Kitaplar

Kılçıksız Bilim Kılçıksız Bilim / Science without The Boring Bits

Antik dünyadan iki binlerin başına kadarlık bir dönemde, bilimde meydana gelmiş ilginç onlarca olaydan kısa kısa bahseden bir kitap. Bu özelliğiyle, adını da hak ediyor. Bilim tarihindeki bu ilginç olaylar, bir lokantada balık yemek için bekleyen müşteriye, balığın kılçıklarından ayıklanarak sunulması gibi, okura yalın bir halde sunuluyor. Kitapta bahsedilen olayların tamamı ilgi çekici olmasa da büyük bir kısmı okumaya değer. "Gerçekten öyle mi olmuş?" diyerek birkaç kitap ve web sitesine bakmayı gerektiren başlıklar var. Eğlenerek okudum.

Bir alıntı: 1633-Gökbilim "Pisa Üniversitesi'nde matematik ve felsefe profesörü olan Scipio Chiaramonti, itiraz edilemeyeceğini düşündüğü bir iddia ortaya attı: 'Hareket eden hayvanların kolları, bacakları ve kasları var. Dünya ise kolu, bacağı ve kasları olmadığı için, hareket edemez.'" s.75.

Böyle Söyledi Zerdüşt -Herkes için ve Hiç Kimse için Bir Kitap Böyle Söyledi Zerdüşt -Herkes için ve Hiç Kimse için Bir Kitap / Also Sprach Zarathustra -Ein Buch fur Alle und Keinen-

Bazı kitaplar vardır; her yerde karşılaşılır ve okunmadığı için vicdan azabı hissettirir. Böyle Söyledi (Buyurdu) Zerdüşt de benim için böyle bir kitaptı. Açıkçası, onca vicdan azabının karşılığı bu olmamalıydı; beklediğimden azını bulabildim. Sanıyorum, Nietzsche'nin daha iyi kitapları vardır. Zerdüşt'ü dinlemek bir sarkacın iki ucunda salınmak gibi. Kendi kendini yanlışlayan biri gibi geldi bana Zerdüşt. Belki de kitabın alt başlığı bunun neden böyle olduğunu açıklıyordur: "herkes için ve hiç kimse için bir kitap". Çeşitli konular üzerine yazılmış bu tip kitaplar (ki en beğendiğim Montaigne'nin Denemeler'idir) farklı bakış açıları sağlayabiliyor. Nietzsche'nin bu kitabı bunu tam olarak sağlayamasa da diğer kitaplarına olan merakımı arttırdı. Bilinç sahibi bir canlı (insan) olmanın acısını, "üstinsan" olmakla azaltmaya (belki de arttırmaya) çalışan birinin zihninde bence daha fazla gezinmek gerekiyor. İyi ki kitaplar var.

Bir alıntı: "'Ben adilim,' dediklerinde her zaman, 'İntikamım alındı!' diyorlarmış gibi çınlar sesleri. Erdemleriyle düşmanlarının gözlerini oymak isterler; ve sırf başkalarını alçaltmak için yükselirler. Kimileri de bataklıkta yaşar ve konuşur sazlıkların içinden 'Erdem usulca oturmaktır bataklıkta...'" s.91.

  • 1