Keyif Verici Maddelerin Tarihi: Cennet, Tat ve Mantık / Das Paradies, der Geschmack und die Vernunft. Eine Geschichte der Genußmittel

Keyif Verici Maddelerin Tarihi: Cennet, Tat ve Mantık
Bitirme Tarihi 29.08.2020
Yazar Wolfgang Schivelbusch
Tür Tarih
Yayınevi Kırmızı Kedi Yayınları
Sayfa Sayısı 244
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

İnsanlık tarihi tuhaf olaylar, rastlantılar ve sebep-sonuçlarla dolu. Keyif verici maddelerin tarihi de bu durumun bir istisnası değil. Yazar Schivelbusch, bu tarihi baharat, kahve, çikolata, tütün, alkol ve uyuşturucular üzerinden okuyucuyla buluşturuyor. Bu maddelere ek olarak, tütün ve alkolle ilgili ritüel ve tüketildikleri mekanlarla ilgili bilgilere de yer veriyor. Kitabın tamamında konuyla ilgili resimlere de yer verilmiş. Böylelikle, keyif verici maddelerin sanatsal tarihini de şahitlik edebiliyor okuyucu. Gerçi, siyah beyaz basılan bu resimlerin bazıları pek iyi bir kalitede değil. Bu yüzden google'da arama yaparak dijital nüshalarına bakmak iyi olabilir. Eğlence ve bilgi dolu bir kitap.

Bir alıntı: "Raleigh'in uşaklarından biri efendisini tütün içerken görünce, ateş olmayan yerden duman çıkmayacağını düşünerek, efendisinin içten içe yandığına hükmeder. Bir kova suyla 'yangını' söndürür." (s.106).

Yorum Ekle