Boğucu Hiçlik-Evcilleştirme, Patolojik Dikkat Dağınıklığı ve Sosyal Medya Üzerine Notlar / The Suffocating Void Domestication and Pathological Distraction

Boğucu Hiçlik-Evcilleştirme, Patolojik Dikkat Dağınıklığı ve Sosyal Medya Üzerine Notlar
Bitirme Tarihi 9.08.2020
Yazar Kevin Tucker
Tür Medya
Yayınevi Sub Yayınları
Sayfa Sayısı 42
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Uzun bir makale hacminde sayılabilecek kitaba ismini veren "Boğucu Hiçlik" kavramı, "modernliğin talepkâr boşluğu, yazılımcıların ikili kodladığı evcilleştirme sürecine koyun gibi bir itaat" olarak tanımlanmış. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere kitap, yazılımlar, özellikle sosyal medya ve insanları ekrana bağlayan her tür yazılımla ilgili. En çok adı geçen yazılımsa Facebook. Yazarın temel savı, insanların varoluşlarına engel bir "ekran hayatları" olduğu yönünde. Yazar, bu yazılımlar yüzünden hem zaman, hem zihinsel yetenek hem de güvenlik kayıpları yaşadığımızı öne sürüyor. Haksız da sayılmaz. Bu haliyle, zaten bilmediğimiz bir şeyden de bahsetmiyor. Kitap, okuyucuya bir tür "dürtme" yapıyor. Eserin dili buyurgan bir nitelik taşısa da aktardığı konu düşünüldüğünde doğru bir seçim yapılmış sonucuna ulaşılabilir. Kitabın İngilizce metnine internet üzerinden ulaşmak da mümkün. 1976 yapımı Network (Şebeke) isimli filmin sonunda, Howard Beale isimli televizyon sunucusunun televizyon hakkında yaptığı dikkat çekici konuşma, bugün kullandığımız tüm ekranlar için geçerli gibi görünüyor.

Bir alıntı: "Kaybolduk. Bedenlerimiz yerine zihinlerimiz geziyor. İnternet de zincirlerinden boşanan zihinlerimizin arayışında bir vaha oluyor. Huzursuzluğumuz bu işte." (s.34).

Yorum Ekle