Şifa Veren Masallar / Şifa Veren Masallar

Şifa Veren Masallar
Bitirme Tarihi 20.07.2020
Yazar Nazlı Çevik Azazi
Tür Kişisel Gelişim
Yayınevi Doğan Novus
Sayfa Sayısı 170
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Clarissa P. Estés'in Kurtlarla Koşan Kadınlar isimli kitabı, masalların (buraya hikâyeleri de dahil edebiliriz) insanları tedavi edebileceğini söylüyordu. Elbette masallar ve hikâyeler insanların sorunlarını çözmede, onlara yaklaşımlarında yeni bakış açıları elde etmelerini sağlayabilir. Tabi buradaki şart, masaldaki metaforları çözebilmek. Yani masalın kelimeleri arkasındaki gizli anlamı bulabilmek. Şifa Veren Masallar'da "Masalın Kalbine Yolculuk" başlıklı 17 sayfalık bölümde de buna değinilmiş. Yazara göre, bir masalı anlamak için iki kapıdan geçmek gerekiyor. Bu kapılar, kalp ve akıl kapıları. Önce kalp kapısından giremediğimiz bir masalı anlamamızın, o masalı ruhumuzda hissetmemizin mümkün olmadığını söylüyor yazar. Hatta ekliyor; "Önce akıl kapısından girmeyi zorlarsanız nihayetinde masala inanmayan bir düş kırgını olabilirsiniz."

Masala kalp kapısından girmek de kolay olmasa gerek. Burada bir açıklayıcıya, bir yol göstericiye, bir rehbere ihtiyaç olabilir. Kitapta dokuz masal var ama masalların anlatıldığı yaralı kadının kendi hikâyesi de sayılırsa toplam 10 masal var denilebilir. Dokuz masalı sırasıyla kırmızı, siyah ve beyaz yılanlar anlatıyor.

Kendi adıma masallardaki metaforları belki de ihtiyaç duymadığımdan anlayamadım. Bana sadece birer hikâyeymiş gibi geldiler. Estés'in kitabını okurken de aynı şey olmuştu. Belki de yazarın ifade ettiği gibi, "önce akıl kapısından girmeyi denedim", bilemiyorum. Eğer öyleyse, yine yazarın tanımlamasıyla, "masala inanmayan bir düş kırgını olabilirim". Gerçi, masal okumayı severim ama rehbersiz çıkılan yolculuklarda kaybolmak, aradığını bulamamak normaldir sanıyorum.

Eserde, masallara başlamadan önce ve kitabın sonunda tekrarlanan dörtlüğü burada paylaşmak isterim. "Bir kadın vardı. Yüzü yaralıydı. Ruhu dağınıktı. Yol üstünde kalmıştı. Öylece, yol üstünde, durmuştu."

Bir alıntı: "Bende olan sende varsa, sende olan da bende var demektir. Bu benim sırrım. Görüyor musun? Bendeki sende, sendeki bendeyse işte o vakit hak edişlerin vaktidir. Hazineye giden yolu bulmuşsundur." (s.143).

Yorum Ekle