Kitaplar

Gizli İkna Gizli İkna / Invisible Influence

İkna konusuna farklı bir açıdan değinmiş yazar. Bu açı da insan davranışını şekillendiren hayalet etkiler olarak adlandırılmış. Nedir bu etkiler? Farkında olmadığımız ama hayatımızın içinde sıklıkla karşılaştığımız sosyal baskılar. Örneğin, birkaç arkadaşımızla yemeğe çıktığımızda, vereceğimiz siparişin diğerlerinin siparişlerinden etkilenmesi. İster istemez başkalarına benzemeye çalışmamız veya onlardan ayrı olma gayretimiz. Eser, Giriş ve Sonuç bölümlerinin yanı sıra beş bölümden oluşuyor. Bunlar: Maymun Taklit Eder, O Başka Bir Konu..., Onlar Yapıyorsa Ben Yapmam, Benzer ama Farklı ve Come on Baby, Light My Fire.  İlginç bilgiler de bulunduran kitap, çevirisi ve diliyle de okunmayı hak ediyor.

Bir alıntı: "'Herkes aynı olmak istiyor' dedi. 'Genç avukatların hepsi bir prim aldıklarında, yaptıkları ilk şey gidip bir BMW almak oluyor.' Onun da BMW kullandığını hatırlatınca, bana gücendi. 'Evet ama hepsi gümüş rengi BMW'ler kullanıyor, benimkiyse mavi' dedi."

İnsan, Tanrı & Ölümsüzlük İnsan, Tanrı & Ölümsüzlük / Man, God and Immortality

Orijinali 1927 yılında yayınlanmış antropoloji kitabı. Kitap fuarında, satın aldığım diğer kitapları gören satıcının önerisi üzerine almıştım. Tabi bir de üzerinde Richard Dawkins'e ait "Başucu kitaplarımdan..." sözünün etkisi olmuştu. Açıkçası, çok fazla tekrar içerdiği, bazı içeriklerin sündürüldüğü ve ilgi duymadığım bazı konular sebebiyle çok rahat bir okuma olmadı benim için. Kesinlikle boş bir kitap değil. Özellikle antropolojinin emekleme dönemine göre iyi bir kitap bile olabilir. Kitap dört bölüm: İnsan Bilimi, Toplumda İnsan, İnsan ve Doğaüstü, İnsan ve Ölümsüzlük bu bölümlerin adları. Yazar Frazer'in 177 ilgi çekici başlığı bu dört bölümde inceleniyor. Birer deneme gibi yazılmışlar ve her birinde Frazer'in alçakgönüllü bir bilim insanı oluşunu okuyoruz. Başlık olarak çok çekici bazı konular gereğinden fazla uzatılmasaydı daha iyi bir okuma deneyimim olacaktı. Yine de geçmiş toplumların davranışları ve bugünkü karşılıklarını görmek açısından faydalı bir okuma oldu.

Bir alıntı: "Medeniyet ancak bireylerin aktif işbirliği ve toplumun menfaati uğruna şahsi çıkarlarından vazgeçmesiyle mümkündür." (s.447).

İntiharın Genel Provası İntiharın Genel Provası / Generalna Proba Samoubstiva

Bir tiyatro eseri olarak yazılmış olan kitap, bir mimarın Tuna nehri üzerindeki bir köprüden atlayarak intihar etme girişimini konu alıyor.  Orijinali Sırpça yazılan oyun Türkiye'de de oynanmış. Hatta 22 Ekim 2018 tarihinde, İstanbul Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Sahnesi'nde de bir oyun görünüyor. Kitaba göre oyun üç bölüm: köprü, iş adamının ofisi ve yeniden köprü şeklinde.  Oyunda dört oyuncu var ama bunların oynadığı rol sekiz tane. Yani iki oyuncu birden fazla rolü canlandırıyor. Oldukça abartılı ifadeler var: iş adamının yediği bir metrelik sandviç, 10 yaşında ölen dede, 15 yıldır işsizlik yaşayan mimar gibi. Oyunu okurken sahnelerin tiyatroda nasıl oynanabileceğini düşündüm. Özellikle köprüden ofise ve tekrar köprüye geçiş.  Oyunun sonunda bir sürpriz de okuyucuları bekliyor. Dilerim sahnede izlemek de mümkün olur. Eğlenceli bir oyun.

