İnsanın Merak Yolculuğu / İnsanın Merak Yolculuğu

İnsanın Merak Yolculuğu
Bitirme Tarihi 24.09.2020
Yazar Kerem Kına ve Umut Kına
Tür Kişisel Gelişim
Yayınevi Destek Yayınları
Sayfa Sayısı 196
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

1 Soru 1 Cevap isimli sosyal medya hesabı sahiplerince yazılmış ve 46 soru ile bunlara verilmiş kimisi kısa kimisi uzun cevaplardan oluşan genel kültür ve merak kitabı. Sosyal medyada epey popüler olması sebebiyle, satın almayı bir süre ertelediğim ve kitapçıda başka kitaplara bakarken "sanırım şimdi alabilirim" diyerek aldığım bir kitap oldu. İçeriğinden şikayetim yok ama "Neden 46 soru?" diye de merak ettim. Acaba bu sorunun cevabı, kitabın 141. sayfasındaki, "Zayıf yönlerinden mükemmellikler elde eden efsane sporcu kimdir?" sorusunun cevabı olan Michael Jordan'ın ağabeyi Larry'nin forma numarası olabilir mi? Hikâyeye göre Michael'in tek hedefi, ağabeyi Larry'nin yarısı kadar iyi basketbol oynayabilmekmiş. Bu sebeple, ağabeyinin giydiği 45 numaralı formadan hareketle, kendisi için forma numarası olarak 23'ü seçmiş. Anlamlı bir hareket.

Kitapta, sorunun hemen ardından cevabın verilmesi ve bazı cevaplarda bağlantılı konulara değinilmesini beğendim. Son 10 soru da kitaplar ve okumak eylemi üzerineydi. Cevaplar verilirken kullanılan bazı özlü sözler de kitaba ayrı bir değer katmış. Uzun süre aynı şeyi okumak yerine, konudan konuya geçmek hoşunuza gidiyorsa bu kitap ilginizi çekebilir.

Bir alıntı: Michelangelo'dan bahisle: "89 yaşında dünyayı terk edecek olan bu mükemmelliyetçi dâhi 87 yaşında iken şunu söyleyecektir: 'Ancora Impa ro' yani 'Hâlâ öğreniyorum.'" (s.95).

Yorum Ekle