Kitaplar

Mikro İfadeler Mikro İfadeler / Mikro İfadeler

Alanında Türkiye'de yazılmış ilk kitap olan Mikro İfadeler, mikro ifadeler konusuna bir giriş kitabı niteliğinde. Mikro ifade, beden dilinden farklı olarak, saniyenin yarısı (500 milisaniye) bir sürede gerçekleşen yüz ifadelerine (mimik) deniyor. Yine beden dilinden farklı olarak, beden dilini oluşturan ifadeler düşünüldüğünde, mikro ifadeleri oluşturan yüz kaslarını kontrol etmek imkansız görünüyor. Kitap, 11 ifadenin yer aldığı bir mimik testiyle başlıyor. Bu testteki mimiklerin neler olduğunun cevabını ise kitabın ilerleyen kısımlarında buluyoruz. Eserin dili akıcı, anlatımı anlaşılır bir düzeyde. Her bölümün başında yer alan sözler de bölüme uygun olarak seçilmiş. Dokuz bölüm ve iki Ek olarak yazılan kitap, beden diliyle ilgilenenlerin ilgisini tatmin edecektir. Yazar Oğuz Benliığlu'nun internet üzerinden eğitimler verdiği http://mikroifadeler.com/ isimli bir web adresi ve düzeli olarak videolara yayınladığı bir Youtube kanalı da bulunuyor. Buradaki videolar iletişim kalitemizin arttırılmasında faydalı olabilir. Yazarın Yalan Radarı adında başka bir kitabı da bulunuyor. 

Bir alıntı: "Fransız yazar Balzac, Viyana'ya ilk gittiğinde Almanca konuşamadığı için insanların yüzlerindeki ifadelere göre yorumlar yapar. Faytona her bindiğinde kendisinden fazla para alırlar korkusuyla, gideceği yere geldiğinde adamın eline az miktarda para koyar eğer sürücü elini hâlâ uzatmaya devam ediyorsa biraz daha para koyar. Bu durum sürücü gülümseyene kadar devam eder. İlk gülümsemeyi yakaladığında paranın yeterli olduğunu düşünür ve faytondan iner. Balzac'ın bu yaptığı makro ifade avıdır." (s.50).

Derde Deva Randevu Derde Deva Randevu / Derde Deva Randevu

Kitabı görür görmez satın aldım ve aynı gün bitirdim. Pek çok yazarın fikirlerinin yer aldığı, böyle "torba kitapları" beğeniyorum. Menteş'in Antika Titanik ile oluşturduğu öznel hayal kırıklığını Derde Deva Randevu ile ortadan kaldırdığını söyleyebilirim. On bir yazarın farklı konulardaki görüşlerini okumak, zamanda yolculuğun bir başka türüydü benim için. Hem bir söyleşi hem de bir çizgi roman kitabı gibi okunabilir. Menteş, bu tarzın devamını getirecek sanıyorum. İyi de olur.

Bir alıntı: Hacı Bektaş-ı Veli ile söyleşirken: "-Nezaket, kesin çözüm mü? -Değil... Sorun şu ki, insan suretindeki herkes insan değildir. Nezaketle, esasında kendinizdeki iyiliği muhafaza edersiniz... -Nasıl mutlu olacağız peki? -Cehaletten uzaklaşarak." (s.48).