Kitaplar

Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi / Homo Deus - A Brief History of Tomorrow

Harari Homo Sapiens'te, insan türünün dünyada ortaya çıkmasından bugüne kadar neler yaşandığını anlatıyordu. Homo Deus'ta ise bugünden geleceğe insan türünün başına gelmesi muhtemel olaylara değiniyor. Homo Deus bir tarihçinin değil de bir fütüristin kaleminden çıkmamış gibi. Kitap 11 bölüm. Bu 11 bölümün 7'si son 4 bölüme hazırlık gibi. Son 4 bölümde yazılanlar, gelecekte yaşama ihtimalimizin güçlü olduğu tahminleri ve çalışmaları gösteriyor. Homo Sapiens kitabından bağımsız olsa da bu kitaptan önce Homo Sapiens'in okunmasını tavsiye edebilirim. Son zamanlarda çıkan bu tip kitaplarda benzer gelecek tahminlerine rastlayacağımızı düşünüyorum. Harari'nin bazı fikirleri imkansız görünebilir ama geçmişe baktığımızda, ilerlediğimiz yolun tam da Harari'nin belirttiği yol olduğunu görmek zor olmayacaktır.

Bir alıntı: "Yeni dinler araştırma laboratuvarlarında büyüyüp serpilecekler." (s.365).

Olağan Psikopatlar Olağan Psikopatlar / The Wisdom of Psychopats

Kitapta, Dutton'un psikopatları anlamak üzere yaptığı yolculuğa şahitlik ediyoruz. Bu yolculukta, uzmanlar, katiller, cezaevleri, hastaneler fMRI cihazları, sorular, sohbetler ve deneyler görüyoruz. Kitabın alt başlığı "ermişler, casuslar ve seri katillerden hayat dersleri" olsa da pek öyle hayat dersi verdiğini söyleyemem. Bununla birlikte, kitaba özgü şaşırtıcı bilgiler de yok değil. Okunabilir.

Bir alıntı: "Duygu boşa harcanan enerjidir ve işleri zorlaştırır." (s.11).

Bestseller Okuma Kılavuzu Bestseller Okuma Kılavuzu / Bestseller Okuma Kılavuzu

B. Sadık Albayrak yani Bizim Sadık Albayrak. Bu kitapta beş farklı Türk yazarın en çok satan beş romanını mercek altına alıyor. Sivri bir dille eleştirilen romanların bu kitapta paylaşılan kısımları eleştiriyi hak ediyor. Yazara bazı noktalarda katılmasam da ince esprilerini okumak haz vericiydi. Dipnotlardan başka eserlere ulaşmak da mümkün. Yazar olmak isteyenler bu kitabı okumasın. Yazamazsınız. :)

Bir alıntı: "Gerçekler çok yanlıdır." (s.85).

Küçük Adamlara Büyük Oyunlar Küçük Adamlara Büyük Oyunlar / Küçük Adamlara Büyük Oyunlar

Etrafımızda, özellikle çocukların etrafında bu kadar tehlike varken, nasıl oluyor da hâlâ hepimiz birer sapığa ya da caniye dönüşmüyoruz? Kitapta filmler ve çizgi filmlerde izleyicilere verilen gizli, satanik, cinsel mesajlar örnekleniyor. Yazar, kendi örneklerini bile yanlış yorumlamış. Şirinler, Voltron, Heman, Ninja Kablumbağalar çocukluğumda izlediğim çizgi filmlerdi. Biz mi iyiydik yoksa saf mıydık bilemiyorum ama o bahsedilen mesajların hiçbirini almadık. Sanıyorum, gizli mesajlardan ziyade, açık verilen mesajlar daha önemli. Yazarın haklı olduğu yerler de var ancak bunların sayısı komplo teorilerinin sayısı yanında "devede kulak" gibi kalıyor. Televizyon programları ya da bilgisayar oyunları hiçbirini abartmamalı. Doğruyu bulmak içinse biraz okuma ve mantıklı düşünme işe yarayacaktır. İnsanları korkutarak sonuç elde edilebilir ama bu korku kültürüyle o mesajları yaydığı iddia edilen film ve oyun yapımcılarından ne farkımız kalır?

Bir alıntı: "... yapılan uygulamalar toplumumuzun çıkarlarına aykırıysa ve zarar veriyorsa, 'özgür' ya da 'demokratik' olmasının hiçbir anlamı yoktur." (s.149).

İskenderiyeli Hypatia İskenderiyeli Hypatia / İskenderiyeli Hypatia

Bilinen ilk kadın şehit(!) bilim insanı Hipatya'nın çizgi romanı. Hipatya'yı 2009 yapımı Agora filmiyle tanımıştım. Hayatını daha çok merak edip bu kitabı okumaya karar verdim ama bir çizgi roman olduğunu bilmiyordum. On beş dakikada biten bir kitap oldu. Hipatya hakkında çok fazla bilgi yok. Merakı ve iradeli duruşuyla tanınıyor. Dünyanın eliptik yörüngesi hakkında düşünen ve bu yörüngeyi öngördüğü düşünülüyor. Hanımefendinin hayatı hakkında bir şeyler öğrenmek için başlangıç kitabı olabilir.

Bir alıntı: "Hayat gizemlerin çözülmesidir. Daha ötelere yolculuk ettikçe daha fazla gerçeği idrak ederiz...Kapımızın önündeki şeyleri anlamaya çalışmak, daha ötelerde yatanları anlamak için en iyi hazırlıktır." (s.29).