Bir alıntı: "Bu adam aynı zamanda ünlülerin diyetisyeni. Onu beklerken, kocaman bir tabak üzüm yedim. Tane tane... Sekreter çağırmaya geldiğinde, az kalsın bayılıyordu. 'Beyefendi üzümleri siz mi yediniz?' diye bağırdı. 'Evet hanımefendi ben yedim. Yüz kilo alıp, size veririm,' dedim. O ise, 'Sorun alıp almamakta değil, plastik üzümdü onlar,' deyince, camdan atlamak istedim. Ama malesef giriş katındaydık." (s.49).

Garanti Karantina Garanti Karantina / Garanti Karantina

Murat Menteş'in üç romanını okudum. Üçü de birbirinden etkileyiciydi. Garanti Karantina şiir kitabı da romanlarını andırıyor ama onlar kadar etkileyici bulmadım. Gizli, sanki sadece belirli kimselerin anlayabileceği bir dille yazılmış gibi göründüler şiirler. Evet, her bir satır üzerine uzun uzun düşünülüp konuşulabilir ama bunu yapmak istemediğinizde o satırlar bir harfler dizisine dönüşüyor. Neyse ki küçük bir kitap.  Neredeyse her sayfada şiirlerle ilgili çizimler de bulunuyor. Menteş'in yeni çıkan romanı "Antika Titanik"e başlamadan önce kısa bir hatırlatıcı olarak okudum. Şiir başka bir şey Menteş'in şiir anlayışı ise bambaşka. Yazarın söylediğine göre, şiirle ilgilenmeseymiş diğer üç romanını yazamazmış. Evet, bir bağlantı olabilir.

Bir alıntı: "Baş başa giderler hep Azrail ile leylek, neşelenir miyiz ki, şans eseri delirsek?" (s.16).

21.Yüzyıl için 21 Ders 21.Yüzyıl için 21 Ders / 21 Lessons for the 21st Century

Dün, Yarın ve Bugün. Başka bir deyişle, Homo Sapiens, Homo Deus ve 21. Yüzyıl için 21 Ders: Yuval Noah Harari'nin muhteşem üçlüsü. Harari yine bilgi dolu bir kitapla bizimle buluşuyor. Üstelik, kişisel fikirlerini bizimle diğer kitaplarında olduğundan daha fazla paylaşıyor. Bununla birlikte, diğer kitaplarından aşina olduğumuz, çeviri yapılan dile uygun yerelleştirmelere bu kitapta da devam edilmiş. Gerçekten de 21 ders var kitapta. Bazıları şöyle: Büyüdüğünüzde işsiz kalabilirsiniz, tanrı artık milletin hizmetinde, insanların aptallığını küçümsemeyin, kimi yalan haberler kalıcıdır, hayat bir anlatı değil. Bu 21 ders beş bölümde ele alınmış. Bunlar: Teknolojik Zorluk, Siyasi Zorluk, Umut ve Umutsuzluk, Hakikat, Direnç.

Harari'yi objektif olmaya gayret eden bir yazar ve bilim insanı olarak görüyorum ama bu kitabın son bölümüyle beni şaşırttı. Özellikle, kitabın Direnç ismini taşıyan kısmında, bugüne kadar bildiğimiz her şeyin, özellikle uhrevi dünya ile ilgili olarak bize öğretilenlerin birer "anlatı" olduğunu söylerken, kendisinin her gün iki saat meditasyona zaman ayırması tuhaf geldi.  Yahudi toplumuyla ilgili verdiği bazı bilgiler de oldukça ilginç. Örneğin, Sebt günü.

Kitap, yakın gelecekte insanlığı bekleyen aslında öngörülemez ama bir nebze tahmin edilebilir teknolojik, siyasal ve toplumsal olayları, dünyanın karşı karşıya olduğu küresel ısınma tehdidi altında ele alıyor. İlk kısım bazı okuyuculara "kendini tekrar ediyor" izlenimi verebilir. Okumaya devam edin derim. Her sayfasında altı çizilecek en az bir cümle bulacağınızı söyleyebilirim.

Bir alıntı: "Önce öfkeye ve nefrete kapılmadan cinayet işleyen çok çıkmaz. Açgözlülük, kıskançlık, öfke ve nefret gibi duygular hiç hoş değildir. Öfke ya da kıskançlıktan kudururken coşku ve huşuya kapılamazsınız. Dolayısıyla siz birini öldürmeden öfkeniz iç huzurunuzu öldürmüştür." (s.189).