Kitaplar

Sevme Sanatı Sevme Sanatı / The Art of Loving

Kapak tasarımından mıdır bilmiyorum, bu kitabı okumayı şimdiye kadar hiç istememiştim. Bir de adında "sanatı", "gizemi", "sırrı" gibi ifadeler olan kitaplara mesafeliyim. Gerçi, Erich Fromm bu gruba dahil edilemezdi ama şimdiye kadar okumamıştım işte. Okuduğum "Freud Bu işe Ne Derdi?" isimli kitapta, Sevme Sanatı'na fazlaca atıf görünce okumaya karar verdim. İyi de oldu bu. Fromm'un sevgi kavramıyla karıştırılan duygulardan bahsetmesi, düşüncelerimi onaylar nitelikteydi. Ben de sevgi ile kıskançlığı, alışkanlığı, sahip olmayı(!) karıştırdığımızı düşünüyorum. Fromm kitabında şöyle diyor: "Sevgi zorunluluk altında değil, yalnızca özgürlük içinde gerçekleşebilecek bir eylemdir; insanca güçlerin ortaya dökülmesidir. Sevgi bir etkinliktir; edilgen bir olay değildir; bir şeyin içinde olmaktır, bir şeye kapılmak değildir. Sevginin etkin özelliği, en genel biçimde şöyle tanımlanabilir: Sevgi vermektir, almak değildir." Bu küçük kitap yukarıdaki fikirler eşliğinde dört bölümden oluşuyor. Fromm önce, "Sevmek bir sanat mıdır? sorusuna cevap veriyor. Sonra da "Sevgi Kuramı"ndan bahsediyor. "Sevgi ve Çağdaş Batı Toplumunda Sevginin Soysuzlaşması" ile "Sevginin Uygulanması" da kitaptaki diğer bölümler. Fromm sevgi nesnelerini; kardeş, anne, cinsel, tanrı sevgisi ve kendini sevme olarak ayırıyor. Birkaç saat içinde okunabilecek ama üzerine uzun süre düşünülebilecek bir kitap.

Bir alıntı: "İnsanın kattığı anlam dışında yaşamın hiçbir anlamı yoktur; insan başkalarına yardım etmediği sürece yapayalnızdır." (s.71).

Yedi Ucuz Şey Üzerinden Dünya Tarihi Yedi Ucuz Şey Üzerinden Dünya Tarihi / A History of the World in Seven Cheap Things A Guide to Capitalism, Nature and the Future of the Planet

Yedi ucuz şey, zaman içinde değeri azalan ve belki de bazıların hiç değerli olmadığı; doğa, para, emek, bakım, gıda, enerji ve yaşamdan bahsediyor. 38 sayfalık, diğer kitaplara göre fazla sayılabilecek bir girişe sahip olan kitap dünya tarihine ışık tutuyor. Çevirisi iyi olan kitabın zaman zaman sıkıcı olduğunu itiraf etmeliyim. Bunda yıllar önce okuduğum ve dünya tarihi adına pek çok bilgi edindiğim, Henry Hobhouse'un dünya tarihini değiştiren yedi bitkiden bahsettiği "Değişim Tohumları" isimli kitabın tadını bulamamam olabilir.  Dünya tarihini çeşitli açılardan ele alan kitaplar arasında, henüz okumadığım, "Dünyamızı Değiştiren On İki Hastalık" ve "Altı Bardakta Dünya Tarihi" isimli kitaplar da var. Yedi Ucuz Şey iyi bir kitap, özellikle, doğa, para, emek ve gıda bölümleri ilgimi çekti. Kitabın kaynakçası da girişi gibi uzun; tam 73 sayfa ki kitap zaten 286 sayfa.  Dünya tarihine bir de "ucuzluk" açısından bakmak isterseniz faydalı bir okuma olabilir.

