terk etmek. 1991 Türk yapımı Varyemez filminin bu filmden uyarlandığını zannediyorum. Tesadüflerin, yanlış anlaşılmaların bol olduğu bir film. Kahkahayla gülmek mümkün olmasa da gülümsetici bir film.

İzlenebilir.

Konuşma Konuşma / The Conversation

İşinin ehli bir gözetleme uzmanı olan Harry’ye (Hackman) esrarengiz ve çok güçlü bir işveren tarafından, genç bir çifti takip edip casusluk yapma görevi verilir. Çiftin konuşmalarını teybe alan Harry, hayatlarına bir şekilde dahil olup, dinlediği bu insanların bir cinayete kurban gideceğinden şüphelenmeye başlar. Bir yandan kendi karmaşık iç dünyası ve münzevi hayatının hastalıklı yönleri; bir yandan geçmişinde yaşadığı kötü deneyimler, Harry’nin elindeki işi bir takıntıya dönüştürmesine yol açar. Yaptığı işi sorgularken, ölümcül bir paranoya onu yok etmek üzeredir. Bir paranoyanın, bir uzmanı ne hale getirebileceğini gösteren etkileyici finaline kadar ağır işleyen bir eser. 2006 yapımı Başkalarının Hayatı (Das Leben der Anderen) filmine ilham olduğunu düşünüyorum. Başkalarının Hayatı filmi daha izlenesi bir filmdi. Konuşma filminde pek çok yerde tekrarlanan şarkıyı anmadan geçilmez. Louis Armstrong yorumunun Linki şöyle:

https://www.youtube.com/watch?v=jjgkBqmLjg0

İzlenebilir.

Şeytanca Şeytanca / Diabolique

İki kadın kendilerine kötü davranan bir adamı zehirlemek için anlaşırlar. Kadınlardan biri adamın karısı , diğeri sevgilisidir. Cesedi kirli bir havuza atacaklardır ve birisi havuzun dibinde sürprizi bulacaktır. Ama havuz boşaltıldığında, ortada ceset falan yoktur.

İzlenebilir.

Yağmurcu Yağmurcu / The Rainmaker

Rudy Baylor (Matt Damon) kenar mahallelerde büyümüş, alkolik babasının devamlı kötü muamelesine maruz kalarak büyümüş, genç ve işsiz bir hukuk öğrencisidir. Geçimini sağlamak için bir süre barlarda çalışmak zorunda kalmıştır. Güçlükle bulduğu bir işte ise çok büyük ve güçlü bir sigorta şirketine karşı tek başına ayakta durması gerekecektir. Bu davada, orta gelirli ailenin 22 yaşındaki oğulları lösemi hastasıdır ve sigortalı olmasına rağmen tedavisi karşılanmamıştır.

Yine bir hukuk sistemi eleştirisi. Para ve güç mü kazanacaktır yoksa hak ve masumiyet mi? Baylor avukat olur olmaz ele aldığı ilk davasında önemli tecrübeler edinecektir. Filmin işleyişi, 2000 yapımı Erin Brockovich filmini hatırlattı. Bu filmde de bu kez avukat olmayan Erin, kararlılığı sayesinde, masum ailelerin büyük bir şirkete karşı dava kazanmasına yardım ediyordu.

Filmden alıntılar: "Derler ki, bir cinayet işlediğinde en az 25 hata yaparsın ve sonra 5 tanesini hatırlarsan şanslısındır."

"Her avukat, her davada en az bir kere, aslında geçmek istemediği bir çizgiyi geçtiğini hisseder. Sadece oluverir ve eğer yeteri kadar çok geçerseniz, o çizgi sonsuza dek kaybolur. Sonra bir diğer avukat esprisinden başka bir şey olmazsınız, yani 'kirli sudaki bir diğer köpekbalığı'".

İzlenebilir.