Kitaplar

Roman Gibi Roman Gibi / Comme Un Roman

Kitaplar ve okumaya dair eserleri ayrıca beğeniyorum. Kitap okurken hissedilen duyguları, başka okuyuculardan da duymak, bunlara gülümsemek çok farklı bir haz. Pennac da bu hazzı kitabında 57 alt başlıktan oluşan üç bölüm ve "Okurun Zamanaşımına Uğramayan Hakları" ismini taşıyan dördüncü bölümle yaşatıyor. Daha önce, Mikita Brottman'ın Okuma İlleti kitabını okumuştum, o da oldukça iyiydi. Roman Gibi'de özellikle kitap okurunun hakları ilginç gelebilir. Bunlar; Okumama, sayfa atlama, bir kitabı bitirmeme, tekrar okuma, canının istediğini okuma, 'bovarizm', canının istediği yerde okuma, çöplenme, yüksek sesle okuma ve susma hakları. İki saat gibi kısa bir sürede bitirilebilecek kitap, yolculuklar için ideal bir arkadaş olabilir.

Bir alıntı: "Montesquieu'nun itirafıdır: 'Çalışma, benim için bıkkınlıklara karşı en etkili ilaç olmuştur; bir saatlik okumanın alıp götürmediği bir üzüntüm yoktur.'" (s.63).

Faust Faust / Faust

Bir kitabı 60 yılda yazmak nasıl bir duygu acaba? Faust bir doktordur. Mefistofeles isimli şeytanla anlaşma yapar ve daha önce deneyimlemediği şeyleri deneyimler. Şiir formunda yazılan oyunu çok beğendim. Hatta adına "Faust Etkisi" diyebileceğim bir şey yaşadım. Kitaba konsantre olduğum sırada, telefonumdan bir iletiyi cevaplamam gerektiğinde kitaptaki gibi kafiyeli cümleler yazdım. Çok da zor değilmiş. Doğu Batı Yayınlarının çevirisi çok başarılı. Bunda Çevirmen İclal Cankorel'in emeği büyük elbette. Yıllar önce Emre Yılmaz'ın "Şeytanın Fısıldadıkları" ve Burak Özdemir'in "Levh-i Mahfuz" kitaplarını okumuştum. Fark ettim ki o kitapların da fikir babası Faust'muş. Hatta Faust'un 321. sayfasının sonundaki "Konuşma sanatıdır fısıldamak, şeytanın." cümlesi Emre Yılmaz'ın kitabının isminin nereden geldiğini de gösteriyor. Mümkünse oyununu değilse filmini izleyeceğim. Etkisini uzun süre hissedeceğim harika bir okuma oldu.

Bir alıntı: "Bitti! Aptalca bir söz bu. Neden bitsin ki? Bitmek ve salt yokluk: aynıdır tamamen ikisi de! Ne işimize yarar sonsuz yaratılış? Dönüştürmek yaratılanı hiçliğe? 'Bitti artık!' Nedir bunun anlamı? 'Var olmamıştı hiç', demek gibi bir şey bu, Ve dönüp dolaşıyor daire halinde, sanki varmış gibi! Yeğlerim ben bundan dolayı sonsuz boşluğu." (s.555).

Fahrenheit 451 Fahrenheit 451 / Fahrenheit 451

Bradbury'nin yazdığı birkaç hikâyeyi birleştirerek oluşturduğu romanı, The Bookshop (2017) filminde gördüğümde okumak istedim.  Okumaya değer bir kitap. Özellikle, Neil Geiman'ın sunuşuyla birlikte okumak gerek. Bu sunuş, kitabı anlatmakla kalmıyor, bilim kurgu edebiyatı hakkında da bilgi veriyor. Romanın sonundaki "Bir kitabı kapağına göre yargılama." sözü de dünya çapında bir sosyal değişim hareketi olan Human Library'nin (Yaşayan Kütüphane) sloganı olmuş. Kitapları yakan itfaiyeciler kitap kıyımı için uç bir örnek olsa da Fernando Baez'in kitapların gördüğü zulümleri anlatan, Kitap Kıyımının Evrensel Tarihi isimli eseri kitapların başına gelen gerçek olayları öğrenmek için bir başlangıç olabilir.

Bir alıntı: "Cehaletini gizlersen kimse sana vurmaz ve asla öğrenmezsin." (s.128).

Gizli İkna Gizli İkna / Invisible Influence

İkna konusuna farklı bir açıdan değinmiş yazar. Bu açı da insan davranışını şekillendiren hayalet etkiler olarak adlandırılmış. Nedir bu etkiler? Farkında olmadığımız ama hayatımızın içinde sıklıkla karşılaştığımız sosyal baskılar. Örneğin, birkaç arkadaşımızla yemeğe çıktığımızda, vereceğimiz siparişin diğerlerinin siparişlerinden etkilenmesi. İster istemez başkalarına benzemeye çalışmamız veya onlardan ayrı olma gayretimiz. Eser, Giriş ve Sonuç bölümlerinin yanı sıra beş bölümden oluşuyor. Bunlar: Maymun Taklit Eder, O Başka Bir Konu..., Onlar Yapıyorsa Ben Yapmam, Benzer ama Farklı ve Come on Baby, Light My Fire.  İlginç bilgiler de bulunduran kitap, çevirisi ve diliyle de okunmayı hak ediyor.

Bir alıntı: "'Herkes aynı olmak istiyor' dedi. 'Genç avukatların hepsi bir prim aldıklarında, yaptıkları ilk şey gidip bir BMW almak oluyor.' Onun da BMW kullandığını hatırlatınca, bana gücendi. 'Evet ama hepsi gümüş rengi BMW'ler kullanıyor, benimkiyse mavi' dedi."