Zemberek / Zemberek

Zemberek
Bitirme Tarihi 7.7.2018
Yazar Banu Avar
Tür Politika
Yayınevi Remzi Kitabevi
Sayfa Sayısı 160
Alınan Yer İstanbul

Kitap Hakkında

"Zemberek eski saatlerde, kilitlerde kullanılan bir düzenektir. Bu saatleri çalıştıran yaylı zemberek, saatin dışında yer alan bir düğme ya da kelebekle kurulur. Zembereği kuranlar ayarı kaçırırsa çarklar kırılır, dişliler kopar, fazla gerilen zemberek yayı boşalıp fırlar..."

Banu Avar, kendisiyle özdeşleşmiş konulara bu kez "zemberek" metaforu üzerinden yaklaşıyor. Yeni Dünya Düzenini bir zemberek benzetmesiyle açıklıyor. Kitapta, dört temel bölüm var. Bunlar: Zembereğin Çarkları, Zembereği Kuranlar, Zembereğin Yayları ve Zemberek Boşaldı isimlerini taşıyor. Küresel savaşları yaratanlar, bundan nemalanlar, medya organları, medyatik kişiler, uluslararası organizasyonlar bu zembereğin parçaları. Günlük olayları takip eden biri, kitaptaki pek çok iddianın karşılığı olduğunu görebilir. Bunun yanında, bazı iddialar da "komplo teorisi" sınıfında değerlendirilebilir. Gerçeğin ne olduğunu tarih elbette yazacaktır.

Bir alıntı: "1980'de Reagan yönetimi tarafından hedef ülkelere verilecek zayiat 'demokrasi projesi' olarak ifade edilmişti." (s.52).

Yorum Ekle