Kitaplar

Tüketimin Evrimi Cinsiyet, Statü ve Tüketim Tüketimin Evrimi Cinsiyet, Statü ve Tüketim / Spent. Sex, Evolution, and Consumer Behaviour

Bir psikoloğun kaleminden çıkmış tüketici davranışı kitabı. Hal böyle olunca kitap da ikiye ayrılmış: kitaptaki 17 bölümden sekizi, yazarın tüketim konusundaki fikirlerine, dokuzu da psikolojiye ayrılmış. Psikoloji ile ilgili kısımda, "beş merkez" adı verilen ve açıklık, sorumluluk, uyumluluk, duygusal denge, dışadönüklük olarak isimlendirilen kişilik özelliklerine "zekâ" da eklenerek; "altı merkez" oluşturularak tüketici davranışı açıklanmış. Yazarın temel iddiası, tüketici davranışında kabul edilen ve tüketici davranışını etkileyen faktörler arasında, kişiliği tanımlayan "altı merkez"e yeterince önem verilmediği yönünde. Bu fikri destekleyen ciddi ve üzerinde çalışılabilir önerileri de var. Tüketici davranışını evrimsel psikoloji açısından değerlendiren kitap, pazarlamaya ilgi duyanların farklı fikirler okuyabileceği bir eser olabilir. Şaşırtıcı iddiaları var yazarın. Kitabın sonundaki, ek kitap önerilerinden Türkçe baskısı yapılanlarının ayrıca belirtilmesi de yayınevinin okuyucuya bir jesti olmuş.

Bir alıntı: "Bir kişinin hayatının 3 milyon $ değerinde olduğu iddia ediliyor." (s.353).

Damda Deli Var Damda Deli Var / Damda Deli Var

Aziz Nesin'in 1956 yılına ait bir başka öykü kitabı. Bu kez 27 öykü var. Bu öykülerden 10 tanesi ise diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Örneğin, Şüpheleniyorum, Gaz Sobası, Ev Yaptıracaktı, Arsa, Gulgule Yok mu?, Çok Zeki Bir Adam ve Bedava isimli öyküler.

Bir alıntı: "Benim apartman sahibim eskiden apartman kapıcısıymış. Önce kapıya, sonra apartmana sahip olmuş." (s.87).

İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar / A Manuel For Living

Bir köle kitap yazabilir mi? Eski Yunandaysanız bu mümkün olabilir. Hatta öyle olabilir ki, Roma hükümdarı Marcus Aurelius'un hocası bile olunabilir. Epiktetos'un Kılavuz Kitap adındaki eserini okuduğumda çok beğenmiştim. İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar’da da Kılavuz Kitap’ın tadını aldım. Kişisel gelişim kitabı önerisi isteyenler, bu kitaplara bakabilirler. Epiktetos'a göre "iyi bir yaşam" reçetesi üç temelden oluşuyor: 1.Arzularının efendisi ol, 2.Görevlerini yerine getir ve 3.Kendin ve insan topluluğu içindeki ilişkilerin üzerine düşünmeyi öğren. Epiktetos, mutluluğun kaynağı olarak, kontrol edilemeyen dış çevreyi değil, insanın kontrol edebildiği kendi içini adres gösteriyor ve zenginlik ve gücün peşinde koşmamayı öğütlüyor. Bu küçük kitapta, her biri ayrı önem barındıran 66 başlık var ve her biri üzerinde düşünmeye değer fikirler barındırıyor. Bu kitabı beğenirseniz Kılavuz Kitap'a da bakın.

Bir alıntı: "Dar kafalı insanlar bir talihsizlikle karşılaştıklarında alışkanlıkla başkalarını suçlarlar. Ortalama insanlar kendilerini suçlarlar. Bilgelik yaşamına kendini adamış olan insanlar bir şeyi veya başka birisini ani ve mantıksız bir güdüyle suçlamanın aptallık olduğunu, suçlamanın gerek başkalarına gerekse kendilerine hiçbir şey kazandırmadığını anlarlar." (s.14).

Açlık Açlık / Sult

Nedense, Dostoyevski'nin Yeraltından Notlar romanındaki karakterle kardeş olduğunu düşünüyorum Hamsun'un Açlık romanındaki karakterin. İkisi de zaman zaman kontrol dışı, zaman zaman içe dönük, attıkları adımlardan pişman iki karakter. Açlığın pençesinde bir yazarın hayat mücadelesi. Önce hata yapan sonra da hatasını telafi etmeye çalışan bir adamın hikâyesi. İtiraf etmeliyim ki, romanın ilk yarısını zorlanarak okudum. Sonrasında, özellikle hikâyede yeni karakterlerin ortaya çıkmasıyla hızlandı okumam. Açlık, para, soğuk ne demek bu romanla farklı bir anlam kazandı benim için. Açlığına ve yardıma ihtiyaç duymasına rağmen kuyruğu da dik tutmaya çalışan bir yazarın iç dünyasında gezip durdum.  Kitaptan uyarlanan 1966 yapımı bir film de var. Hunger adını taşıyan filmin orijinal adı, Sult.

Bir alıntı: "Gülünç olmak istemiyordum, fazla gururdan ölebilirdi insan." (s.154).

Puslu Kıtalar Atlası Puslu Kıtalar Atlası / Puslu Kıtalar Atlası

İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası romanının çizgiye dönüştürülmüş hali olan bu kitap, beş yıldan daha uzun bir sürede ortaya çıkmış. Ertem'in kitabın sonunda belirttiğine göre, her şey bir sahnenin çizilmesiyle başlamış; muazzam bir iş çıkmış ortaya. Elbette, ne kadar iyi olsa da orijinal kitabı okumak ayrı bir zevk verecektir. Bu yüzden, önce esas romanı okumayı seçebilirsiniz. Ertem'in hikâyeden bağımsız olarak çizdiği resimler de başarılı. Farklı bir okuma deneyimi oldu.

Bir alıntı: "Görülen ve görülmeyen bütün düşler, karanlığın ta kendisidir." (s.305).