Kitaplar

İngiliz ve Amerikan Edebiyatında Kısa Öykünün Büyük Ustaları İngiliz ve Amerikan Edebiyatında Kısa Öykünün Büyük Ustaları / İngiliz ve Amerikan Edebiyatında Kısa Öykünün Büyük Ustaları

Yirmi yazar ve bu yazarlar ait 20 kısa öykünün yer aldığı kitap, anlaşılabilir çevirisiyle dikkat çekiyor. Bu öyküler arasında, en çok G. K. Chesterton'un "Mahşerin Üç Atlısı" öyküsünü beğendim. Kitabı hazırlayan ve çeviren Celâl Üster, kitabın sonuna her bir öyküde geçen bazı kavram, yer ve kişilerle ilgili bir dipnot kısmı da eklemiş, isabetli de olmuş. Bununla birlikte, son kısımda her bir öykü yazarına ait bilgilerin ve kitapta yer verilen öykülerin nereden ve neden alındığına dair birkaç cümle eklenmesi de iyi bir seçim olmuş. Günde 2-3 öykü bitirilerek başka kitaplarla birlikte de okunabilir.

Bir alıntı: "'Ah, mutluluk ne kadar küçük şeylere bağlı! Bilgelerin tüm yazdıklarını hatmettim, tekmil felsefenin sırrına vardım, gel gör ki bir kırmızı gülün yokluğu hayatımı kararttı.'" (s.79).

Sağlık Hastalığı Sağlık Hastalığı / The Wellness Syndrome

Modern hayatın türettiği türlü hastalıkları (mükemmel insan olma, madde bağımlılığı, egzersiz yapma alışkanlığı, mutluluk, işsizlik korkusu gibi) mümkün oldukça tarafsız bir şekilde ele alan bir kitap. Gerçekten mutlu olmalı mıyız ya da mutluluk nedir? Şişmanlık ve toplumun bu duruma bakışı nasıldır? İşsiz kalmış birinin bu durumla mücadelesi nasıl olmaktadır? Koçluk kurumu ve bugün geldiği nokta neresidir? gibi soruların cevapları bu kitapta bulunabilir. İlk kez duyduğum bilgilerle karşılaştım kitapta. Yazarların dili de zaman zaman esprili. Bazen de ince göndermeler barındırıyor. Kitap, günümüz modern insanının hayatta kalmak adına nereden nereye savrulduğunu gösteriyor. Yazarlar, sağlıklı olmaya dair ihtiyacın da bir hastalığa dönüştüğünü söylüyorlar. Buna da "Sağlıklı Yaşam Sendromu" adını vermişler. Kişisel gelişimcilerden tutun da eğitimsiz insanları küçümsemeye, mutluluğun ve hazzın peşinden koşan ama bunu bir türlü yakalayamayan insanların durumuna kadar birkaç konuyu örnekler ve alıntılarla açıklıyorlar. İçinde bulunduğumuz zamanın çözülemeyecek sorunları bunlar. Çünkü bir tarafta insana dayatılan kurallar (zayıf olmak, bağımlılık yapıcı maddelerden uzak durmak, iyi bir iş sahibi olmak, kişisel gelişime her an dikkat etmek, başımıza gelen her şeyin sorumluluğunu kendi üzerimize almak gibi), diğer tarafta da kişinin ne olmayı istediği ya da bedenini kendi isteğine göre kullanma amacı duruyor. Faydalı bir kitap.

Bir alıntı: "Biyo-ahlak işte tam da böyle işliyor: Ahlak yasasının doğru tarafında olduğunuzu düşünmenize yol açarak, mağrur bir haklılık duygusu uyandırıyor. Ah keşke insanlar size -ya da Jamie Oliver'a- biraz daha benzeseydi. O zaman dünya çok daha iyi bir yer olurdu. Sadece daha mutlu değil, aynı zamanda daha sağlıklı bir yer." (s.74).

Yakıcı Sır Yakıcı Sır / Brennendes Geheimnis

On iki yaşındaki bir erkek çocuğun (Edgar) annesiyle birlikte geçirdiği bir tatilde, annesini çapkın bir adamdan koruma güdüsünün anlatıldığı öyküde, farkında olmadan annesini koruduğunu okuyoruz. Bununla birlikte, 12 yaşındaki bir çocuğun zihninden geçen konuşmalara, bu çocuğun duygusal olgunlukta geçirdiği önemli bir aşamaya şahit oluyoruz. Bana biraz şişirilmiş bir öykü gibi geldi. Bu tip öyküleri okuduğumda Aziz Nesin'e sorulan şu soru ve verdiği cevap aklıma gelir. Birisi Nesin'e sorar: Üstat neden bu kadar çok şey yazdınız? Nesin'in cevabı: Ödenecek faturalarım vardı.

Bir alıntı: "İçindeki kuşku bazen kararlarına tuhaf bir önsezi getiriyordu." (s.42).