Kitaplar

Okuma İlleti - Yalnız Başına Yapılan Ahlaksızlık Okuma İlleti - Yalnız Başına Yapılan Ahlaksızlık / The Solitary Vice - Against Reading

Kitap bir İngilizce öğretmeninin çocukluğundan başlayarak bugüne kadar gelen okuma serüvenini konu alıyor. Yaygın düşüncenin aksine, yazar, okumanın her zaman faydalı bir eylem olmadığından bahsediyor. Özellikle kurgu (roman, hikâye vb.) kitapların kişiyi gerçek dünyadan kopardığı ve asosyal bireylere dönüştürebildiğini kendi deneyimleriyle aktarıyor. Yazarımız korku ve cinayet hikâyelerine bayılıyor. Bu hikâyeler ne kadar gerçekse o kadar haz duyuyor. Yazarın üniversitesinde verdiğini söylediği derslerin isimleri de ilginç: "İntiharı Anlamak" ve "Kıyamet Kültürü". Kitap içinde oldukça fazla kitap ismi geçiyor. Bu kitapların bazıları Türkçe'ye de çevrilmiş. Özellikle "klasik" olarak nitelenen kitapların klasik oluşlarının edebi değil, tarihi sebeplere dayandığı iddiası ilginçti. Sürüklemeyen bir kitabın derhal bırakılması gerektiğini savunan yazar, hiçbir kitabın "kesinlikle okunmalı" kategorisine girmediğini de söylüyor. Kitap okuma eylemi hayatınızın bir parçasıysa bu eylem sırasında hissetmiş olabileceğiniz pek çok duyguya bu kitapta yer verilmiş. Başları oldukça dikkat çekici olan kitap ilerledikçe aynı tadı vermiyor. Yine de çocukluğundan beri kitap okuyan bir akademisyenin kitaplara dair fikirlerini okumak önemliydi. Ne de olsa etrafımızda değerli kitaplar hakkında konuşabileceğimiz kaç kişi olabilir ki?

Bir alıntı: "Bu kitabın adı olan 'The Solitary Vice - Yalnız Başına Yapılan Ahlaksızlık' deyimi, Viktorya döneminin belki de en iyi bilinen örtmecesiydi ve mastürbasyonu ifade etmek için kullanılırdı." (s.9).

101 Ahlak İkilemi 101 Ahlak İkilemi / 101 Ethical Dilemmas

Martin Cohen'in okuduğum ikinci kitabı ama bu kitap daha önce yazılmış (diğeri 101 Felsefe Problemi idi). Her iki kitabın da önsözü niteliğindeki "İleri!" ismini taşıyan bölümü, neredeyse aynı cümlelerle yazılmış ve okuyucuya kitap hakkında bilgiler vermekte. Bu kitabı diğerine göre daha çok beğendim. Tüm ikilemler hikâyeleştirilmiş olmakla birlikte, özellikle "Tartışmalar" kısmında pek çok gerçek olaydan bahsedilmiş. Bu kitabı da hem başından hem de ortasından okumak gerekiyor. İyi kitap. 

Bir alıntı: "Adam Smith'in 1776 yılında yayınlanan Ulusların Zenginliğinin Doğası ve Nedenleri Üzerine Bir İnceleme eserinde yazdığı gibi: 'Akşam yemeğimiz kasabın, bira yapımcısının veya ustasının cömertliğinden değil, kendi çıkarlarını gözettiklerinden dolayı masamıza gelir. Kendimizi onların insanlıklarından ziyade bencilliklerine teslim ederiz ve onlara kendi ihtiyaçlarımızdan değil, sağlayacakları avantajlardan bahsederiz." (s.427).

101 Felsefe Problemi 101 Felsefe Problemi / 101 Philosophy Problems

Antik Yunan'dan günümüze pek çok filozofun görüşlerinin yer aldığı, dili esprili bir kitap. Günlük hayatta da karşımıza çıkabilecek bazı düşünce olayları hikâyeleştirilmiş. Her hikâyenin sonuna da bir soru eklenmiş. Soruların olası cevaplarına da kitabın "Açıklamalar" bölümünde yer verilmiş. Ayrıca bazı kavramların kısa açıklamaları "Sözlükçe"de anlatılmış. Bazı sorular resimler üzerinden sorulmuş. Bunlardan biri kitabın kapağını oluşturuyor. Soru şu: Su akmakta mıdır? Problemlerin bazıları basit veya gereksiz görünebilir. Yine de çözülemeyen bazı problemler de var. Eğer her problemden sonra açıklamasını da merak edecekseniz kitabı bir başından bir de ortasından okumak gerekiyor. İki kitap ayracına ihtiyaç duyulabilir.

Bir alıntı: "Gerçek, kurgudan tuhaftır..." (s.188).

Gösteri Peygamberi Gösteri Peygamberi / Survivor

Yirmi - otuz kitapta bir roman okuyan biri olarak ilgiyle okuduğum bir roman oldu. Daha başından içine alan bir konusu var: Kaçırılmış bir uçak, tüm yolcular indirilmiş ve en son pilot da uçağı terk etmiş ve uçak yakıtı bitince düşecek. Kahramanımız kokpitte ve uçak düşmeden, karakutuya tüm hikâyesini anlatıyor. Palahniuk'un yazdığı Dövüş Kulübü gibi filmi yapılabilecek bir hikâye. Kitabın kapağı çizimlerle oluşturulmuş ama bu çizimler arasında gerçek bir fotoğraf da kullanılmış. Bu fotoğraf da bir elektrikli süpürgeye ait. Kitap sayfa numarası ve bölüm olarak sondan başa doğru gidiyor (47. Bölüm, 312. sayfa). Yani bir yerde, kahramanla birlikte biz de geri sayıyoruz. Palahniuk ve Murat Menteş'in anlatım tarzını birbirine benzettim.

Bir alıntı: "İşte bu yüzden menajer elinde anabolizanlarla geldiğinde, ona peki diyorsun. Art arda solaryum seanslarına da peki diyorsun. Elektroliz? Peki. Diş kaplama? Peki. Cilt bakımı? Peki. Cilt tazeleyici kimyasallar? Peki. Menajerime göre ünlü olmanın sırrı peki demekte yatıyor." (s.161).

Paranın Yükselişi - Dünyanın Finansal Tarihi Paranın Yükselişi - Dünyanın Finansal Tarihi / The Ascent of Money - A Financial History of the World

Paranın icadının öncesinden başlayarak, bugünkü finansal piyasaların nasıl oluştuğunun tarihi. Niall Uygarlık isimli kitabında olduğu gibi, bu kitapta da meramını altı bölümde anlatmış. Bu bölümler: Açgözlü Hayaller, İnsanın Köleliği Üzerine, Patlayan Balonlar, Riskin Geri Dönüşü, Ev Gibisi Yok ve İmparatorluktan Çimerika'ya isimlerini taşıyor. Tarih boyunca ortaya çıkan finansal krizler, arkasındaki kişiler ve sonuçları hakkında sağlam bir kitap.

Bir alıntı: "Orta Avrupalı -fonunu fizikçi Werner Heisenberg'in Belirsizlik İlkesi'ne ithafen Quantum Fonu olarak adlandırılan- bir entelektüelden bekleyebileceğimiz gibi Soros kendini bir tetikçiden ziyade filozof olarak görmektedir." (s.253).