Kitaplar

Düşüncenin Acımasız Basitliği Dünyayı Nasıl Değiştirdi? Düşüncenin Acımasız Basitliği Dünyayı Nasıl Değiştirdi? / Brutal Simplicity of Thought: How It Changed the World

Bu tip kitaplara ne isim verilir bilmiyorum ya da bu tip basımlar kitap mıdır? Bir tarafında resim diğer tarafında kısa yazılar olan sayfalar. Bir slayt gösterisi ya da açıklamalı bir fotoğraf albümü gibi. Bir örneğini yıllar önce Boyner Yayınları'ndan çıkan "Aklını Kullan Aksini Düşün" kitabıyla görmüş ve beğenmiştim. Bu kitap da beğenilesi türden. Adı gibi "basit"liği öne çıkarıyor. 112 sayfada 45 yaratıcı fikir örneği paylaşılıyor. Bu fikirler genelde icatlardan oluşuyor. Bu icatlar, ataştan market poşetine, metrodan ipeğe kadar çeşitlilikte. Kitapçıda ayaküstü okunup bitirilebilecek kadar hacme sahip. İçerdiği bilgiler ise bu bilgileri ilk kez okuyanlar için faydalı olacaktır. 

Bir alıntı: "İngiltere'nin en karanlık günlerinde, Alman istilası sırasında İngiltere'nin son hamlesi olarak Winston Churchill'e Yerel Savunma Gönüllüleri (İng. Local Defence Volunteers Force)'nden oluşan bir güç oluşturma önerisi getirildi. Churchill planı sevdi. Onay verdi. Ama ismini sevmedi ve değiştirdi: The Home Guard (Vatan Muhafızları). Ve plan bu isimle hayata geçirildi. Savaştan sonra 1918 yılı genel seçimlerini dört kelimeyle Llyod George kazandı: "Kahramanlara layık bir ülke". Savaştan sonra 1945 yılı genle seçimlerinde Clement Atlee savaş kahramanı Winston Churchill'i altı kelimeyle yenilgiye uğrattı: "Savaşı kazandık. Ve şimdi barışı kazanacağız."" (s.7).

Hayvan Zihni Hayvan Zihni / The Animal Mind

Hayvanlar nasıl düşünür? Problemleri nasıl çözerler? Sahip oldukları yetenekler doğuştan mı gelir yoksa sonradan da öğrenebildikleri konular var mıdır? gibi pek çok soruya cevaplar arayan, bunu yaparken de deneylerden ve hayvanların doğal ortamlarındaki davranışlarından bahseden eser, bol miktardaki fotoğraf, grafik ve çizimlerle okuma zevkini arttırıyor. Kuşlardan sürüngenlere, arılardan şempanzelere kadar pek çok türden bahseden kitapta, hayvanların dünyasında olup bitenleri hayranlıkla okudum. Pek çok yerde internetten ek bilgilere ulaştım. Kitabın yeni baskısı bulunmuyor ama konunun meraklıları bir şekilde edinip okumalı.

Bir alıntı: "Sinek yakalamak kolay bir iş olmadığı gibi, erkek böcek olası bir eşi hoşnut etmeye çalışmanın yanı sıra kendi karnını da doyurmak zorundadır. Bazı erkekler dürüst davranır ve avladıkları sineklerin bir bölümünü kendileri yedikten sonra geri kalanları dişi böceklere düğün armağanı olarak yutturmaya çalışırlar; belki de dişilerin çiftleşme konusunda bu kadar titiz davranmaları bu yüzdendir." (s.80).

Deliler Boşandı Deliler Boşandı / Deliler Boşandı

Sevgili Aziz Nesin'in 25 kısa öyküsünden oluşan kitabı, Türk kültürünü, insanını, kamu kurumlarını incelikli biçimde hicvediyor. İlk basımı 1957 yılında yapılmış olsa da öykülerde konu edilen kişi ve kurumların bugün de yaşadıklarını söylemek mümkün. Öykülerin tadı her bir öyküyü okudukça değişiyor, daha bir tatlı hale geliyor. Sherlock Holmes'in Türk polisi adına çalıştığı öyküsü, "Domates Peşinde!"yi merak ettiğim için okumuştum ama çok daha fazlasını buldum. Kitabın adı da evliliklerine son veren iki deliden değil de akıl hastanesinden kaçan (boşanan) delilerden geliyor. Her bir öykünün tiyatro oyunu yapılsa, skeçleri yazılsa yeridir. Okumak lazım :)

Bir alıntı: "Öbür kalecilere tam yirmi şut çektim. Hiçbiri de gol olmadı... Dünyada o kadar çok enayi kaleci var ki... Bütün suç işte o enayilerin... Şu golleri yeseler sanki ne olur." (s.138).

Kılavuz Kitap Kılavuz Kitap /

Epiktetos'un öğrencilerinden biri olan Arrian tarafından, Söylevler'in ahlakla ilişkin pasajlarından derlenmiş bir el kitabı. Böyle bir çalışma için daha elverişli bir filozof bulmak herhalde olanaksızdır. Çünkü Epiktetos, felsefesinde düşünceden çok günlük yaşamdaki davranış biçimlerine, diğer bir değişle eylemlere ağırlık vermiş bir bilgedir.

  • 1