Kolomb'dan Davidoff'a Tütün / Auf leichten Flügeln ins Land der Phantasie: Tabak und Kultur von Columbus bis Davidoff

Kolomb'dan Davidoff'a Tütün
Bitirme Tarihi 24.08.2020
Yazar Detlef Bluhm
Tür Dünya Tarihi
Yayınevi Kolektif Kitap
Sayfa Sayısı 174
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Tütün içmeye bir zamanlar "kuru sarhoşluk" ve "duman sarhoşluğu" dendiğini biliyor muydunuz? Evet, Avrupa'da kullanılmaya başlandığı dönemde, tütün içmenin bir tür sarhoşluk yaratmasından dolayı, alkole bağlı sarhoşluktan esinlenilerek "kuru sarhoşluk" denmiş. Yazar Bluhm, tütünün Güney Amerika'dan Avrupa'ya gelişi, dünyaya yayılışı ve kullanım türleri hakkında okuyucuyu bir yolculuğa çıkarıyor. Burada, saf tütünden puroya, pipodan enfiyeye, son olarak sigaraya uzanan yolculuk; yasaklar, sağlık, ticaret ve oluşan kültürle açıklanıyor. Bu yolculukta nedense nargileye hiç değinilmemiş. Bununla birlikte, Avrupa ve Amerika'da bir zamanlar çok iyi bilinen Türk tütününden bir iki cümle hariç hiç bahsedilmemiş.

Kitabın en önemli özelliği, tütün tarihine sanat açısından yaklaşması. Tütünün özellikle sinema, resim ve edebiyatta işlenişini öyle çok örnekle göstermiş ki, kitabı bitirdiğinizde elinizde izleyecek birkaç film ve okunacak kitap isimleriyle kalıyorsunuz. Bu yüzden, kitaba "sanatta tütünün tarihi" ismi bile uygun olabilirdi.

Resimlerle süslü eserde dokuz bölüm var. Bunlardan bazıları: Hafif Kanatlarla Hayaller Diyarına, Ben Bir Beyinim, Kuru Sarhoşluk, Kutup'ta Bir Puro isimlerini taşıyor. Son sayfalarda ise bir "Mini Puro Sözlüğü" paylaşılmış. Tütüne dair övücü sözlere yer veren kitap, çok kapsamlı bir araştırmanın sonucu ortaya çıkmış.

Bir alıntı: "Devletin korumacılığı ile vergi kazancı arasındaki hassas dengeyi 1814'te Talleyrand çok güzel örneklemiştir. Bir hanım şu korkunç tütün alışkanlığına karşı bir önlem alınmasını istediğinde, Talleyrand şöyle cevap verir: 'Haklısınız madam, tütün içmek ve enfiye çekmek kötü alışkanlıklar ve eğer siz bana devletin kasasına yılda yüz yirmi milyon frank akıtacak iki erdem söyleyebilirseniz tütünle derhal mücadeleye girişirim.'" (s.87).

Yorum Ekle