Kitaplar

Tamamen Duygusal-Para Harcamanın Akıllıca Yolları Tamamen Duygusal-Para Harcamanın Akıllıca Yolları / Dollars and Sense

"Para para para; varlığı bir dert, yokluğu yara".  Rüçhan Çamay'ın 1975 yılında söylediği "Para Parra Parrra" isimli şarkının akılda kalan nakaratı. İnsanoğlunun en büyük icatlarından biri sayılabilecek para, icadından bugüne akla hayale gelmeyecek olaylara sebep olmuş. Onun uğruna canlar verilmiş, zenginlik hayallerinin nesnesi olmuş, satın alabildikleri ve alamadıklarıyla insanlık tarihinin belirleyicisi olmuş.

Dan Ariely ve Jeff Kreisler'in Türkçeye çevrilen kitapları, üç kısımda toplam 18 bölümde, dün değil, bugün parayla kurduğumuz ilişkiye oldukça esprili bir dille ışık tutuyor. Birinci kısım, Para Nedir?, ikinci kısım, Değeri, Değerle Alakası Olmayan Yollarla Ölçme Yöntemleri, üçüncü kısım ise Şimdi Ne Olacak? Hatalardan Ders Çıkarmak isimlerini taşıyor. Kitabın tamamı para özelinde, insan beyninin herhangi bir değeri belirleme ve değerlendirmede yaptığı hataları, örnek olay, gözlem ve deneyler eşliğinde işliyor. Her gün kullandığımız bu tuhaf icadın beynimiz ve karar verme mekanizmasıyla olan ilişkisini eğlenceli bir şekilde ele alan kitap, haz dolu bir okuma deneyimi sunuyor.

Kitabın orijinal ismi "Dollars and Sense", kaba bir çeviriyle, "Dolar ve Duygu" denilebilir sanıyorum. "Tamamen Duygusal" ismi ise 2001 yılında Cem Yılmaz'ın oynadığı Telsim reklamından kalan bir söz; buradaki duygusallık parayı temsil ediyor. Türkçe ismi kim seçtiyse, tebrik etmek lazım: cuk oturmuş.

Ferhan Şensoy'un Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı isimli tiyatro oyununda, Brainer karakterinin dediği gibi, "Para kullanılmak ister." Elbette o bir araçtır, amaç olamaz. Bu vesileyle, Rüçhan Çamay'ın "Para Parra Parrra" isimli şarkısını sözlerine dikkat ederek yeniden dinlemek başka bir eğlenceli eylem olabilir.

Bir alıntı: "Yakında göz kırparak ödeme yapmamıza olanak sağlayacak teknolojiler de çıkar. Böyle bir şeyi sakın kullanmayın." (s.263).