Bir alıntı: "Çalışmak asla eğlence anlamına gelmedi. Çalışmak kelimesinin karşılığı olan, Fransızca travail ve İspanyolca trabajo sözcüklerinin etimolojisine bakın: Latince kökleri, 'işkence etmek, ıstırap veya acı çektirmek' anlamına gelen trepaliare'dir." (s.101).

Ters Ninja Ters Ninja / Ters Ninja

Ege Görgün'ün tersninja.com isimli sitede yazdığı denemelerini içeren kitap, sinema ile ilgili yazılardan oluşuyor ama bunlara "sadece sinemayla ilgilidir" demek doğru olmayacaktır. "Ters ninja kanunu, özellikle aksiyon filmlerinde kullanılan bir klişedir. Bu kanuna göre, kötü adamların sayısı ne kadar fazlaysa kahramana zarar verme olasılıkları o kadar düşüktür." açıklamasıyla başlayan kitap, 67 okumaya değer yazıyı barındırıyor. Bunlar arasında bazı sinema yazarlarıyla yapılan kısa röportajlar da var. Sinemayla ilgiliyseniz ve özellikle Türk sinemasını ve arka planda kalmış bilgileri merak ediyorsanız zevk alacağınız bir okuma olabilir. Beğendim.

Bir alıntı: "İnanç perdesi ne kadar kalın olursa, akıl güneşi o kadar geç doğar." Sinan Çetin (s.90).

Freud Bu İşe Ne Derdi? Freud Bu İşe Ne Derdi? / What Would Freud Do?

Kitabın künyesine göre Çin'de basılmış bir kitap "Freud Bu İşe Ne Derdi?". "Nasıl Biriyim?", "Neden Böyle Davranıyorum?", "Diğer İnsanlar", "Neler Oluyor?" ve "Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?" isimli bölümler altında, 30'dan fazla soruya psikoloji bilimi açısından verilmiş cevaplar var kitapta. Bu cevaplar, resim, grafik ve çizimlerle daha zengin hale getirilmiş.  Her soruda, ilgili soruya cevap vermek için kullanılan görüş ve teoriler, bu görüş ve teorilerin sahiplerinin adı özellikle belirtilerek verilmiş. Serinin Nietzsche Bu İşe Ne Derdi? adında başka bir kitabı daha var. Sanıyorum o da iyi bir kitap.

Bir alıntı: "Başka insanların sınırlı algılarının bizi tanımlamasına izin vermemeliyiz." Virginia Satir (s.24).

Kızımla Ekonomi Sohbetleri-Kapitalizmin Kısa Tarihi Kızımla Ekonomi Sohbetleri-Kapitalizmin Kısa Tarihi / Talking to My Doughter About the Economy: A Brief History of Capitalism

Yunanistan eski ekonomi bakanının yazarlığını yaptığı kitap,  kızıyla ekonomi ve kapitalist sistem hakkında sohbet eden ekonomist bir babanın düşüncelerinden oluşuyor. Eğlenceli ve bilgilendirici bir dil var kitapta. Yazım yöntemi olarak, temel bir soru ve bunun başlıklandırılmış cevaplarını içeren bir yazım yöntemi kullanılmış. Örneğin, ilk bölümü: "Neden Avustralyalı Aborijinler İngiltere'yi İşgal Etmedi?" sorusu ile başlıyor ve "Piyasalar ve Ekonomiler: Apayrı İki Kavram", "İki Büyük Sıçrama: Konuşma ve İhtiyaç Fazlası", "Yazı" gibi alt başlıkları içeriyor. Yazar, kitabı dokuz günde yazmış ve hiçbir kaynakça kullanmamış. Böylesi bir kitap için de uygun olmuş. Kapitalist sistemin tarihini eğlenceli bir biçimde okumak isterseniz bu kitaba bakabilirsiniz. Muadili, Mahfi Eğilmez'in Dünya Ekonomisi kitabı olabilir. Her iki kitabı da beğenerek okudum.

Bir alıntı: "Kurban olmaktan beteri kendi kurbanlığınla suçlanmaktır herhalde." (s.84).