Kitaplar

Story Senaryo Yazımının Özü, Yapısı, Tarzı ve İlkeleri Story Senaryo Yazımının Özü, Yapısı, Tarzı ve İlkeleri / Story Substance, Structure, Style and The Principles of Screenwriting

Senaryo yazımıyla ilgili okuduğum ilk kitaptı. Hikâye oluşturmak, karakter yaratmak, hikâyenin aşamaları, tetikleyici olay, sahne, sekans, bölüm, zirve, sürpriz, film türleri gibi pek çok konuda 100'ün üzerinde filmden örnekle oluşturulmuş bir eser. Kitapta sözü geçen filmler için bile okunabilir. Sayesinde pek çok iyi film izledim. Çevirisinde ufak tefek sorunlar olsa da zevkle okunabilir. McKee'nin esprili anlatımına da hayran olmamak mümkün görünmüyor. Senaryo ya da hikâye yazacaklar için bir başucu eseri.

Bir alıntı: "Bir yazarın tıkanışını hiç yaşadınız mı? .... Ben bir çare biliyorum, ama bu, psikiyatrınıza giden yol değil, kütüphaneye giden yoldur." (s.63).

Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı Dört Anlaşma Toltek Bilgelik Kitabı / The Four Agrements A Toltec Wisdom Book

Güney Amerika'nın kadim kültüründen geldiği söylenen bir felsefenin kitabı. Kitapta bahsedilen 4 anlaşma şöyle: 1.Kullandığın sözcükleri özenle seç (çünkü sözler büyü gibidir). 2.Hiçbir şeyi kişisel algılama (çünkü sana açıkça hakaret edilse bile bu senin değil, muhatabının ayıbıdır). 3.Varsayımda bulunma (çünkü her zaman yanılabilirsin). 4.Daima yapabildiğinin en iyisini yap (çünkü bunu yaparsan korkacağın bir şey olmaz, elinden geleni yapmışsındır). Kitapta oldukça faydalı bilgiler mevcut. Bazı kısımları İslam açısından sorunlu olsa da  işe yarayan kısımlarına odaklanılırsa hayatla barışık olma anlamında faydalanılabilir.

Bir alıntı: "Sözler sizin yaratma gücünüzdür." (s.41).

Satranç Satranç / Schachnovelle

Satranç gibi bir oyunun bir insanın hayatını kurtarabileceği ve aynı oyunun aynı adamın aklını kaçırmasına sebep olabileceğini, zihninin üçe bölünebileceğini gösteren öykü. Hem Czentovic'in satrançtan başka bir şey bilmeyen kişiliğini hem de bir entelektüel olan Dr. B.'nin satranç sayesinde benliğinin nasıl bölündüğünü okumak oldukça zevkliydi. Sonunu tatmin edici bulmamakla birlikte, Revolver (2005) filminin bu kitaptan esinlenildiğini düşünüyorum.

Bir alıntı: "Yeryüzünde beni sorguya çekmeyen, bana acı vermeyen bir insan kalmış mıydı hâlâ gerçekten?" (s.61).

1984 1984 / Nineteen Eighty-Four

1940'lardan 1984 yılına dair distopik bir anlatı. Winston'un başına gelenler bir zaman sonra başkalarının da başına gelebilir mi bilinmez ama Orwell'in anlattıklarının olabileceğine olan inancın 1940'lardan daha fazla olduğu açık. Orwell belki tahmin edemedi ama dijital çağın iletişim imkanları hepimizi izlenebilir yapıyor. Gerçek nedir? Bir şeye inanan kaç kişi olduğunda o şey gerçek olur? Hafıza nedir? Bir şeyi yalnız biz hatırlıyorsak o şey gerçek midir? Dilerim, Büyük Birader sadece bu romandaki bir hayal olarak kalır.

Bir alıntı: "En iyi kitaplar insana zaten bildiklerini söyleyen kitaplardır." (s.231).

Hayvan Çiftliği Hayvan Çiftliği / Animal Farm

Hayvan Çiftliği. Bir romandan fazlası. Çiftlik hayvanlarının çiftliği ele geçirmesi ve bu kez domuzların o çiftliğe idareci oluşunu anlatan, tarihin tekerrürden ibaret olduğuna inanmayı kolaylaştıran, romanın ana karakteri Napolyon'u her yerde görebileceğimiz kısa ve özlü eser. Okunmalı.

Bir alıntı: "Benjamin adlı eşek... 'Tanrı bana sinekleri kovayım diye bir kuyruk vermiş; ama keşke sinekler de olmasaydı, kuyruğum da.'" (s.20).