Kitaplar

Pazarlama Teorisi Gelişimi ve Değişimi Pazarlama Teorisi Gelişimi ve Değişimi / Marketing Theory: Evolution and Evaluation

Pazarlama bir bilim midir? Bir bilimse, konu edindiği olguları açıklamakta ne gibi teoriler geliştirmiştir? Bu teorileri ortaya koyan ve geliştiren araştırmacılar kimlerdir? Bu araştırmacıların taraf oldukları pazarlama okul ya da ekolleri nelerdir? gibi sorulara cevaplar bulunabilecek "pazarlama hazinesi". Kitaptan öğreniyoruz ki, pazarlama okulları, ekonomik olan ve olmayan ile etkileşimli ve etkileşimsiz başlıkları altında yer alan 12 okuldan oluşmakta. Kitabın yazım tarihi 1988 ve 2019 yılında Türkçemize kazandırılmış. Çeviride ufak tefek hatalar olsa da pazarlama bilim alanında çalışan herkesin okuması gereken bir kitap. Çeviride emeği geçen hocalarımıza kendi adıma teşekkür ederim. Asistanlığımdan bu yana aklımda yer alan pek çok sorunun cevabını buldum. 

Bir alıntı: "Hizmetler ve mallardan bahsetmek yerine, dokunulabilir ve dokunulmaz olanlardan bahsetmek gerekir. Fabrikada ne üretilirse üretilsin, herkes dokunulmazlarını piyasada satar." (s.11).

Cenk Hikâyeleri Cenk Hikâyeleri / Cenk Hikâyeleri

Şahmeran'ın Bacakları, Ökkeş ile Cengâver, Kasım ile Nâsır, Binali ile Temir, Ensar ile Civan, Yılan ve Geyiğe Dair isimli altı hikâyeden oluşuyor kitap. Her biri birer mücadele hikâyesi.  En beğendiğim hikâye, Şahmeran'ın Bacakları oldu. Sonraki, Binali ile Temir. Kitabın en uzun hikâyesi Şahmeranla ilgili olan ilk hikâye. Murathan Mungan'ın şair tarafının izleri de hikâyelerde hissediliyor.

Bir alıntı: "Bir yol ayrımını yaşayanlar birbirlerinin yollarını merak ederler." (s.60).

Sıradan Bir Gün Sıradan Bir Gün / Sıradan Bir Gün

Yekta Kopan'ı televizyon programcısı, sunucusu ve seslendirme sanatçısı olarak bilirdim. Fazıl Say konserinde de sunucuydu. Bir yazar olarak okuduğum ilk kitabı "Sıradan Bir Gün" oldu. Okumayı çok seven bir gölge yazarın (kimliği gizli bir şekilde başkası adına kitap yazan kişi), para kazanmak adına, kitaplara ihanet edişi ve bununla ilgili mücadelesi olarak okudum kitabı. Evet bir aşk, kıskançlık, medya, kitaplar, okurlar romanı olarak da değerlendirilebilir ama içinde birkaç cinayet olmasına rağmen bir cinayet romanı değil. Kitabı, anlatımını, kişisel gelişime olan eleştirilerini beğendim. Sunum ve kitap dünyasını bilen biri olarak, Kopan'ın "içeriden" bilgiler içeren romanı okunmaya değer. İnsanın hayatı sıradan bir günde değişebilir.

Bir alıntı: "Bocalaması hoşuma gitmişti. Cümleden cümleye atlayan bir kuşa benziyordu. O çırpındıkça içim açılıyordu. Ulaşılmaz bir kadından nefesini yüzümde hissettiğim bir kadına dönüşmüştü birkaç dakikada. Dudaklarına bakmaktan korkmuştum. Bakmıştım yine de...". (s.81).

Şair Evlenmesi Şair Evlenmesi / Şair Evlenmesi

Batılı anlamdaki Türkçe ilk tiyatro eseri unvanına sahip kitabı anlatmaya gerek yok. Uzun zamandır okumayı istediğim bu küçük eserde dikkatimi çeken şey, Şinasi'nin hayatı oldu. Oyunun konusunu ortaokul veya lisedeki derslerden zaten bir şekilde biliyoruz. Şinasi'nin hayatı ilginçmiş. İş Bankası Kültür Yayınları kitapta Şinasi'nin hayatını paylaşmakla iyi yapmış.

Bir alıntı: "Hikmet Efendi, babayani bir aydın tipidir. Zaten birine 'Bey', öbürüne 'Efendi' denmesi de aşırı Avrupa hayranı aydınla yerli aydını ayırmak içindir." (s.ix).

Gevezeler ve Meraklılar Gevezeler ve Meraklılar /

Bu küçük kitap o kadar eğlenceli ki. Adeta bir anekdotlar kitabı. Plutarkhos MS. 46-120 yılları arasında yaşamış ve o döneme kadar yazılmış kitaplar ve duyduklarından gevezeler ve meraklılara dair bir derleme yapmış. Kitabın arka kapağındaki, "Hemen söylemeli: Gevezeler ve Meraklılar düpedüz bir altın metin" yakıştırmasını kesinlikle hak ediyor. Kim geveze ve haddi olmayan konulara meraklı olmak ister ki? İşte bunları isteyen kimileri anlatılıyor bu kitapta. Etrafınızda geveze ve meraklı birileri varsa onlara hediye edebilirsiniz :) İyi kitap.

Bir alıntı: "Ve doğa, hiçbir organımızı, dişlerin ardına yerleştirdiği dil gibi savunmaya almamıştır; ... gerektiğinde kan çıkana kadar onu bu dişlerle ısıralım diye yapmıştır." (s.13).