Kitaplar

Cenk Hikâyeleri Cenk Hikâyeleri / Cenk Hikâyeleri

Şahmeran'ın Bacakları, Ökkeş ile Cengâver, Kasım ile Nâsır, Binali ile Temir, Ensar ile Civan, Yılan ve Geyiğe Dair isimli altı hikâyeden oluşuyor kitap. Her biri birer mücadele hikâyesi.  En beğendiğim hikâye, Şahmeran'ın Bacakları oldu. Sonraki, Binali ile Temir. Kitabın en uzun hikâyesi Şahmeranla ilgili olan ilk hikâye. Murathan Mungan'ın şair tarafının izleri de hikâyelerde hissediliyor.

Bir alıntı: "Bir yol ayrımını yaşayanlar birbirlerinin yollarını merak ederler." (s.60).

Sıradan Bir Gün Sıradan Bir Gün / Sıradan Bir Gün

Yekta Kopan'ı televizyon programcısı, sunucusu ve seslendirme sanatçısı olarak bilirdim. Fazıl Say konserinde de sunucuydu. Bir yazar olarak okuduğum ilk kitabı "Sıradan Bir Gün" oldu. Okumayı çok seven bir gölge yazarın (kimliği gizli bir şekilde başkası adına kitap yazan kişi), para kazanmak adına, kitaplara ihanet edişi ve bununla ilgili mücadelesi olarak okudum kitabı. Evet bir aşk, kıskançlık, medya, kitaplar, okurlar romanı olarak da değerlendirilebilir ama içinde birkaç cinayet olmasına rağmen bir cinayet romanı değil. Kitabı, anlatımını, kişisel gelişime olan eleştirilerini beğendim. Sunum ve kitap dünyasını bilen biri olarak, Kopan'ın "içeriden" bilgiler içeren romanı okunmaya değer. İnsanın hayatı sıradan bir günde değişebilir.

Bir alıntı: "Bocalaması hoşuma gitmişti. Cümleden cümleye atlayan bir kuşa benziyordu. O çırpındıkça içim açılıyordu. Ulaşılmaz bir kadından nefesini yüzümde hissettiğim bir kadına dönüşmüştü birkaç dakikada. Dudaklarına bakmaktan korkmuştum. Bakmıştım yine de...". (s.81).

Şair Evlenmesi Şair Evlenmesi / Şair Evlenmesi

Batılı anlamdaki Türkçe ilk tiyatro eseri unvanına sahip kitabı anlatmaya gerek yok. Uzun zamandır okumayı istediğim bu küçük eserde dikkatimi çeken şey, Şinasi'nin hayatı oldu. Oyunun konusunu ortaokul veya lisedeki derslerden zaten bir şekilde biliyoruz. Şinasi'nin hayatı ilginçmiş. İş Bankası Kültür Yayınları kitapta Şinasi'nin hayatını paylaşmakla iyi yapmış.

Bir alıntı: "Hikmet Efendi, babayani bir aydın tipidir. Zaten birine 'Bey', öbürüne 'Efendi' denmesi de aşırı Avrupa hayranı aydınla yerli aydını ayırmak içindir." (s.ix).

Gevezeler ve Meraklılar Gevezeler ve Meraklılar /

Bu küçük kitap o kadar eğlenceli ki. Adeta bir anekdotlar kitabı. Plutarkhos MS. 46-120 yılları arasında yaşamış ve o döneme kadar yazılmış kitaplar ve duyduklarından gevezeler ve meraklılara dair bir derleme yapmış. Kitabın arka kapağındaki, "Hemen söylemeli: Gevezeler ve Meraklılar düpedüz bir altın metin" yakıştırmasını kesinlikle hak ediyor. Kim geveze ve haddi olmayan konulara meraklı olmak ister ki? İşte bunları isteyen kimileri anlatılıyor bu kitapta. Etrafınızda geveze ve meraklı birileri varsa onlara hediye edebilirsiniz :) İyi kitap.

Bir alıntı: "Ve doğa, hiçbir organımızı, dişlerin ardına yerleştirdiği dil gibi savunmaya almamıştır; ... gerektiğinde kan çıkana kadar onu bu dişlerle ısıralım diye yapmıştır." (s.13).

Birlikte İyi Hissetmek Birlikte İyi Hissetmek / Feeling Good Together

David Burns'ü yıllar önce okuduğum "İyi Hissetmek" kitabı ile tanımıştım. Çok iyi bir kitaptı "İyi Hissetmek". Bibliyoterapi yani kitaplarla terapi kavramını da o kitapla öğrenmiştim. "Birlikte İyi Hissetmek" kitabını, "İyi Hissetmek" kadar başarılı bulamasam da önerdiği çözümlerle faydalı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Eş, sevgili, meslektaş ya da kardeş gibi kimselerle nasıl daha iyi iletişim kurulabileceğinin ipuçlarını veriyor. Kitabın ana fikri şu: Muhatabınızı değiştiremezsiniz, değişmesi gereken sizsiniz.  Bunun için de kendinizdeki sorunlu düşünceleri bulmak ve onları kabul edip, çözmelisiniz. Kitap, çözüm için "Etkin İletişimin Beş Sırrı" adında bir formül öneriyor. Bu sırlardan üçü dinleme, ikisi kendini ifade becerileri olarak sınıflandırılmış. Dinleme becerileri; silahsızlanma tekniği, empati ve sorgulama; kendini ifade becerileri ise ben dili ve gurur okşama olarak isimlendirilmiş.  Kitapta bu sırların kullanımıyla ilgili oldukça fazla örnek var. Biri olmasa bir diğeri okuyucunun hislerini örnekleyecektir. Burns'un "İlişki Günlüğü" adını verdiği bir yöntem de başarılı sonuçlar verebilir. İlk dört adımda sorunu tanımlayıp, beşinci adımda etkin iletişimin beş sırrıyla sorunu çözmeyi hedefliyor bu günlük yöntemi. Yazarın kitabın farklı bölümlerinde dikkatleri çektiği bir tespiti var. Diyor ki, "Bu teknikler ancak ilişkinizi düzeltmek isterseniz işe yarar. İlişkiniz düzeltmek istemiyorsanız bu teknikler sorunlarınız çözmeyecektir." Aslında kendisinden ümit kesilmiş bir ilişkiyi düzeltmenin bir yolu yok diyor. Kitap, uygulamaları yaparken okuyucudan sürekli olarak kendi çözüm önerilerini yazmasını da istiyor. Eğer bunu yapmazsanız (gerçi yapsanız da), 257 ve 258. sayfalardaki örneğin konusu siz oluyorsunuz. :)

Bir alıntı: "Burns'ün saçmalıklarını benim üstümde deneme." :) (s.238).