Okurken Ne Görürüz? / What We See When We Read?

Okurken Ne Görürüz?
Bitirme Tarihi 27.09.2020
Yazar Peter Mendelsund
Tür Edebiyat İnceleme
Yayınevi Metis Yayınları
Sayfa Sayısı 450
Alınan Yer Konya

Kitap Hakkında

Yaşarken, bir şeye bakarken, onu duyarken, ona dokunurken, onu tadarken ya da koklarken ne düşünürüz? Peki tüm bu duyguları ve daha fazlasını bize yaşatabilen kitapları okurken ne görürüz?

Peter Mendelsund, kitabına isim olarak, "ne görürüz?" başlığını uygun görmüş ama bu başlık kitabın içeriği düşünüldüğünde eksik kalıyor. Çünkü sadece görmeyi değil, kitapların neredeyse beş duyuya nasıl hitap ettiğini pek çok örnek, zekice seçilmiş çizim ve resimlerle aktarıyor. Kitabı okurken bir tür sunum izlermiş duygusunu yaşıyorsunuz. Bu sunum içinde, yazılar, resimler, alıntılar ve sebep-sonuç ilişkileri var. Kitap yaklaşık 450 sayfa ama bitmesi için birkaç saat yeter. Bu haliyle, grafik ya da tasarımcılar için de bir örnek teşkil ediyor. Zaten yazarın esas işi kitap tasarlamakmış. Kendisine yakışan bir kitap olmuş. Okurken pek çok şey görürüz. Bu kitap, gördüğümüz ama fark etmediğimiz şeyleri de gösteriyor.

Bir alıntı: "Beckett, James Joyce'un Finnegans Wake'i için şöyle demişti: 'O kitap yazılmamış. Amacı okunmak değil -ya da daha doğrusu, sadece okunmak değil. Bakılması ve dinlenmesi lazım. [Joyce'un] yazdıkları bir şey hakkında değil, o bir şeyin ta kendisi.'" (s.340).

Yorum Ekle