Filmler

Doğruyu Söyle Doğruyu Söyle / Concussion

Amerikan futbol oyuncularının tekrarlanan darbeler sonucunda yaşadıkları ciddi beyin hasarlarının yol açtığı CTE ile ilgili çalışmalarıyla tanınan Bennet Omalu'nun (Will Smith) hikayesi anlatılıyor. Amerikan futbolundaki sertliklerin futbolcuların genç sayılabilecek bir yaşta kendilerine kaybetmesinin nedenleri ve futbol camiasının Omalu'nun üzerine gidişini resmediyor. Filmde, Amerika ve Amerikalılık üzerine pek çok gönderme de mevcut. Öne çıkan bazı diyaloglar ise şöyle:

"İhtiyaç zayıflık değildir. İhtiyaç sadece ihtiyaçtır."

"Hangisinin seni daha çok korkutacağını bilmiyorum. Bulacaklarının mı yoksa bulamayacaklarının mı?"

"- Nasıldım?
- Bence bir Amerikan kahramanı olacaksın.
- Ben Amerikalı bile değilim.
- Bu çok daha iyi. Daha fazla Amerikalısın demek!"
 
"Ben bunu keşfetmek için yanlış kişiyim."
Çatı Katı Çatı Katı / Loft

Evli beş erkek. Lüks bir çatı katı. Kadınlar. Bir kadın cesedi. Çatı Katı'nın beş karakteri aynı zamanda beş cinayet zanlısı: Fazlasıyla güvenilir bir psikiyatr olan Chris, dost canlısı karizmatik mimar Vincent, sağı solu belli olmayan tehlikeli Filip, sesi soluğu çıkmayan Luc ve parti kuşu Marnix. Kadınlarını çatı katına getiren bu beş adam arasında gizli bir anlaşma vardır ama burada genç bir kadının cesedini bulmalarıyla beraber şüphe içinde birbirlerini suçlamaya başlarlar, çünkü evin yalnızca beş anahtarı vardır. Çatı Katı, Belçika sinema tarihinin en çok seyredilen ikinci filmi.

İzlenebilir.

Gizli Dosya Gizli Dosya / Truth

2004 yılı ABD başkanlık seçimleri yaklaşmaktadır. Daha önce Ebu Garib Hapishanesi'ndeki işkence skandalını ortaya çıkararak büyük sükse yapmış CBS haber bölümü yapımcısı Mary Mapes (Cate Blanchett) seçim öncesinde yine önemli bir haber yapmak istemektedir. Emekli bir asker tarafından kendilerine ulaştırılan belgeler çok ciddi bir iddia barındırmaktadır: İddiaya göre kongre üyesi George Bush'un oğlu George W. Bush'un 1968'de Vietnam'da savaşa gitmemesi için yüksek makamlardaki yetkililer usulsüzlük yapmıştır. Bu haber Amerika'da gündemi alt üst eder. Ancak haberde kullanılan belgelerin sahte olduğu iddiaları hem Mapes'i, hem de tecrübeli haber spikeri Dan Rather'ı (Robert Redford) çok zor durumda bırakacaktır.

Spotlight (2015) filmine benzer bir film. Farklı olarak, bu film Spotlight gibi bitmiyor.

İzlenebilir.