Kitaplar

Alengirli Filmler Alengirli Filmler / Alengirli Filmler

Yazarın izlediği bazı filmleri sınıflandırarak yorumladığı kısa kitap. Kitaptan daha fazla haz alabilmek için konu edilen filmleri izlemiş olmak gerekebilir. Tabi, "izlenecekler" listesine alınabilecek filmlerden de bahsediliyor. Kısa bir yolculukta okunabilecek bir kitap.

Bir alıntı: "Şu sıraların seyirlerinden hisseler: Sevişerek belki anlaşılabilir, ama anlatmak o kadar kolay değildir. Kurumsal cinayetler kurumsal katillerin işidir. Kişinin kendisi bir sanat ürünü olabilir, dahası olmalıdır. Kan illâ da korkutmaz. Pazar ekonomisi dinin de kitlesek üretimini kıvırmış olabilir. Herkes artık hiç olmazsa kendi tinercisini görmelidir. Ağlamak illâ da insanı affettirmez. Artistlerin çağı geçti, geçiyor. Amerika çöktü, çöküyor." (s.79).

Hollywood'u Kapattığım Gün Hollywood'u Kapattığım Gün / Hollywood'u Kapattığım Gün

Kitabı okurken, Hollywood'un tarihi, amacı, kişi ve kurumlarla ilişkilerinin yanında, ABD tarihine de tanıklık ediyorsunuz. Bol resimli, Alev Alatlı'dan bol göndermeli, kimi zaman komplo teorileri kimi zaman da unutulmuş gerçekleri okuyorsunuz. Alev Hanım'ın okuyucuyla bir sohbeti adeta. Gereğinden fazla yabancı kelimeleri olmasa (ki bazılarının Türkçe karşılıklarını okuyucunun bulması gerekiyor) okuması daha kolay olabilirdi. Sinema, ABD tarihi ve geçmişin günümüze etkilerini merak edenler için ilgi çekici bir kitap.

Bir alıntı: "Unutmayalım ki, 50-60 yıl önceki ürünlerini, markası, modeli ne olursa olsun pazarlamayı sürdürebilen tek endüstridir sinema endüstrisi." (s.32).

  • 1