Kitaplar

Akıldışı ama Öngörülebilir Akıldışı ama Öngörülebilir /

Para hakkında nasıl düşünüyoruz?
Bankerlerin ekonomiyi gözden kaçırmasının nedeni neydi? 
İnsanların bankalara aşırı borçlanmasının nedeni neydi? 
Kararlarımızı yönlendiren akıldışı kuvvetler nelerdir?
Kendimizi ekonomik çıkmazlardan nasıl kurtarabiliriz?

New York Times ve Wall Street Journal listelerinde uzun süre birinci sırada yer alan Akıldışı Ama Öngörülebilir'in gözden geçirilmiş ve genişletilmiş bu baskısında, Duke Üniversitesi öğretim üyelerinden davranışsal iktisatçı Dan Ariely, hem mevcut ekonomik krizin temel nedenlerinden bazılarını hem de kararlarımızı şekillendiren gizli kuvvetleri araştırıyor.

Sıkça rastlanan olayları ve zekice deneyleri çığır açıcı analizlerle harmanlayan Ariely, beklentilerin, duyguların, sosyal normların ve gözle görülemeyen görünüşte mantıksız diğer kuvvetlerin akıl yürütme becerilerimizi nasıl çarpıttığını gösteriyor. Kişisel, ulusal ve küresel politikaları planlarken geleneksel iktisat teorilerine bel bağlamamızın tehlikeli olabileceğini açıklıyor. Bireysel ya da kurumsal olarak yaptığımız hatalar hiçbir zaman rasgele değildir ve bir araya geldiklerinde piyasada yıkıcı sonuçları olan bir etki oluşturabilirler. Bu sistematik ve öngörülebilir hataların sonuçları, ilk kez mevcut küresel ekonomik krizin ışığı altında açıklanıyor.

Hatasız Düşünme Sanatı Yapmamanız Gereken 52 Düşünce Hatası Hatasız Düşünme Sanatı Yapmamanız Gereken 52 Düşünce Hatası /

Beynimiz avcı ve toplayıcı bir yaşam için optimize edilmiş. Günümüzde ise kökten farklı bir dünyada yaşıyoruz. Bu durum sistematik düşünce hatalarına sebep oluyor ve bu hatalar paranız, kariyeriniz, mutluluğunuz için feci sonuçlar getirebiliyor.

Ne kadar kolay yanılabileceğini bilenler daha donanımlıdır: Rolf Dobelli, tekrar tekrar tuzağına düştüğümüz en sinsi "düşünce hatalarını" mercek altına alıyor. 

Ve bize şu soruların cevaplarını veriyor:

 • Kendi bilgimizi neden sistematik olarak gözümüzde büyütürüz (ve diğer insanları olduklarından daha aptal sanırız)?
  • Neden bir şey, sırf milyonlarca insan doğru buluyor diye olduğundan daha doğru değildir?
  • Neden yanlış oldukları ispatlanmış teorilerden bile kopamayız?
   Rolf Dobelli'nin metinleri hem içerik olarak zenginleştirici hem de gerçek bir okuma keyfi. idefix.com
  İkna ve Sunum İş Hayatında Kazandıran İkna ve Sunum Becerileri İkna ve Sunum İş Hayatında Kazandıran İkna ve Sunum Becerileri /
  Cinselliğe Nasıl Farklı Yaklaşırız? Cinselliğe Nasıl Farklı Yaklaşırız? /
  Yamuk Bakmak Popüler Kültürden Jacques Lacan'a Giriş Yamuk Bakmak Popüler Kültürden Jacques Lacan'a Giriş /