Akıllı Homo Sapiens-Dün Ağaçlarda Yaşarken Bugün Nasıl Kozmosu Keşfe Çıktı? / The Upright Thinkers: The Human Journey from Living in Trees to Understanding the Cosmos

Akıllı Homo Sapiens-Dün Ağaçlarda Yaşarken Bugün Nasıl Kozmosu Keşfe Çıktı?
Bitirme Tarihi 9.08.2020
Yazar Leonard Mlodinow
Tür Popüler Bilim
Yayınevi Say Yayınları
Sayfa Sayısı 460
Alınan Yer Samsun

Kitap Hakkında

Leonard Mlodinow'u Subliminal-Bilinçdışınız Davranışlarınızı Nasıl Yönetir? isimli kitabıyla 2012 yılında tanımıştım. Virgülüne kadar okuduğum ve hayran olduğum bir kitaptı. Mlodinow aslında bir teorik fizikçi yani bir fen bilimci. Subliminal kitabı ise daha çok, sosyal bilimlerin alanına giren bir konuda yazılmıştı. Akıllı Homo Sapiens kitabının ilk sayfalarını okurken şunu düşündüm: Bir fen bilimcinin yazdığı başka bir sosyal bilimler kitabı mı? Kitapta ilerledikçe hiç de öyle olmadığına şahit oldum. Kitabın ilk 125 sayfası sosyal bilimlerle ilgili olsa da geriye kalan 300 sayfa tam da bir fen bilimcinin aktarması gereken konuları içeriyordu. İçeriğe gelecek olursam, kitap üç kısımdan oluşuyor: I.Dik Durup Düşünenler, II.Bilimler ve III.Duyuların Ötesi. Bu kısımlarda 12 ayrı başlık var ve insanın merak ve akıl yeteneklerini kullanmasından kuantum devrimine kadar geçirdiği aşamalar eğlenceli bir dille aktarılıyor. Oldukça şaşırtıcı bilgiler de içeren eserde bana en tuhaf gelen durum, Mlodinow'un sürekli olarak babasından bahsetmesi oldu ki, bunun da sebebini son sayfaya saklamış. Elbette bunu burada paylaşmayacağım :). Kitap bir bilim tarihi geçidi niteliğinde. İnsanlık tarihine adını yazdırmış filozoflardan, fizik, kimya ve biyoloji bilimlerinde isim yapmış neredeyse herkesten bahsediyor. Kitapta, Türkiye'den özellikle iki yerin de adı geçiyor. Bunlar: Çatalhöyük ve Göbeklitepe. İnsan aklının nereden nereye ve nasıl geldiğini merak ediyorsanız bu kitap doğru adres olabilir.

Bir alıntı: "Bir süredir fizik camiasında öyle tuhaf bir durum vardı ki, adeta bir Dünya Kupası maçında sonucu tayin eden gol atılmış ama bunu sadece bir avuç taraftar fark etmiş gibiydi." (s.382).

Yorum Ekle